رئیس سازمان انرژی اتمی:

برجام به هم بخورد اجرای پروتکل الحاقی هم متوقف می‌شود | ما را وادار به عکس‌العمل نکنند

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه علاقه‌مندیم برجام کماکان پابرجا باشد، هشدار داد که اگر برجام به هم بخورد، جمهوری اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفت‌وگویی هشدار داد که اگر برجام به هم بخورد، اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم زیرا اکنون به طور داوطلبانه در حال اجرای آن هستیم و هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

علی اکبر صالحی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با رد مطالبه نابحق و غیرقانونی ترامپ درخصوص بازرسی از مراکز نظامی کشورمان گفت: ما به موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی متعهدیم، البته تا زمانی که برجام پابرجا باشد چون این پروتکل هنوز به تصویب مجلس نرسیده است و آن را داوطلبانه اجرا می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: ما به موارد بازرسی مندرج در برجام نیز متعهدیم و در این چارچوب به تعهداتمان عمل می‌کنیم، اما خارج از این چارچوب قطعا به هر خواسته دیگری عمل نخواهیم کرد و از آن تمکین نمی‌کنیم همچنان که تاکنون اینگونه عمل کرده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره بسته شدن پرونده بازرسی از مراکز نظامی کشورمان پس از بازدید آمانو از سایت پارچین گفت : از ابتدا سه بار از این سایت نظامی بازدید شده است دو بار در اوایل و یکبار هم همین اواخر که پرونده بسته شد و آخرش دیدند که تمام ادعاها و اتهامات مطرح نابجا بود.

صالحی افزود: در این بازدید نمونه گیری و آزمایش کردند و به جایی نرسیدند و نظر ایران تأمین و حقانیت موضع کشورمان تایید شد.

وی بار دیگر تاکید کرد : فقط در چارچوب مواردی مانند پروتکل الحاقی که متعهد هستیم عمل می‌کنیم آن هم تا زمانی که برجام هست چون اگر قرار باشد برجام به هم بخورد اجرای این پروتکل نیز قطعاً متوقف می‌شود زیرا با توقف برجام، اجرای آن بی معنی خواهد بود.

صالحی افزود: در خصوص بازرسی‌ها در چارچوب موافقتنامه پادمان مانند دیگر اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی و نیز در چارچوب تعهدات برجام متعهدیم البته تا زمانی که این توافق پابرجاست.

وی تاکید کرد: صرفا در این چارچوب اجازه بازرسی می‌دهیم و شیوه‌ها و نحوه بازرسی در این چارچوب نیز روشن است که طبق قاعده‌ای باید عمل شود و ما فقط در آن چارچوب و قاعده عمل می‌کنیم.

­رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره تدابیر این سازمان در صورت لغو برجام تاکید کرد: یقین داشته باشید علاوه بر این که پل‌های پشت سرمان را خراب نکردیم پل‌های متعددی را هم ساخته‌ایم.

صالحی هشدار داد: اگر روزی مسئولان نظام به عللی ببینند که برجام دیگر منفعتی برای کشورمان ندارد و برای از سرگیری غنی سازی ۲۰ درصد در فردو تصمیم بگیرند‌، چهار روزه می‌توانیم غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کنیم؛ خودشان می فهمند یعنی چه.

وی افزود: همانطور که آقای روحانی اعلام کرد خیلی از فعالیت‌ها را می‌توانیم در بازه زمانی ساعتی بازگردیم و محدودیت ها را برگردانیم؛ از سرگیری برخی فعالیت‌های دیگر چند ماه و برخی فعالیت ها تا حداکثر یک سال و دو سه ماه طول می‌کشد.

صالحی گفت: البته ما می‌خواهیم برجام همچنان بدون خدشه پیش برود و فعالیت‌های فنی در حوزه هسته‌ای اعم از اکتشاف و استخراج ، تحقیق و توسعه، ساخت نیروگاه های جدید و استفاده از فناوری هسته‌ای در حوزه سلامت، کشاورزی و صنعت به خوبی پیش می‌رود.

وی در عین حال هشدار داد : ما نمی‌خواهیم وارد میدان چالشی شویم و اعلام می‌کنیم که ما را وادار به عکس العمل نکنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به سفر اخیرش به ایتالیا و انگلیس گفت : در دیدار با مقامات این کشورها گفتم شاید آقایان علاقمندند که ما را آشفته و تحریک کنند که تصمیمات مطابق میلشان بگیریم اما یقین بدانند که تصمیمات ما براساس احساسات و عواطف نیست بلکه براساس هدفمندی، هوشیاری، عقلانیت و حکمت و مصلحت است.

صالحی با بیان این که می‌دانیم این بازی را چگونه پیش ببریم ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل سر عقل بیاید و دیگران را به مشکل نیندازد.

معاون رئیس جمهور همچنین با تقبیح سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا علیه کشورمان تصریح کرد: سخنان او ناپسند و رکیک بود و بسیار زشت است که رئیس جمهور کشوری دیدگاه هایش را در این قالب بیان کند.­

صالحی افزود: واقعاً مردم آمریکا از داشتن چنین رئیس جمهوری شرمنده اند که نتوانست در شأن رئیس جمهور موضوعات را مطرح کند و هر چند موضوعات اختلافی باشد بیان رئیس جمهور و رئیس کشور اقتضا می‌کند که در چارچوب نزاکت باشد؛ جای تأسف است که رئیس جمهور آمریکا این گونه سخن گفت.

وی در عین حال گفت: البته از بعد دیگر جای خوشحالی دارد که این شخصیت متأسفانه از جهات مختلف فاقد اطلاعات لازم است و حتی جغرافیای جهان را به درستی نمی‌شناسد همچنان که هنوز نمی داند که خلیج فارس با هزاران سال سابقه خلیج فارس است.

صالحی افزود: به هر­ حال معلوم­­­­­ است که این ها برآمده از فشارهایی بود که قطعا بر او تحمیل شد و البته خودش هم خواستار همراهی با این تحمیل ها بود.

وی اضافه کرد: در دولت جدید آمریکا از بین مشاوران نزدیک آقای ترامپ، افراد گوناگونی بودند که به علت آشفتگی سیاسی به ویژه در کاخ سفید در پنج شش ماه گذشته کنار گذاشته شدند که این ناشی از نداشتن راهبرد سیاسی مشخص است و در آشفتگی سیر می‌کنند.

صالحی ادامه داد : متأسفانه تهدید برخی کشورهای منطقه نیز به این آشفتگی‌ها افزوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی، سخنان رئیس جمهور آمریکا را نابه‌جا، سخیف، همراه با اتهام و آکنده از دروغ دانست و افزود: البته آقای روحانی به زیبایی و با رعایت کامل ادب سیاسی، پاسخ کوبنده‌ای به سخنان بیهوده آقای ترامپ داد.

وی تصریح کرد: به هر حال باید خوشحال باشیم که خداوند دشمنان ما را از نادانان قرار داده و ایران اکنون در بعد سیاسی و در عرصه بین الملل دست بالا را دارد زیرا صداهایی که از رؤسای مختلف کشورهای بزرگ دنیا شنیده می شود همگی با کشورمان همراهی و علیه رئیس جمهور امریکا موضع گیری کردند.

صالحی افزود: اتحادیه اروپا یکپارچه از ایران حمایت و از آمریکا انتقاد کردند؛ البته باید صبر کنیم و ببینیم که سیر تحولات به چه صورت است، اما این نشان از حقانیت ایران دارد.

وی اضافه کرد: البته آنان از منطق زور استفاده می کنند زیرا با داشتن غول‌های رسانه‌ای جهان، صداهایشان بلند است اما با وجود داشتن تمام این امکانات می‌بینیم که این بار صدای حق آن قدر بلند و حقانیت جمهوری اسلامی به حدی تابناک است که دیگر کسی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

صالحی با اشاره به دست برتر کشورمان در این جدال سیاسی ابراز امیدواری کرد: همچنان به پیش برویم و طرف مقابل هم به بن بست برسد.­

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با رد اتهامات رئیس جمهور آمریکا درخصوص تلاش کشورمان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای گفت: از ابتدای انقلاب، نگاه، رویکرد و جهان بینی سیاسی ایران با نگاه و جهان بینی امریکا متفاوت بوده و اصل چالش ما ناشی از همین تفاوت است.

وی افزود: آنان برای غلبه بر این چالش، تهمت‌های گوناگونی می‌زنند تا بر ما فشار وارد کنند از ادعای حمایت از تروریسم تا نبودن دموکراسی و آزادی، استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی و تلاش برای دستیابی به این تسلیحات؛ این اتهامات را وارد می‌کنند تا در این چالش اصلی بر ما غلبه کنند.

صالحی اضافه کرد: رویکرد و نگاه سیاسی ما، پارادایم جدیدی را در عرصه بین‌المللی ایجاد کرده است و آنان به چنین پارادایمی حساس هستند و نمی‌دانند عاقبت این مسئله چه خواهد شد.

وی ادامه داد: آنان نمی‌توانند درک کنند که اگر جمهوری اسلامی ایران تا کنون توفیقاتی داشته ناشی از پیام حقش بوده، پیام حقی که به دل ملت‌های منطقه مانند لبنان، عراق و سوریه نشسته است و می‌پرسند چرا در این مناطق هستیم.

صالحی تصریح کرد: این در حالی است که ما مثل دیگران در این مناطق دلار هزینه نمی‌کنیم، مگر ما چقدر سرمایه داریم؟ دیگران سعی کردند دل‌ها را با دلار بخرند اما دلار ها که تمام می‌شود پیوندها از بین می‌رود، اما دل‌هایی که با عشق خریداری می شود وفادار می‌ماند، آنان، این را نمی‌توانند بفهمند.­

معاون رئیس جمهور گفت: به این اعتبار آقای ترامپ وارد بحث برجام شده است و این را به عنوان بهانه‌ای قرار داده و با این ادعا که برجام منافع آمریکا را تامین نکرده، مذاکره مجدد، ایجاد تغیر و یا لغو کامل آن را خواستار است.

*برجام قابل مذاکره مجدد نیست

وی با تاکید بر اینکه برجام قابل مذاکره مجدد نیست، افزود: آقای ترامپ با به کار بردن تعبیر «غروب آفتاب» در برجام می‌گوید جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۰ سال شرایط برایش هموار است تا برنامه هسته‌ای را در ابعاد مختلف توسعه دهد و این را سبب مشروعیت دادن به فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان می‌داند.

صالحی تصریح کرد: رئیس جمهور آمریکا معتقد است ایران پس از ۱۰ سال مبسوط ید خواهد بود که هر کاری می‌خواهد بکند . البته این تحلیل از دیدگان معیوب و توهم‌گرای ذاتی آنان است و حال آن که کافر همه را به کیش خود پندارد؛ خودشان در هیروشیما و ناکازاکی مرتکب گناهان بزرگ شدند و اکنون دیگران را متهم می‌کنند.

وی افزود: این اتهام درحالی است که مقام معظم رهبری از ابتدا فرمودند ایران در پی فعالیت غیر صلح آمیز هسته‌ای نیست بنابراین راه ما روشن است؛ ما در پی فعالیت‌های صلح آمیز هستیم آنان برای خودشان مشکل آفرینی می‌کنند.

صالحی گفت: اگر به همین منوال پیش برویم چون موضع و جایگاه ما به حق است که چاره‌ای جز این نیست که آمریکا یا باید به آن تمکین کند یا در مقابل افکار عمومی جهان بایستد؛ در این بازی شطرنج سیاسی، جمهوری اسلامی ایران واقعاً نمره ۲۰ گرفته است و اگر به همین سبک و سیاق جلو برویم کیش و مات کردن آنان خیلی دور از توقع نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با رد ادعای ترامپ در خصوص نقض برجام از جانب کشورمان، ریشه این قضیه رژیم صهیونیستی دانست و افزود: سیاستی که اکنون در آمریکا اتخاذ می‌شود برگرفته از خواسته‌های این رژیم غاصب است.­

وی گفت: رژیم صهیونیستی به هیچ عنوان علاقمند نیست که جمهوری اسلامی ایران در ابعاد علمی و فنآوری به کشوری پیشتاز و پیشرفته تبدیل شود بنابراین فشار می‌آورند و بهانه شان هم همین مسائل هسته‌ای است زیرا افکار عمومی در قبال این مسائل حساس است.

صالحی افزود: آنان بهانه می‌آورند که کشورمان درصدد فعالیت‌های غیر صلح آمیز هسته‌ای است و نیت خوانی می‌کنند و بر همین اساس می‌خواهند انواع مجازات بین‌الملل را بر ما تحمیل کنند یعنی بابت جرمی که اتفاق نیفتاده است و کار آقای ترامپ بر اثر فشار رژیم صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: با این حال، خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران تاکنون نقش سیاسی‌اش را به خوبی ایفا کرده است و بدون هیچ مداهنه‌ای، مقام معظم رهبری در این خصوص نقش آفرینی بسیار زیبایی انجام داده‌اند به نحوی که اکنون از نظر سیاسی این آمریکاست که در مقام توجیه کار خودش هست نه ما.

صالحی ادامه داد: آمریکا باید مدام در خصوص اقداماتش توجیه و دلیل بیاورد و حال آن که در دنیا مسموع نیست همچنان که دیدید صدر اعظم آلمان، رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیر انگلیس و خانم موگرینی در این باره چگونه صحبت کردند.

وی گفت: البته نمی‌گوییم که این‌ها دوستان ما هستند یا از سر دلسوزی و خیرخواهی چنین سخن گفتند؛ آنان در پی منافع ملی خودشان هستند اما آش آنقدر شور شده که این‌ها هم به صدا درآمدند.

صالحی، اقدام آژانس در بستن پرونده پی ام دی علیه کشورمان را نشان دهنده بی اساس بودن اتهامات و بهانه جویی علیه کشورمان دانست و افزود: این اقدام اثبات کرد اتهاماتی که حدود ۱۲ سال علیه کشورمان وارد کردند نابجا بود.

وی گفت: با وجود همه این اتهامات ، جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ ـ ۱۳ سالی که در این چالش هسته‌ای قرار گرفت قدم به قدم جلو بیاید و در مقابل آمریکا با وجود عناصر فراوان قدرت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی، فنآوری و نظامی خوش بدرخشد.

صالحی افزود: اقدام دیگر آقای ترامپ که به نفع ما تمام شد به کار بردن عبارت جعلی برای خلیج همیشه فارس بود که سبب انسجام ملی شد زیرا حتی مخالفان نظام متوجه حقانیت جمهوری اسلامی شدند.

وی اضافه کرد: حتی مخالفان نظام دانستند مواضع نظام از ۴۰ سال قبل تاکنون درست بود و طرف مقابل نابحق می گویند اما آنقدر سخن نابحقشان را زیبا جلوه می‌دانند که خیلی ها اغوا شده بودند، اما اکنون دیگر حقیقت روشن می‌شود و این کار جمهوری اسلامی را راحت کرد.

صالحی ادامه داد: اکنون ملت به طور منسجم حامی دولت و نظام است گرچه دولت ها در این ۴۰ سال همواره برآمده از اراده ملی بوده اند.

وی با ابراز خرسندی از سخنان زیبای رئیس جمهور در پاسخ به اظهارات ترامپ گفت: آقای روحانی موضع جمهوری اسلامی را روشن و اعلام کرد تا زمانی که برجام برای ما منافع دارد پابرجاست و به اقتضای شرایطی که در آینده پیش بیاید قطعاً تصمیمات لازم را خواهیم گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از این مصاحبه با ابراز اطمینان از آمادگی کامل این سازمان برای مواجهه با اقدامات خصمانه آمریکا به ویژه در صورت لغو برجام تاکید کرد: همه تمهیدات برای برگشت پذیری هسته‌ای اندیشیده شده است.

صالحی گفت: این ها غلوآمیز نیست و طرف مقابل می داند همچنان که با زمان بندی فعالیت‌ها در برجام مخالفند و می گویند چرا در توافق هسته‌ای ” غروب آفتاب ” آمده است و چرا خیلی موانعی که باید ایجاد می شد تا فعالیت های هسته ای کشورمان را متوقف کند ایجاد نشده است و ایران را با بن بست مواجه نکرده است.

وی افزود: این نشان دهنده موفقیت جمهوری اسلامی در تامین منافع ملی تا حد ممکن است به گونه‌ای که طرف مقابل، شاکی است.

صالحی همچنین درباره احتمال استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در صورت بازگشت هسته‌ای بار دیگر اظهار داشت: سربسته می‌گویم که بازگرداندن برخی فعالیت‌ها ساعتی، برخی روزی، برخی در چند ماه و در یک مورد به خصوص، یکسال و چند ماه طول می‌کشد.

وی افزود : زمان بازگرداندن بسیاری فعالیت‌های هسته‌ای به حالت قبل و حتی فراتر از آن در بازه زمانی «ماه» است و یک موردش ، موضوعی است که رهبر معظم انقلاب درخصوص غنی سازی صد هزار سو در مدت یک سال و نیم فرمودند . این یعنی امکانات بالقوه‌ای برای تحقق این هدف وجود دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره آمادگی این سازمان برای مقابله با تصمیم احتمالی امریکا برای خروج از برجام تا ۶۰ روز آینده تاکید کرد: کار ما لحظه‌ای است ما که نمی‌خوابیم و ۶۰ روز دیگر بخواهیم بیدار شویم آمادگی که می‌گوییم لحظه‌ای است.

وی افزود: فقط اراده مسئولان را می‌طلبد که دستور بدهند که چه اقدامی را آغاز کنیم؛ ما همه این سناریوها را در سازمان انرژی اتمی مدنظر قرار دادیم و با عرضه کلیاتش در هیات نظارت بر برجام درباره آن توافق کردیم.

صالحی اضافه کرد: هرگاه هیات نظارت بر برجام دستور بدهد مطابق با آن عمل خواهد شد اما امیدوارم طرف مقابل سر عقل بیاید؛ ما علاقمندیم که برجام کماکان پابرجا باشد.

وی فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای را در بخش های مختلف رو به پیشرفت دانست و گفت: همکاری‌های ما به ویژه با اتحادیه اروپا روز به روز گسترده تر می‌شود و در شرف ایجاد مرکز پیشرفته ایمنی با کمک این اتحادیه در کشورمان هستیم.

وی افزود: اتحادیه اروپا برای ایجاد این مرکز که از تاسیسات بسیار پیشرفته در غرب آسیا خواهد بود تاکنون ۹ میلیون یورو تخصیص داده‌اند و ۱۱ میلیون یورو دیگر را نیز تخصیص خواهند داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به مشارکت کشورهای اروپایی در فعالیت های هسته ای در قالب یورو اتم گفت: برای ما هم این فرصت ایجاد شده است که در چارچوب یورو اتم با اتحادیه اروپا همکاری هسته ای داشته باشیم.

صالحی با اشاره به برنامه های این سازمان برای اجرای طرح های مختلف هسته ای افزود: مثلاً در انگلیس دو سه پروژه مطرح شد که وقتی به سرانجام برسد و نهایی شود اعلام می کنیم اما طرح های بسیار خوبی خواهد بود که در مرزهای دانش است.

وی گفت: طرح بازطراحی رآکتور اراک نیز به خوبی پیش می رود به نحوی که جلوتر از زمان بندی پیش بینی شده است.

صالحی افزود: همکاری با روس ها نیز به خوبی پیش می رود و در آینده نزدیک همتای روسی بنده به ایران می‌آید و برای آغاز رسمی عملیات اجرایی دو نیروگاه هسته ای با یکدیگر به بوشهر می رویم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: مراحل ساخت این دو نیروگاه هسته ای شامل خاک برداری، گودبرداری و طراحی آغاز شده است و قسط اول آن را هم پرداخت کرده‌ایم ؛ طرح عظیمی که ۱۰ میلیارد دلار برای اجرای آن سرمایه گذاری می‌شود.

صالحی همچنین سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه‌های کوچک با همکاری چینی‌ها را از رویکردهای جدید این سازمان دانست و افزود: این نیروگاه ها بیشتر در تناسب با کشورمان هستند، زیرا با کمبود آب مواجه‌ایم و می‌خواهیم این نیروگاه‌ها را در آینده در کشورمان توزیع کنیم.

وی اضافه کرد: با چینی‌ها در این خصوص در حال مذاکره‌ایم که خوب جلو رفته‌ایم، اما هنوز به قرارداد نرسیده‌ایم.

صالحی همچنین با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان رسانه ها از رآکتور اراک گفت : خبرنگاران در این بازدید دیدند که جایی که به صورت فتوشاپ طراحی و وانمود کرده بودند که سیمان ریخته شده است واقعیت ندارد. مردم نیز به صحبت‌هایی که نفعی ندارد و ایجاد یأس می کند توجه نکنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: فعالیت های هسته‌ای به خوبی و بدون مشکل جلو می‌رود و در سال‌های آینده به ثمر می‌رسد. فعالیت‌هایی که نظم یافته و در حال مستند سازی است.

وی با تاکید بر ارزش و اصالت مستند سازی در فعالیت های صلح آمیز هسته ای گفت: این اقدام اصالت دارد والا مهندسی معکوس ما را وارد عرصه طراحی نمی‌کند، در حالی که با مستندسازی وارد عرصه طراحی و شبیه سازی می‌شویم تا هر تجهیزاتی را که بخواهیم بسازیم؛ کار عظیمی که قبلاً مغفول مانده بوده اکنون آغاز شده است.

صالحی ابراز اطمینان کرد که هیچ فعالیتی متوقف نشده است، البته محدودیت‌هایی را پذیرفته ایم اما محدودیت‌هایی نیست که ما را در حوزه‌های اصلی فناوری متوقف کند. مانند پذیرش محدودیت در تولید فلز اورانیوم یا فلز پلوتونیوم در حالی که اصلاً پلوتونیوم نداریم که بخواهیم فلزش را تولید کنیم.

وی افزود: البته همین محدودیت‌ها را هم برای مدتی پذیرفته‌ایم و پس از آن می‌توانیم فلز اورانیوم و پلوتونیوم نیز بسازیم. در آینده برای برخی سوخت‌های مدرن اگر نیاز به تولید فلز اورانیوم باشد، زمان محدودیت که به پایان برسد می سازیم همچنان که یک بار ساخته‌ایم و می‌دانیم چگونه بسازیم، اما اکنون گفتیم نمی‌سازیم.

Share