صالحی اظهار کرد:

ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا … | در حد توبیخ توسط رئیسم حرفم را گفتم

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر اینکه برجام را باید منصفانه ارزیابی کنید نه آرزومندانه، گفت: حقایق روی زمین را ببینید، سوالی که مطرح می شود این است چه کار باید می‌کردیم تا آمریکایی‌ها بیایند و عذر خواهی کنند و تحریم‌ها برداشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی امروز ۲۵ تیرماه در یازدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام اظهار کرد: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا خواهیم رسید.

وی با تاکید بر اینکه برجام را باید منصفانه ارزیابی کنید نه آرزومندانه، گفت: حقایق روی زمین را ببینید، سوالی که مطرح می شود این است چه کار باید می‌کردیم تا آمریکایی‌ها بیایند و عذر خواهی کنند و تحریم‌ها برداشته شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کسانی که مخالف برجام هستند بیایند و به این سوال پاسخ دهند، بیان کرد: آیا صنعت هسته‌ای کشور ملک شخصی من بوده که در مذاکرات من برای آن شخصا تعیین تکلیف کنم و هر چه آمریکایی‌ها بگویند ما بگوییم چشم، چنین طرز فکری حکومت و نظام را زیر سوال می‌برد. یعنی این نظام هیچ متولی نداشته که یک نفر مثل من برای کشور تعیین تکلیف کند؟

معاون رییس جمهور ادامه داد: اصلا فرض کنید اگر نظام این‌طور باشد، بنده همین قدر عقل برای خودم قائلم که چنین مخاطره‌ای نکنم، من با یک دستورالعملی به آنجا می‌روم که حالا من چند موردش را برای شما می‌گویم.

وی با اشاره به اینکه نظام برای ما کف تعیین می‌کرد، گفت: اینها را بعدا تاریخ می‌نویسد و همه آن نوشته شده است، گفتند ۴۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ اگر داشته باشیم خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشین گرفتیم، ۶ هزار تا، یعنی از کفی که نظام برای ما تعیین کرده بود ۲ هزار ماشین هم بیشتر گرفتیم.

صالحی درخصوص فردو نیز گفت: در این رابطه هم به ما گفتند چند صد جسد ماشین فقط بر روی استندها باشد، ولی ما ۱۰۴۴ ماشین گرفتیم، نه فقط جسد ماشین، بلکه ماشین‌ها بچرخد و فقط اورانیوم تزریق نشود، یعنی اراده کنیم فردا اورانیوم هم تزریق می‌کنیم، این فقط کف بود، اما ما در بعد فنی چه گرفتیم، حالا نمی‌خواهم بگویم در چه جاهایی کف چه بود و ما چه گرفتیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: اگر برجام برای آمریکایی‌ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائیل از آن ناراحت است، چرا ترامپ می‌گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است، آیا بدترین است چون صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده، آیا او می‌خواسته صنعت هسته‌ای ما پابرجا باشد، جواب آن را وزیر اطلاعات اسرائیل داده است، گفته شما چه کار کردید، ایران که صنعت هسته‌ای اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است.

صالحی با اشاره به اینکه ما ده میلیارد دلار در رابطه با صنعت هسته‌ای پروژه بستیم و کارش هم شروع شده، ادامه داد: آیا صنعت هسته‌ای وجدانا متوقف شده است، آیا نظام مسئولی ندارد که بگذارد صنعت هسته‌ای متوقف شود، آیا اشکالی داشت که بعد از برجام تولید نفت به حدود ۴ میلیون بشکه برسد، اشکال دارد صادرات نفت ما به بیش از دو نیم میلیون بشکه برسد، اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود.

وی اضافه کرد: آیا اشکالی دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتی‌رانی و نفت کش‌های کشور آزاد شود، بله ما بهتر از این هم میتوانستیم، من یک بار گفتم ما هربار می‌رویم مذاکره قوی‌تر می‌شویم، بعد یک نفر گفت پس شما می روید آنجا آموزش می‌بینید، می‌گویم آقا چرا این حرف را می‌زنی، استاد اولوالعزم هم هر کتابی را بیشتر بخواند بیشتر به علمش افزود می شود، مگر ما خداییم که دیگر به کمالات‌مان افزوده نشود، نقد هم می‌کنیم نمی‌دانیم چگونه نقد کنیم. آقایان تاریخ نشان خواهد داد، بروید از خود ترامپ بپرسید، ان‌شاءالله که ترامپ پاره کند برجام را تا ببینیم چه می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: بنده یک مشکلی که دارم این است که حرفم را می‌زنم، دو سال پیش حدود یک یا دو ماه از تصویب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اینکه آمریکایی‌ها دبه می‌کنند که این کلمه خودش داستان شد، دومین مساله ای که گفتم این بود که بانک‌های بزرگ هنوز وارد میدان نشدند که آقای روحانی هم عصبانی شدند و من را توبیخ کردند، من در حد توبیخ شدن توسط رئیسم حرفم را گفتم، خیلی از حقایق را نمی‌توان گفت اما حقیقت‌های اینگونه‌ای را بنده با تشخیص خودم اعلام کردم.

وی تاکید کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها در برجام عملکرد درستی نداشتند، چگونه درست نبوده، اینجاست که مقام معظم رهبری دقیق مطلب را بیان کردند و فرمودند در نوشتن برجام مسامحه و عجله شده است که این سخن ایشان در بعد تحریم بود نه بعد فنی.

صالحی گفت: شما بروید راکتور اراک را ببینید، آمده‌‍‌اند با استفاده از فتوشاپ چاله‌ای که قلب راکتور اراک است را پر و کلیپی از آن منتشر کرده‌اند که بگویند صنعت هسته‌ای ما متوقف شده است، واقعا آدم باید چه بگوید، اینگونه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است، آیا این کارها خداپسندانه و مورد پسند پیامبر(ص) و اسلام است.

وی با تاکید بر اینکه بنده گفتم، آقای ظریف هم گفتند که آمریکایی‌ها به عهد خود وفا نکردند، گفت: اینجا اشکال در برجام هست، او مدعی است که خلاف برجام نکرده اما واقعا چوب لای چرخ آن می‌گذارد، اینجا بود که مقام معظم رهبری فرمودند با تسامح نوشته شده، اما برخی عبارت را به بعد فنی صنعت هسته‌ای نسبت می‌دهند و می‌گویند این صنعت نابود شد، من تعجب می‌کنم از برادرانی که ما ۴۰ سال یکدیگر را می‌شناسیم و با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و افراد عالمی هستند اما سر مسائل سیاسی می‌گویند صنعت هسته‌ای کلا متوقف شده است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه ما امروز با اروپایی ها همکاری داریم که توتال نمونه آن است و در زمینه هسته‌ای نیز فعالیت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: امروز تعداد فعالیت‌های علمی ما با کشورهای اروپایی بسیار افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: من به عملکرد برجام نمره ۷۰ می دهم و از نظر من برجام قبول شده است، ۳۰ درصد هم اختلال ایجاد می‌کنند که باید با آمریکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز در برجام طوری عمل کردیم که دیگر به گذشته بر نمی‌گردیم. اگر در آینده به تاریخ ایران نگاه شود، خواهیم فهمید که این ملت چه قدم بزرگی برداشته است.

صالحی یادآور شد: صنعت هسته‌ای نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و به سلایق دولت‌ها ربطی ندارد و هر تصمیم بزرگی برای آن گرفته می شود حتما باید با هماهنگی نظام صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود اظهار کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که امپراتوری آمریکا دچار تکانه‌های شدیدی شده و برای اولین بار دچار سردرگمی در استراتژی خود شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: امروز سردرگمی در استراتژی امریکا با تزریق از جانب کشورهای خاورمیانه تقویت می‌شود. ترامپ هر روز یک حرف می‌زند و دو قطبی شدن آمریکا یک واقعیت است و اختلافات این کشور تازه آغاز شده است.

صالحی با تاکید بر این که منطقه خلیج فارس آبستن حوادث است، افزود: اکنون برخی از کشورهای خاورمیانه قوت مردم خود را به کام استکبار می ریزند و به سمت ناکجا آباد حرکت می کنند.

وی با اشاره به تفاوت ایران با سایر کشورهای منطقه عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای انقلاب اصولی را تعریف کرد و همیشه بر آن پایبند بوده است که این اصول باعث شده در برابر فشارها بایستد. پایبندی به حق در جمهوری اسلامی ایران در بلند مدت فایده داشته، هر چند که در کوتاه مدت برای آن هزینه بر بوده است.

Share