مشکل بیکاری با دستورالعمل و بخشنامه حل نمی‌شود/چگونه گفته می‌شود که میزان اشتغال‌زایی در دولت گذشته صفر بوده است/تنها در بخش مسکن بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیکاری با سیاسی‌کاری حل نمی‌شود، گفت: اگر ملاک دولت یازدهم در ارائه آمار بیکاری مرکز آمار است پس آمارهای مرکز آمار در دولت قبل نیز صحیح بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، اسدالله عباسی درباره معضل بیکاری گفت: در بحث بیکاری مشکلات متعددی در کشور وجود دارد. مشکل بیکاری با یک دستورالعمل یا یک بخشنامه حل نمی‌شود.abasio_2016-10-04_22-47-19

وی ادامه داد: مشکل بیکاری بنیادی است که برای حل آن تمام دستگاه‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند. در حال حاضر بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به‌عنوان یک معضل اصلی در کشور مطرح است. شاید در بازار کار پایین بودن حقوق کارگران نیز نوعی مشکل تلقی شود اما دغدغه اصلی در کشور بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

عباسی افزود: امروزه ارتباط بین دانشگاه و صنعت ضعیف است. بعضی از دستگاه‌ها نیروهای خود را خودشان تربیت می‌کنند، مانند وزارت خارجه یا وزارت نفت. در ارتباط با بیکاری باید فرابخشی عمل شود. شورای عالی اشتغال کارآیی لازم را برای کنترل بیکاری ندارد. یکی از مشکلات در زمینه اشتغال که به‌عنوان چالش وجود دارد سیستم بانکی است، هرچند که چند وقتی است دولت به‌عنوان سرمایه در گردش تسهیلاتی را پرداخت می‌کند اما این تسهیلات با بهره ۱۸ و ۲۰ درصد پرداخت می‌شود.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نماینده این دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به قاچاق کالا گفت: زمانی که در کشور واردات خودرو داریم، به‌صورت طبیعی کار و فعالیت نیروی داخلی کاهش می‌یابد. توجه به تولید داخل مطابق تأکیدات مقام معظم رهبری تنها راه نجات بحران بیکاری است.

وی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند با توجه به سیر رشد اقتصادی منفی دولت قبل میزان اشتغال‌زایی در آن دوران صفر بوده است، گفت: در دولت دهم تنها در بخش مسکن بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شد که متأسفانه در حال حاضر در بخش مسکن به‌دلیل وجود رکود چنین فرصتی را نداریم. در دولت دهم در آموزش و پرورش حدود ۲۰۰ هزار نفر، جذب شدند که مصوبه مجلس بود، با این اتفاقات چگونه گفته می‌شود که میزان اشتغال‌زایی صفر بوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه دولت قبل افزود: در آن زمان کمیته امداد حضرت امام(ره) با دادن وام و تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان سالانه ۲۵۰ هزار شغل در بخش‌های مختلف تولیدی و کارگاه‌های کوچک ایجاد کرد. تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی و افزایش تعداد افرادی که در دوره ریاست جمهوری قبل تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته‌اند هم نشان‌دهنده اشتغال‌زایی در آن دوره  است و چطور گفته می‌شود که اشتغال‌زایی صفر بوده است در حالی که لازمه تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار گرفتن داشتن شغل است.

نماینده مردم رودسر و املش گفت: در گذشته تورم افزایش اما رکودی وجود نداشت، اما در حال حاضر تورم کاهش و رکود افزایش یافته است و همین موضوع باعث افزایش تعداد بیکاری شده است. مشکل بیکاری به‌دور از مسائل سیاسی باید با همکاری تمام دستگاه‌ها حل شود.

 عباسی با بیان اینکه آمارها در زمینه بیکاری متناقض است، گفت: اگر آمارهای متناقض ارائه شود باعث می‌شود در برنامه‌ریزی‌ها دچار خطای محاسباتی شویم. اگر ملاک این دولت در آماردهی مرکز آمار است پس در دولت قبل نیز آماری که مرکز آمار ارائه می‌کرد صحیح بود. یکی از مشکلات امروز بازار کار عدم‌تناسب رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار است، رشته‌های دانشگاهی باید به‌روز شود.

 وی گفت: توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی علی‌رغم کاهش میزان بیکاری‌های دائمی و فصلی زمینه مناسب برای توسعه مناطق روستایی را نیز فراهم می‌کند. اشتغال ایجادشده در صنایع تبدیلی از نظر مولد بودن و بهره‌وری قابل توجه است.

tel final1

Share