سالاری: مشکلات مشترک بین استان های شمالی در سایه همکاری مرتفع می شود

استاندار گیلان با اشاره به این که شباهت بسیار بالا در ظرفیت ها و مشکلات و ویژگی های ۳ استان گلستان، مازندران و گیلان گفت: برخی مشکلات مشترک بین ۳ استان نظیر پسماند تنها در سایه همکاری، هماهنگی و هم افزایی همه افراد و شخصیت های صاحب نفوذ مرتفع می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نشست استانداران ساحلی خزر با حضور مصطفی سالاری، مناف هاشمی و محمد اسلامی، استانداران گیلان، گلستان و مازندران برگزار شد.

در این نشست که معاونین سیاسی امنیتی، عمرانی و اقتصادی و روسای اتاق بازرگانی سه استان حضور داشتند، استانداران ساحلی خزر به بیان دیدگاه ها، نقطه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

در این جلسه ۴ ساعته، معاونین استانداری و روسای اتاق بازرگانی به طرح برنامه ها و پیشنهادهای خود پرداخته و در نهایت مقرر شد جلسات مشترک استانداران ساحلی خزر بصورت فصلی و منظم برگزار شده و در جهت ارایه راهبردهای توسعه همه جانبه منطقه ای تصمیم گیری شود.

– نشست استانداران شمالی به یک مجمع همکاری منطقه ای تحت عنوان شمال یا خزر تبدیل و نهاد سازی شود تا نقش ماندگار خود را ایفا نماید.

-این مجمع، نمایندگان محترم ولی فقیه در استان، ائمه محترم جمعه و مجمع نمایندگان سه استان را بصورت نوبه ای و حسب موضوع  در مباحث مشارکت دهد و از ظرفیت آنان برای پیشبرد برنامه ها بهره گیری نماید.

-جلسات این مجمع برای استانداران حداقل سه ماه یکبار برگزار شود.

-۳ کارگروه تخصصی تشکیل شود و کارگروه توسط معاونین اقتصادی، سیاسی امنیتی و عمرانی اداره شود و جلسات کارگروه ها و اداره آن به صورت گردشی در سه استان برگزار شود.

-برنامه های پسماند، قطار سریع السیر برقی، اتوبان ساحلی، مباحث حوزه آب، خودکفایی در محصولات استراتژیک و تغییر الگوی کشت، موضوع زراعت چوب و صنایع سلولوزی، برگزاری نمایشگاه های مشترک، صادرات و ایجاد قدرت لجستیک برای توسعه صادرات، ایجاد پایگاه امداد هوایی مشترک برای اطفاء حریق جنگل، مباحث حوزه گردشگری در بخش های مختلف و بوم گردی و مباحث مرتبط با منطقه آزاد و بازارچه مرزی  در دستور کار کارگروه ها قرار  گیرد تا کارگروه ها نسبت به تهیه دفترچه طرح و تعیین نقش ها و مسئولیت ها و نوعِ اقدامی که هریک از استان ها باید انجام بدهند اقدام بکنند تا بتوانیم این طرح ها که دارای منافع مشترک و مرتبط است را بصورت عملیاتی به مرحله اجرا در بیاوریم

-ایجاد تفاهمات در راستای اقدامات مهم با امضاء استانداران شمالی برای رفع برخی مشکلات مشترک چون پسماند و نظایر آن

-همکاری های بین نخبگان، صاحب نظران و بخش دولتی سه استان بمنظور گفتمان سازی و تمدن سازی و ایجاد تفکر یکپارچه و نگاه و رویکرد واحد در راستای مباحث اجتماعی فرهنگی بویژه آسیب های اجتماعی

مشکلات مشترک بین ۳ استان در سایه همکاری، هماهنگی و هم افزایی مرتفع می شود

استاندار گیلان در نشست استانداران ساحلی خزر با اشاره به این که شباهت بسیار بالا در ظرفیت ها و مشکلات و ویژگی های ۳ استان گلستان، مازندران و گیلان از جمله اقلیم، همجواری و ساحلی بودن، مسایل و مشکلات مشابهی را برای آن ها رقم زده است، یاد آور شد: برخی مشکلات مشترک بین ۳ استان نظیر پسماند تنها در سایه همکاری، هماهنگی و هم افزایی همه افراد و شخصیت های صاحب نفوذ مرتفع می شود.

سالاری، موضوع فعالیت صنایع سلولوزی و طرح تنفس جنگل را از مسایل مشترک استان های شمالی یاد کرد و خاطر نشان ساخت: راهکار اساسی آن است که ما از اراضی ملی و مستعدمان برای زراعت چوب بمنظور تمهید خوراک این واحدها استفاده کنیم.

وی از افتتاح سرای تجارت ایرانیان در آستراخان روسیه در سال گذشته بعنوان یک ظرفیت برای سه استان شمالی نام برد و گفت: ضرورت دارد سه استان شمالی، دبیرخانه ای مشترک برای توسعه روابط با کشورهای حوزه cis ایجاد نمایند.

استاندار گیلان، حوزه کشاورزی را از دیگر مشترکات ۳ استان برشمرد و افزود: لازم است از نام محصولات محلی خود با برندسازی حمایت کنیم و با بسته بندی مطلوب و عرضه درست به بازار از تخریب نام محصولات سه استان جلوگیری نماییم و درآمد حاصل از این بخش را ارتقا دهیم.

وی ایجاد یک محور ساحلی یا ریلی مشترک بهتر بین سه استان را از مباحث مطروحه عنوان کرد و تصریح نمود: باید یک طرح مشترک علمی و اقتصادی روی ایجاد محور ساحلی بین ۳ استان تهیه شود.

استاندار گیلان، ارتقا روابط و برگزاری نشست های کاری بین بخش های خصوصی و دولتی سه استان را از دیگر محورهای همکاری های فی مابین برشمرد و گفت: باید چند محور کاری مشترک اولویت دار برای همکاری سه استان تعریف شود تا عمق اثرگذاری آن ها بیشتر گردد و دیگر همکاری ها نیز بصورت متداول پیگیری شود.

Share