رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی:

ایران تا ۴ سال آینده در حوزه تولید برنج خودکفا می‌شود

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور ضمن تجلیل از اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در استان گیلان گفت: ایران تا ۴ سال آینده در حوزه تولید برنج خودکفا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، محمدرضا جهانسوز در مراسم اختتامیه طرح بسیج همگام با کشاورز در رشت اظهار داشت: اجرای این طرح حماسه‌آفرینی کشاورزان بود.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور ضمن تقدیر از فعالیت‌های سپاه قدس گیلان و مهندسان کشاورزی گیلان در راستای اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز اعلام کرد: اجرای این طرح یک حرکت تاریخی و موفقیت‌آمیز بود.

جهانسوز با اشاره به اینکه به فرموده امام راحل خدمت به کشاورزی بزرگترین خدمت به اسلام است ابراز داشت: طرح ملی بسیج همگام با کشاورز در سال ۹۸ نیز با قدرت دنبال می‌شود.

وی گفت: “دسترسی فیزیکی و اقتصادی تمام مردم در همه اوقات به غذای حلال، طیب و مغذی برای داشتن زندگی سالم و فعال و براساس ترجیهات غذایی که ضمن حمایت و حفاظت از منابع پایه، مقوم امنیت ملی باشد” تعریف بومی امنیت غذایی است.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور ناامنی غذایی را به‌معنای به مخاطره افتادن امنیت ملی دانست و عنوان داشت: توجه به عموم مسلمانان و مستضعفان جهان از جمله اهداف جمهوری اسلامی است.

جهانسوز عدم توجه به تاکیدات ولایت‌فقیه در خصوص جایگاه کشاورزی را یکی از چالش‌های حوزه کشاورزی دانست و تصریح کرد: طرح بسیج همگام با کشاورز جزء ۸ طرح اصلی سازمان بسیج مستضعفین است.

وی فقدان جامعه‌نگری و عدم توجه به عوامل موثر در فرآیند تولید را یکی دیگر از چالش‌های حوزه کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر راهبرد مناسبی در حوزه کشاورزی وجود ندارد.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور با انتقاد از عدم توجه به مسائل اقلیمی در حوزه امور کشاورزی تصریح کرد: امروز دنیا از مسئله گرم شدن جهانی رنج می‌برد و ایران نیز در نقطه بحرانی این مسئله قرار دارد.

جهانسوز با اعلام اینکه ایران در رتبه نخست فرسایش خاک جهان قرار دارد گفت: فقدان استانداردسازی در حوزه تولید محصولات کشاورزی و کمبود سرمایه در عرصه کشاورزی از جمله چالش‌های این حوزه محسوب می‌شود.

وی علمی‌سازی کشاورزی را عامل جداسازی کشاورزان نمونه و سایر کشاورزان دانست و تصریح کرد: علمی‌سازی کشاورزی و استفاده از دستاوردهای علمی، تولید برخی محصولات را تا ۲۱ برابر افزایش می‌دهد.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور با بیان اینکه کشاورزی علم‌محور سبب افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور می‌شود افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری بسیج کلید طلایی رفع مشکلات کشور است.

جهانسوز با تاکید بر اینکه دولت باید از کلید طلایی بسیج به‌خوبی استفاده کند خاطرنشان کرد: بهترین کتاب راهنمای تولید برنج با همکاری بسیج و موسسه برنج کشور به چاپ رسیده است.

وی طرح اعتلای بسیج، طرح کاداس و طرح هوشمندسازی بسیج را از جمله طرح‌های بسیج مهندسین کشاورزی خواند که به‌زودی اجرایی می‌شود و گفت: امسال ۷ هزار و ۷۰ روستا و ۴ سال آینده تمام روستاهای کشور که حدود ۴۰ هزار روستا است تحت پوشش طرح کاداس قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور با بیان اینکه طبق فرموده مقام معظم رهبری ملت ایران باید کارهای ناشدنی را انجام دهد اظهار داشت: ایران تا ۴ سال آینده در حوزه تولید برنج خودکفا می‌شود.

Share