از اعلام میزان جمعیت گیلان در ۸۰ سال آینده تا میانگین سن ازدواج مردان

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه رشد جمعیت در ایران ۱.۳۴ درصد و رشد جمعیت گیلان ۰.۴ درصد است گفت: جمعیت استان گیلان در ۸۰ سال آینده نصف می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، قاسم روحانی‌فر در همایش روز ملی جمعیت اظهار داشت: جمعیت جوان استان گیلان ۵۷۷ هزار نفر است که جمعیت قابل توجهی است و باید ظرفیت ازدواج و اشتغال برای آنان فراهم شود.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان جمعیت سالمندان استان گیلان را ۳۳۵ هزار نفر عنوان کرد و گفت: گیلان از نظر رشد جمعیت جزء استان‌های آخر کشور محسوب می‌شود و جمعیت گیلان سال به سال سالمندتر می‌شود.

روحانی‌فر رفع موانع ازدواج, فراهم آوردن تسهیلات مناسب برای مادران در دوران بارداری، آموزش و ترویج سبک زندگی اسلامی، تامین سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را از عوامل موثر در رشد جمعیت برشمرد.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان با بیان اینکه مقام معظم رهبری کاهش جمعیت را یک تهدید عنوان کرده‌اند اذعان داشت: به گزارش مرکز آمار در ۸۰ سال آینده جمعیت ایران از ۸۰ میلیون نفر به ۴۰ میلیون نفر کاهش می‌یابد.

روحانی‌فر استان گیلان را در ثبت موالید و فوت جزء استان‌های برتر کشور دانست و خاطرنشان کرد: ۹۹.۷۲ درصد از ولادت‌ها و ۹۹.۷۱ درصد از فوت‌ها در گیلان ثبت می‌شود و در زمینه ثبت این آمار مدیون همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی هستیم.

وی رشد جمعیت در دنیا را ۱.۱۴ درصد عنوان کرد و گفت: رشد جمعیت در ایران ۱.۳۴ درصد و رشد جمعیت گیلان ۰.۴ درصد است و از لحاظ رشد جمعیت از آخرین استان‌های کشور هستیم؛ میزان باروری در دنیا ۲.۵ درصد و در ایران ۲ درصد و در گیلان ۱.۳۹ درصد است.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان میانگین سن ازدواج مردان در دنیا را ۲۹ سال عنوان کرد و افزود: میانگین سن ازدواج مردان در ایران ۲۸.۸ و میانگین سن ازدواج مردان در گیلان ۲۹.۴ است که از میانگین سنی دنیا بالاتر است.

روحانی‌فر میانگین سنی ازدواج زنان در دنیا را ۲۵ سال عنوان کرد و بیان داشت: میانگین سنی ازدواج زنان در ایران ۲۴ سال و در گیلان ۲۵.۳ است و میانگین سنی ازدواج زنان گیلانی از میانگین جهان نیز بالاتر است.

وی معضل اشتغال را یکی از عوامل اصلی کاهش جمعیت و ازدواج دانست و اظهار داشت: تا اشتغال صورت نگیرد ازدواج کمتر صورتی می‌گیرد و این خطر بزرگی برای ایران محسوب می‌شود و بنا بر گزارش کارشناسان، جمعیت گیلان در ۸۰ سال آینده نصف خواهد شد.

روحانی‌فر میزان ولادت گیلان در سال گذشته را حدود ۳۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: میزان ولادت گیلان نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش داشته و نرخ ولادت گیلان ۱۱.۹ درصد در هر هزار نفر است که میانگین کشوری ۱۹.۵ درصد است.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلان میزان فوت شدگان گیلانی در سال گذشته را ۱۵ هزار و ۶۸۹ نفر عنوان کرد و گفت: این آمار نسبت به سال قبل ۳ درصد کاهش داشته و میانگین فوت شدگان ۶.۲ در هر هزار نفر است که میانگین کشوری ۴.۶ در هر هزار نفر است.

وی نرخ فوت در استان گیلان را بالا اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه استان گیلان یک استان سالمند محسوب می‌شود منجر به افزایش فوتی گیلان نسبت به سایر استان‌ها شده و بیشترین علل فوت، بیماری‌های قلبی و عروقی است.

مدیرکل ثبت احوال استان گیلانمیزان ازدواج سال گذشته در گیلان را ۲۱ هزار و ۴۴۸ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: نرخ ازدواج گیلان ۸.۵ در هر هزار نفر است که این نرخ در کشور ۹ نفر در هزار است.

روحانی‌فر میزان طلاق گیلان در سال ۹۵ را بیش از ۶ هزار و ۹۰۰ نفر عنوان کرد و افزود: این آمار نسبت به سال گذشته ۰.۷ درصد کاهش داشته و نرخ طلاق گیلان ۲.۷ نفر در هر هزار نفر است که این نرخ در کشور ۲.۳ است.

Share