کارنامه ربیعی قابل دفاع است | روند کاهشی نرخ مشارکت متوقف شد

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ربیعی زیرساخت های نظام جامع تامین اجتماعی را فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۵ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: واقعیت امر این است که وزارت تعاون و  کار به زندگی بازنشستگان، حقوق کارگران، درمان ۵۰ درصد از مردم کشور و مقابله از آسیب های اجتماعی و حمایت از نیازمندان به آن متصل است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت تعاون مسئول عدالت اجتماعی، حمایت از اقشار کم درآمد، احقاق حقوق کارگران و کارفرمایان، ساماندهی کودکان کار و مقابله با آسیب های اجتماعی است، وقتی کسی به اقشار آسیب پذیر جامعه خدمت می کند باید یکی از آنها باشد، نمی توانیم وزیر اتو کشیده را برای وزارت رفاه انتخاب کنیم.

وی با تاکید براینکه ربیعی کارنامه بسیار خوبی در وزارت تعاون ارائه کرده که قابلیت دفاع دارد، اظهار داشت: از سال ۱۳۹۳ تفاوت های فاحشی در حوزه وزارت تعاون شاهد بودیم، روند کاهشی نرخ مشارکت متوقف شد، جمعیت فعال کشور طی روند صعودی از ۲۳ میلیون ۸۰۰ هزار نفر در سال ۹۳ به ۲۵ میلیون ۸۰۰ هزار نفر در سال ۹۵ رسید.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات عنوان کرد: نرخ مشارکت با روند صعودی ۳۷.۲ درصد در سال ۹۳ به ۳۹.۴ درصد در سال ۹۵ رسید که در سالهای اخیر بی سابقه بود، تفکیک جنسی نرخ مشارکت نشان می دهد روند نزولی نرخ مشارکت در زنان در دوسال اخیر متوقف شده است و تسهیل برای پیدا کردن شغل در بین زنان جامعه افزایش پیدا کرده، نرخ مشارکت زنان طی دوره دو ساله ۹۳ تا ۹۵ از ۱۲درصد به ۱۵ درصد رسیده است

جعفرزاده ایمن آبادی تصریح کرد: توسعه کارآفرینی و اشتغال به عنوان یکی از دغدغه های اصلی کشور که جزوه ماموریت وزارت تعاون است که ربیعی دراین زمینه فعالیت خوبی داشته است، ربیعی طرح هایی چون طرح توسعه و حمایت از مشاغل خانگی، طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، طرح تامین منابع مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی، توسعه اشتغال روستایی و طرح توسعه کسب و کار اشتغال پایدار را دنبال کرده است.

وی گفت: در حوزه بهبود رفاه اجتماعی که یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید است یکی از اقدامات انجام شده تشکیل پایگاه رفاه ایرانیان به عنوان یکی از زیرساخت های ضروری برای تجمیع آمار مورد نیاز بوده که طرح هدفمندسازی یارانه را بهبود داده و همین امر باعث صرفه جویی ۳ هزار میلیارد تومان شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: از دیگر اقدامات انجام شده اصلاح و بازنگری قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست، تامین امنیت قضایی و بهره مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم و کافی، افزایش یارانه بیماران خاص، بیمه کارگران ساختمانی، اجرای طرح بیمه همگانی و گسترش بیمه خدمات سلامت و پرداخت هزینه کمتر از جیب مردم بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی توضیح داد: طی سال های ۹۱ تا ۹۵، ۵۲ درصدی خدمات اجتماعی، رشد ۸۳ درصدی در میزان خدمات اجتماعی و مناطق حاشیه نشین را شاد بودیم، در حوزه روابط کار یکی از ماموریت های اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همکاری و تعامل موثر با نهادهای مدنی و تشکل های کارگری و نظارت بیشتر بر مسائل بهداشت و ایمنی بوده است.

وی  ادامه داد: باید به رشد ۵۷ درصدی تاسیس تشکل های کارگری و کارفرمایی، گسترش برنامه های بازرسی کار و آموزش پیشگیری از حوادث ناشی کار اشاره کنم  این اقدامات در نوع خود کمک موثری به سالم سازی محیط کار و روابط کارگر و کارفرما به عنوان یکی از زیرساخت های کار کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برنامه ربیعی با هدف توانمندسازی اقشار و گروه های محروم فقیر و آسیب دیده اجتماعی تهیه شده است اظهار داشت: جامع نگری و داشتن رویکرد اجتماعی از جمله نکات برنامه ربیعی برای وزارت تعاون است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ربیعی کارنامه خوبی در چهارسال گذشته داشته و اشکالات با راهنمایی نمایندگان حل می شود، گفت: بزرگترین مشکل کشور که مقام معظم رهبری نیز به آن تاکید داشته اند نظام جامع تامین اجتماعی است که ربیعی در چهارسال وزارتش زیرساخت های آن را تامین کرده و در آینده نیز آن را محقق خواهد کرد.

Share