شناسایی ۱۳ شناگاه آلوده در استان‌های شمالی

دو شناگاه در گیلان پرچم زرد دریافت کردند | مسافران نباید در آنجا اقدام به شنا کنند

الماسی درباره شناگاه‌های آلوده استانهای گیلان و گلستان گفت: شناگاه‌های پاسداران انزلی و ساحل قوی انزلی در استان گیلان و شناگاه بندر گز در استان گلستان نیز جزو شناگاه‌های آلوده محسوب می‌شوند که پرچم زرد رنگ را دریافت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرکل بررسی آلودگیهای دریایی سازمان محیط زیست از آلودگی ۱۳ شناگاه استان‌های مازندران، گیلان و گلستان خبرداد و گفت: این شناگاهها آلوده پرچم‌های زرد دریافت می‌کنند و مسافران به‌هیچ عنوان نباید در آن مناطق اقدام به شنا کنند.

تسنیم نوشت: ضیاء الدین الماسی درباره وضعیت پایش شناگاه‌های شمال کشور اظهار کرد: شناگاه‌هایی که بیشترین مراجعه کننده و اقبال گردشگران را دارند پایش می‌شوند و اطلاعات این پایش نیز به وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های ذیربط هم منتقل می‌شود.

وی با بیان اینکه به شناگاه‌های آلوده پرچم زرد رنگ و به شناگاه‌های سالم پرچم آبی داده می‌شود، تصریح کرد: از میان ۵۶ شناگاه مهم مناطق شمال کشور حدود ۱۰  شناگاه در استان مازندران، دو شناگاه در استان گیلان و یک شناگاه در استان گلستان پرچم زرد دریافت می‌کنند و مسافران یا افراد بومی در صورت مراجعه به این شناگاه‌ها باید از شنا در آنها خودداری کنند و تنها می‌توانند تفریحات ساحلی داشته باشند.

مدیرکل بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان محیط زیست ادامه داد: شناگاه‌های نمک‌آبرود چالوس، رادیو دریای چالوس، سیترای چالوس، ساحل باغ ملی رامسر، ساحل طلایی رامسر، جمشیدآباد تنکابن، شهید رزاقی تنکابن، خشت‌سر محمودآباد، خط آهی محمودآباد و ساحل پشت سپاه محمودآباد در استان مازندران به‌دلیل آلودگی پرچم زرد دریافت می‌کنند و سایر شناگاه‌های این استان وضعیت مناسب‌تری دارند که البته پایش‌های مستمر نیز انجام می‌گیرد.

الماسی درباره شناگاه‌های آلوده استانهای گیلان و گلستان گفت: شناگاه‌های پاسداران انزلی و ساحل قوی انزلی در استان گیلان و شناگاه بندر گز در استان گلستان نیز جزو شناگاه‌های آلوده محسوب می‌شوند که پرچم زرد رنگ را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد:سایر شناگاه‌های پایش شده نیز به‌دلیل وضعیت مناسب‌تر پرچم آبی دریافت می‌کنند که نشانه سالم بودن شناگاه است و امکان شنا در آن وجود دارد؛ البته پایش‌ها و بازبینی‌ها نسبت به سالم بودن و عدم سالم بودن شناگاه‌ها ادامه دارد.

مدیرکل بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان محیط زیست همچنین تاکید کرد: پرچم‌گذاری شناگاه‌ها از ابتدای تیرماه آغاز شده و توسط ادارات کل محیط زیست استانها و کارشناسان در حال انجام است.

گفتنی است، دفع زباله‌ها در کنار شناگاه‌ها، عدم توجه به پسماندها در کنار شناگاه‌ها، ورود فاضلاب‌های واحدهای خدماتی و چشمه‌ها به شناگاه‌ها، ورود حیوانات به محل شناگاهی، نزدیک بودن محل پارک خودروها به نزدیکی شناگاه‌ها و بی‌توجهی‌ها در طرحهای سالم سازی بخشی از علل آلودگی میکروبی و ناسالم شدن شناگاه‌های استان‌های شمالی کشور است.

سازمان محیط زیست به همراه سایر دستگاه‌های ذیربط مسئولیت پایش شناگاه‌های کشور و پرچم‌گذاری برای بهبود وضعیت آلودگی را دارند که پس از آن سایر دستگاه‌های استانی و مسئولان باید نسبت به سالم سازی آن اقدام کنند.

از ابتدای تیرماه شناگاه‌هایی که بار میکروبی بالایی داشته باشند با پرچم زرد مشخص شده‌اند و اگر اقدامات به‌موقع و مناسبی برای بهسازی وضعیت شناگاه آلوده صورت گیرد، پرچم نصب شده به رنگ آبی در خواهد آمد.

پرچم زرد به معنی آلوده بودن شناگاه و پرچم آبی در کنار شناگاه‌ها به مثابه وضعیت مناسب و سالم آن است که البته روند اندازه‌گیری آلودگی و بارمیکروبی شناگاه‌ها به طور مستمر از سوی سازمان محیط زیست و مسئولان ذیربط انجام می‌گیرد.

مسافران و شناگران نباید در شناگاههای آلوده که با پرچم زرد رنگ مشخص است شنا کنند؛ پرچم زرد نشانه کیفیت نامطلوب شناگاه است و حاکی از آن است که شناگاه مد‌نظر دارای مشکلاتی است که باید برطرف شود؛ پرچم آبی نشانه سالم بودن شناگاه و کیفیت مناسب و مطلوب شناگاه است که نوعی تائید کار مدیر طرح سالم‌سازی آن شناگاه محسوب می‌شود و می‌تواند باعث جلب گردشگر شود.

Share