بازداشت وزیر سابق انرژی اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران

یک وزیر سابق اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران بازداشت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از رسانه های فلسطینی و اسرائیلی، سازمان امنیت عمومی اسرائیل (شاباک) امروز دوشنبه اجازه داد خبر بازداشت وزیر سابق انرژی اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران علنی شود. این بازداشت حدود یک ماه قبل صورت گرفت.

به نوشته رسانه های اسرائیلی، سازمان شاباک “گونن سیگو” وزیر سابق و عضو سابق پارلمان (کنیست) را بازداشت و شبهه ” کمک به دشمن به هنگام جنگ و جاسوسی علیه اسرائیل” را متوجه او کرده است.

در بیانیه شاباک آمده است که این فرد با مسوولان سازمان های اطلاعاتی ایران در تماس بوده و به آنها در فعالیت های ضداسرائیلی شان کمک کرده است.

در لایحه اتهامی این فرد او به جاسوسی، کمک به دشمن به هنگام جنگ و انتقال اطلاعات به دشمن متهم شده است.

این وزیر اسبق، در سال های اخیر در نیجریه ساکن بود و در ماه می گذشته وارد کشور گینه استوایی شد اما در این کشور بازداشت و به درخواست پلیس اسرائیل به تل آویو منتقل شد.
پلیس گینه استوایی به دلیل سوابق خلافکارانه اش مانع از ورود او به این کشور شده بود به محض ورود بازداشت و تحت بازجویی قرار می گیرد.

شاباک مدعی است که این وزیر سابق در سال ۲۰۱۲ با طرف های اطلاعاتی در سفارت ایران در نیجریه تماس گرفته و سپس دو مرتبه به ایران سفر و در ایران جلساتی را با مسوولان امنیتی ایران برگزار کرده بود.

شاباک افزود: پس از این او دیدارهایی را با مقامات اطلاعاتی ایران در هتل هایی در کشورهای مختلف جهان یا در خانه های در اختیار نیروهای امنیتی ایران برگزار کرد. به احتمال زیاد او تجهیزات و ابزارهای مورد استفاده در فعالیت های جاسوسی تحویل گرفته که تماس های سری او با ایرانی ها را ممکن می کرد.

شاباک ادامه داد: او همچنین فعالیت هایی را برای متصل کردن شهروندانی از اسرائیل و نیروهای اطلاعاتی ایران انجام داده است.

Share