اذعان نماینده اردبیل به حقانیت استان گیلان:

باید واقعیت‌ها را پذیرفت که آن سوی تونل گردنه حیران متعلق به استان گیلان است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب FATF موانع انتقال میلیاردها تومان منابع مالی به کشور را تسهیل کرده و از تکثیر و تولید بابک زنجانی‌ها جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، محمد فیضی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: با خروج آمریکا از برجام ابعاد مختلفی از ارزش و اهمیت این معاهده بین‌المللی برای همه روشن شد چرا که عده‌ای همسو با ترامپ تلاش می‌کردند تا به نوعی برجام را ملغی کنند که این کار آنها نتیجه داد ولی جالب اینکه با محکوم شدن آمریکا در دادگاه لاهه به واسطه نقد برجام روسیاهی برای آمریکا باقی ماند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۹۰ کشور عضو FATF هستند و ما باید با توجه به مفاد این نهاد بین‌المللی سعی کنیم تا شرایط مناسبی را فراهم کنیم تا بدون اینکه کوچکترین آسیبی به امنیت و حیثیت این کشور وارد شود در چارچوب این نهاد به اقدامات قانونی خود عمل کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: به هیچ وجه قرار نیست با عضویت در این نهاد سپاه و یا فرماندهان ارشد نظامی این کشور نظیر سردار سلیمانی مورد بی‌حرمتی و یا در زمره لیست سیاه تروریستی قرار گیرند بلکه با پذیرش مفاد شرایط این نهاد از عوامل ممانعت ورود میلیاردها تومان به کشور جلوگیری شده و از تولید و تکثیر بابک زنجانی‌ها جلوگیری خواهد شد.

فیضی با بیان اینکه آمریکا امروز به دو عنصر دلار و سلاح خود تکیه کرده و سعی می‌کند به نوعی با این دو ابزار به جمهوری اسلامی ایران فشار آورد، تصریح کرد: سرخوردگی آمریکا در عرصه سیاسی کاملا مشهود است و از طرفی جمهوری اسلامی ایران برخلاف برخی فضاسازی‌های کاذب نه تنها کمک‌کار تروریسم نیست بلکه خود قربانی این مساله است و در مجامع جهانی نیز این موضوع را بارها اعلام کرده‌ایم.

عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل بیان کرد: اکثر کشورها در قبول مفاد این نهاد بین‌المللی شرط گذاشتند و ما نباید احساس کنیم که همه این کشورها بیکار بوده و علیه ما نقشه کشیدند در حالی که ما حسن نیت خود را در پذیرفتن شروط عقلانی این نهاد اعلام کردیم و از جهت مقابله با تروریسم و پولشوئی هیچ مانع و مشکلی نداریم.

فیضی در ادامه گفت: انتظار داریم در کنار مجلس همه قوا تصمیمی واحد براساس مصالح و منافع کشور گرفته و کارها را به نحوی به پیش برند تا کوچکترین فضا برای سوء استفاده دشمنان فراهم نیامده بلکه در عرصه جهانی انسجام جمهوری اسلامی ایران به نمایش گذاشته شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: ما در صحنه‌های بین‌المللی باید یک سری قواعد و اصول را بپذیریم و رعایت کنیم که قطعا بدون پذیرفتن این قواعد نمی‌توانیم در خلاء زندگی کرده و یا فضای متفاوتی را غیر از حقایق و واقعیت‌ها را برای خود ترسیم کنیم.

فیضی گفت: آمریکا در رویارویی با ایران در مقطع کنونی به دنبال برحق نشان دادن خود در تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران است و به همین خاطر تلاش می‌کند تا با زورگویی و تهدید سایر کشورها اجماعی را علیه کشورمان در عرصه جهانی و بین‌المللی به وجود آورد.

وی بیان کرد: آنچه که در این بین مشخص است اینکه ایران اسلامی ما توانسته است حقانیت خود را در برابر رفتار بی‌منظق آمریکائی‌ها نشان دهد که نمونه این حقانیت را می‌توان در محکوم کردن آمریکا توسط دادگاه لاهه مشاهده کرد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما امروز به جای ساختن سنگر در شهرهای خودمان بهترین سنگر را در عرصه بین‌المللی برای خود درست کردیم و در حوزه مذاکره و رویارویی با نظام سلطه غرب بدون ترس و وحشت از حقانیت جمهوری اسلامی ایران و منافع ملی دفاع می‌کنیم.

فیضی در ادامه به رد فوریت طرح شفاف‌سازی آرا در مجلس اشاره و خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه اکثر نمایندگان مجلس طرح شفافیت آرا را امضا کرده بودند ولی مجلس به فوریت آن رای نداد در حالی که خود بنده به صراحت اعلام کردم که رای نمایندگان به FATF شفاف‌سازی شده و به اطلاع مردم برسد.

وی با انتقاد از کسانی که در خارج از فضای مجلس با ارسال پیامک به جای رفتار منطقی فحش و تهدید و تخریب و توهین را در پیش گرفته‌اند، افزود: اصلا در شأن برخی افرد معلوم‌الحال نیست که در قالب پیامک نمایندگان مجلس را تهدید کنند.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به موضوع اشتغال جوانان به عنوان رویکرد اصلی دولت و مجلس اشاره کرد و گفت: ما در بودجه سال ۹۷ یک و نیم میلیارد دلار را از محل صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، مرزی و شهرها در نظر گرفتیم که پرداخت این تسهیلات به رغم شرایط اقتصادی کشور در حال انجام است.

فیضی افزود: دولت موظف است براساس منابعی که از طریق صندوق تامین می‌شود تسهیلات را در اختیار کارآفرینان قرار دهد که در این حوزه بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان قرار است تسهیلات به کارآفرینان پرداخت شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هرگونه تبعیض و بی‌عدالتی را در دانشگاه‌ها غیرقابل قبول خواند و اضافه کرد: باید همه تشکل‌های دانشجویی از فضای مناسب برای فعالیت برخوردار باشند و اینگونه نباشد که برخی از تشکل‌ها فضای فعالیت بیشتری نسبت به سایر تشکل‌ها داشته باشند.

فیضی از ممنوعیت انتقال دانشجویان خارج از کشور به دانشگاه‌های دولتی خبر داد و تصریح کرد: هر چند به شکل صددرصد نمی‌توان اعلام کرد که عده‌ای به خاطر کنکور و شرایط سخت پذیرش دانشگاه‌های ایران تحصیل در خارج از کشور را به تحصیل در دانشگاه‌های ایران ترجیح دادند اما بخشی از این تفکر واقعی به نظر می‌رسد که قرار شده از انتقال دانشجویان خارج از کشور به دانشگاه‌های دولتی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: ما از بابت دانشجویان ستاره‌دار و زندانی دل خوشی از دولت نداریم و انتظار می‌رود رئیس جمهور پیگیر آزادی این زندانیان باشند چرا که یکی از وعده‌های رئیس جمهور در انتخابات سال ۹۶ توجه به گسترش فضای آزاداندیشی در جامعه بوده که ما از هر تریبون به ویژه دیدار با رئیس جمهور استفاده می‌کنیم تا مشکل دانشجویان ستاره‌دار و زندانی شده را به نوعی برطرف کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به آخرین وضعیت راه آهن اردبیل اشاره کرد و گفت: تاریخ بسیاری از پشت پرده‌ها و حقانیت پیگیری نمایندگان مجلس در دوره دهم را در به سرانجام ساندن پروژه راه آهن اردبیل به آیندگان بازگو خواهد کرد به طوری که ما در این دو سال گذشته بدون اینکه عملکرد گذشتگان را زیرسوال ببریم با پیگیری‌هایی که انجام دادیم اعتبار ۷ میلیارد تومانی راه آهن اردبیل را در سال جاری به ۱۴۵ میلیارد تومان در کنار فاینانس داخلی ۷۵۰ میلیارد تومانی ارتقا دادیم تا راه آهن اردبیل مسیر سریعی را برای تکمیل شدن در پیش بگیرد

فیضی ادامه داد: یک سوم اولین قسط راه آهن اردبیل در روزهای گذشته به صورت نقد پرداخت شد و قرار است در مدت سه سال راه آهن به سرانجام برسد.

وی بیان کرد: در بودجه سال ۹۷ برای اولین بار برای مطالعه راه آهن اردبیل به پارس‌آباد نیز ردیف اعتباری تعریف شده که امیدواریم در این زمینه مطالعات تکمیل و از سال آینده عملیات اجرایی نیز شروع شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: برای پروژه بزرگراه نمین به آستارا و اردبیل به سرچم نیز ردیف ملی گرفتیم تا در مدت سه سال این بزرگراه‌ها نیز شکل اجرایی و عملیاتی به خود بگیرند.

فیضی به سهم زنان در مشارکت اجتماعی و حضور آنان در مناصب مدیریتی اشاره کرد و افزود: برای اولین بار در بودجه ۹۷طرحی در مجلس به تصویب رسید تا پنج صدم درصد فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی به بانوان اختصاص یابد که قرار شده است در بودجه سالانه این منابع به صورت واقع‌بینانه به این حوزه اختصاص پیدا کند.

وی ضرورت معرفی وزیر زن را از سوی رئیس جمهور به همراه توجه به قومیت‌ها در این موضوع یادآور شد و خاطرنشان کرد: از چهار وزیری که رئیس جمهور به مجلس پیشنهاد خواهد کرد باید حداقل یکی از وزرا آذری‌زبان باشد به طوری که ما از رضا رحمانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت استقبال می‌کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد عدم تصویب اردبیل و نمین در محدوده منطقه آزاد بیان کرد: در حالی که در سال‌های گذشته حتی برای الحاق شمال استان به منطقه آزاد ارس جشن و پایکوبی برگزار می‌شد در مجلس دهم تمامی نمایندگن تلاش کردند تا منطقه آزاد استان اردبیل به تصویب برسد.

فیضی گفت: هر سه نماینده اردبیل تلاش کردند تا بخشی از شهرستان‌های اردبیل و نمین به منطقه آزاد تجاری شمال استان اضافه شود که این پیشنهاد نه تنها در کمیسیون رای نیاورد بلکه حتی در صحن علنی نیز مطرح شد که تنها با پنج رای کسری رای نیاورد.

وی در مورد ایراد شورای نگهبان به این لایحه اظهار کرد: به نظر می‌رسد این لایحه شکل خود را از دست داده و ایرادی که شورای نگهبان گرفته قطعا در مجلس با اصرار نمایندگان روبرو خواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد الحاق حیران به اردبیل نیز گفت: نه تنها در این زمینه باید منطقی عمل کرد بلکه باید واقعیت‌ها را پذیرفت که آن سوی تونل متعلق به استان گیلان است ولی ما همچنان مسئولیت راهداری را در این گردنه برعهده داریم.

فیضی در مورد اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی نیز خاطرنشان کرد: ما بارها از رئیس جمهور و مسئولان کشور خواسته‌ایم تا در کنار تمامی اصول قانون اساسی اصل پازندهم نیز رعایت شود تا حقوق مدنی آذری‌نشینان احیاء شود.

در این جلسه پرسش و پاسخ تعدادی از دانشجوبان با انتقاد شدید از فضای نامناسب فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی و بی‌عدالتی در عدم تامین اتاق مناسب برای ۲۰ کانون فرهنگی، انجمن علمی، حزبی و شورای صنفی خواستار توجه مسئولان این دانشگاه به شایسته‌سالاری در انتخاب مدیران و جلوگیری از انتقال دانشجویان دانشگاه‌های خارج از کشور با سطح علمی و تخصصی پائین‌تر و آزادی تعدادی از دانشجویان زندانی دانشگاه‌های معتبر کشور شدند.

Share