ظریف، صالحی و فریدون عازم وین شدند/مقام ایرانی:هرگز اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نمی‌دهیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر امور خارجه صبح امروز به همراه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور راهی وین شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که شنبه ششم تیر ماه به منظور رایزنی با همتایان خود در گروه ۱+۵ به وین سفر کرد، یکشنبه شب در برنامه‌ای از قبل تعیین شده وین را ترک و به تهران بازگشت.

۱۳۹۴۰۴۰۹۰۰۰۱۵۸_PhotoAوزیر امور خارجه صبح امروز به همراه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور راهی وین شد.

قرار است ظریف پیش از ظهر امروز به وقت محلی با جان کری همتای آمریکایی به گفت‌وگو بپردازد و احتمالا ساعت ۱۴ به وقت محلی (۱۶:۳۰ به وقت تهران) نیز با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و رایزنی کند.

آنگونه که ظریف قبلا عنوان کرد وزرای خارجه ۱+۵ که در وین حضور ندارند، از سه‌شنبه در وین خواهند بود.

دهم تیر ماه پایان ضرب الاجل تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو است.

مقام ایرانی:هرگز اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نمی‌دهیم

یک مقام ایرانی گزارش چند ساعت پیش خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه ایران و ۱+۵ بر سر ساز و کاری برای بازرسی آژانس از «سایت‌های مشکوک» ایران توافق کرده‌اند را تکذیب کرد و آن را تلاش این رسانه برای اثرگذاری بر روند مذاکرات دانست.

پیش از این خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی مدعی شد ایران با دسترسی‌های آژانس به برخی سایت‌های حساس موافقت کرده، اگرچه دسترسی به “همه” سایت‌های نظامی مد نظر نیست.

خبرنگار روزنامه هافینگتون‌پست در واکنش به این خبر، به نقل از یک مقام ایرانی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نوشت: «خبرگزاری فرانسه به عمد اطلاعات را برای اثرگذاری بر مذاکرات تحریف کرده است.»

این مقام ایرانی که اشاره‌ای به نامش نشده می‌افزاید: «ما هرگز به کسی اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نخواهیم داد زیرا آنها ارتباطی با بازرسی‌های آژانس ندارند.»

او علاوه بر این گفت: «ما درباره مقاصد کسانی که خواستار دسترسی به تأسیسات نظامی ایران هستند، تردیدهای جدی داریم.»

مقامات کشورهای غربی در حالی در ماه‌های گذشته بر لزوم دسترسی به سایت‌های نظامی ایران به عنوان پیش‌شرط توافق تأکید کرده‌اند که این موضوع با مخالفت صریح مقامات ایران و کارشناسان مستقل بین‌المللی روبرو شده است.

گرت پورتر، محقق و نویسنده آمریکایی، اسکات ریتر، بازرس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هانس بلیکس، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فرانسوا نیکولاد، سفیر اسبق فرانسه در تهران و پاول پیلار، مقام اسبق سازمان سیا به دلایل مختلف با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های نظامی ایران مخالفت کرده‌اند.

/فارس

Share