پاسخ شما قانع کننده نبود

نامه صریح آیت‌الله مکارم به رئیس قوه قضاییه درباره زندانی کردن بدهکاران مهریه

یکی از مراجع تقلید در نامه ای سرگشاده با بیان اینکه توضیحات رئیس قوه قضاییه درباره مهریه قانع کننده نبود، گفت: پیشنهاد می کنم همانگونه که خود شما اشاره کرده‌اید دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی رتبه که سوابق حوزوی داشته باشند تشریف بیاورند تا چهار مسئله مهم درباره مهریه در محیط عالمانه حل و فصل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا آیت الله مکارم شیرازی صبرح امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد اظهار کرد: به دنبال بحثی که درباره مهریه و جوانان داشتیم رئیس قوه قضاییه بیاناتی داشته است.

وی گفت: ما در اینجا نامه سرگشاده ای داریم که بر اساس آن می خواهیم عمل کنیم، بالاخره حرف حساب خود را رها نمی کنیم.

این مرجع تقلید در این نامه خطاب به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: بیانات جنابعالی را درباره مسائلی که اینجانب مطرح کرده بودم خواندم؛ متاسفانه قانع کننده نبود و شاید توضیحات من برای چند مسئله کافی نبوده است. پیشنهاد می کنم همانگونه که خود شما اشاره کرده اید دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی رتبه که سوابق حوزوی داشته باشند تشریف بیاورند تا چهار مسئله مهم درباره مهریه در محیط عالمانه و دور از عصبانیت حل و فصل شود و چنانچه روشن شد به‌کاربسته شود و اگر بعضی قوانین موجود با متون اسلامی سازگار نبود از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح شود.

وی اضافه کرد: اینجانب برای قوه قضائیه و شخص جنابعالی قائل به احترام بوده و هستم و تضعیف این قوه را کار خلافی می شمارم ولی هدف اینجانب روشن ساختن قوانین مترقی اسلام و کمک به جمعی از گرفتاران مهریه است. لطفا دستور دهید لیست کامل زندانیان مهریه را با ذکر سن و سال همراه بیاورند.

آیت الله مکارم شیرای بیان کرد: امیدواریم بتوانیم از این طریق کمکی به حل مشکل جوانان که گرفتار مسئله مهریه هستند و در زندان به سر می برند بنمائیم؛ همیشه در سایه لطف پروردگار موفق باشید.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه در خصوص چهارمسئله توضیحات لازم را خواهم داد، گفت: متاسفانه دستگاه قضایی تابع یک سلسله قوانین دست و پاگیر است و آنها باعث مشکل می شوند.

 آیت الله مکارم شیرازی طی روزهای اخیر انتقاداتی در خصوص مسئله عندالمطالبه و عندالاستطاعه بودن مهریه و زندانی شدن جوانان به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه داشت که آیت الله آملی لاریجانی در این خصوص توضیحاتی را ارائه کرده بود.

Share