از گوشه و کنار سیاست:

ارتباط داماد کری با واژه خلیج فارس/حکم هاشمی برای لاریجانی/علت نامگذاری سال جدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا در آخرین روزهای کاری سال ۹۳، طی حکمی از سوی سید حسن هاشمی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی باقر لاریجانی به سمت معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی منصوب شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا تحولات در گذر است و خبر هیچ ‌گاه متوقف نخواهد شد. خبرهایی رسمی و ‌گاه غیر رسمی؛ خبرهای که مورد توجه قرار می‌گیرد ‌یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند.
تابناک در ادامه نوشت:

رفتار متفاوت سعودی‌ها باهمسرانشان در دبی !

گوشه-کنارure3یاداداشت جدید “عادل کلبانی” مبلغ وهابی سعودی در شبکه اجتماعی توییتر درباره رفتار متفاوت مردان عربستانی با زنانشان در ریاض و دبی جنجال به پا کرد. کلبانی در یادداشتی در تویتر خاطرنشان کرده است که در ریاض زن با فاصله ۶ متری پشت سر همسرش راه می رود، در حالی که در دبی دست همدیگر را می گیرند.

درز کردن «عصبانی نیستم» در شبکه قاچاق

در روزهای گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه نسخه‌ای از فیلم “عصبانی نیستم!” در شبکه قاچاق منتشر شده است و در بازار زیرزمینی تهران به فروش می‌رسد. به نوشته «هفت راه»، منتشر کنندگان این نسخه از فیلم در ابتدای نسخه منتشر شده، در متنی توضیح داده اند که برای مبارزه با سانسور دست به این کار زده‌اند و از مردم می‌خواهند در صورت اکران فیلم، برای تماشای آن به سالن‌های سینما بروند!

نکته مهم و قابل تامل در این میان اما این است که نسخه مذکور، دارای زیرنویس انگلیسی است و صحنه‌های حذف شده در نسخه نمایش جشنواره فیلم فجر نیز در آن وجود دارد، بنابراین اینطور به نظر می رسد که عواملی دست به انتشار این فیلم زده اند که نسخه اصلی نمایش داده شده در جشنواره های جهانی را در اختیار داشته اند.

 حکم هاشمی برای باقر لاریجانی

در آخرین روزهای کاری سال ۹۳، طی حکمی از سوی سید حسن هاشمی وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی باقر لاریجانی به سمت معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی منصوب شده است.

باقر لاریجانی در دوره وزارت مرضیه وحید دستجردی قادم مقام وزارت بهداشت بود که اختلاف بر سر برکناری وی، باعث عزل اولین زن وزیر پس از انقلاب شد.

 هفت‌هزار تماشاگر افغانستانی در تهران، ده‌ها هزار ایرانی در سوئد!

محمد خاکپور در پایان دیدار با نپال درباره استقبال کم تماشاگران از بازی تیم امید، گفته: «افغانستان حدود ۷ هزار تماشاگر داشت. از تمام هموطنان می‌خواهم اگر وقت دارند از تیم امید حمایت کنند تا ما در خانه خودمان غریب نباشیم.»

این در حالی است که پیش‌بینی شده بازی تیم‌های ملی ایران و سوئد در استکهلم شاهد میزبانی ده‌ها هزار ایرانی از تیم ملی باشد.

 تلاش در سه دولت برای تئوریزه کردن سازش با آمریکا!

سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به تلاش برخی افراد در دولت‌های جمهوری اسلامی از دولت هاشمی تا روحانی برای تئوریزه کردن سازش با استکبار گفته: ما شاهدیم در دولت سازندگی برخی افراد در بدنه دولت کنار آمدن با نظام بین‌الملل را مطرح می کردند. در دولت اصلاحات نیز فتنه ۷۸ و نامه جام زهر به رهبری در همین راستا قرار داشت. برخی افراد در دولت کنونی نیز تلاش می‌کنند چهره خشن و زشت آمریکا را پنهان کنند و اینگونه وانمود کنند که آمریکا دشمن ما نیست. حتی عده‌ای در همین راستا مطالبی را به امام نسبت دادند از اینکه امام هم مخالف مرگ بر آمریکا بود.

 ریشه نام‌گذاری سال در دو سال آخر احمدی‌نژاد تاکنون است

اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به دلیل دیگر نامگذاری امسال بعنوان «دولت و ملّت، همدلی و همزبانی» و با بیان اینکه در سالهای اخیر احساس می شد که بین مردم و دولت یک شکاف پنهان ایجاد شده، گفته: مقام معظم رهبری با درایت و تیزبینی این موضوع را حس و با صراحت تمام توصیه های لازم را بیان کردند.

وی با اشاره به نقش و اهمیت مردم در نظام اسلامی و با بیان اینکه دولت باید خود را وقف مردم کند، گفته: در ۲ سال آخر دولت دهم و همچنین در دولت یازدهم احساس می شود که وقتی کاری برای مردم انجام می گیرد حالت طلبکارانه نسبت به مردم دارند در حالی که مردم بعنوان کارفرما هستند و انجام خدمت وظیفه است.

 تعبیر عجیب امام جمعه مشهد در باره حادثه شیراز

آیت الله سید احمد علم الهدی در گفت و گو با خبرنگاران گفته: افرادی که با مطهری نماینده مجلس برخورد کردند اراذل و اوباش نبودند بلکه همین مردم ارزشمدار بودند که وظیفه خود دیدند با یک عنصر غیرارزشی و منحرف برخورد کنند و نیروهای متدین پای آرمانهای خود ایستاده اند.

وی با اشاره به اینکه نوع برخورد با مطهری صحیح نبوده در عین حال گفته: نباید مسوولان اعم از رییس جمهور و غیره علیه این افراد اینچنین واکنش نشان دهند بلکه انتقاد خود را به صورت مطلوب بیان کنند.

 تمسخر «فاجعه» رشیدپور

واکنش رضا رشیدپور به انتشار عکسی از آزاده نامداری که ظاهرا نشان‌دهنده کتک خوردن وی از شوهر سابق است با عباراتی مانند «قرار بود عکس را منتشر نکند، ماجرا خیلی پیچیده است!/ فاجعه ای در راه خواهد بود!!» باعث واکنش جالب برخی رسانه‌ها شده است.

انتخاب با این مقدمه که «ازدواج ساده ی دو چهره ی درجه چندم ، به دلیل زیاده روی توهم آمیز طرفین آن، اینک توسط دوستان آنان، به یک «فاجعه ملی» تبدیل شده است!» نوشته: پدیده مذموم «مجریان پرمدعای تلویزیون» طی سالهای اخیر، اتفاقات عجیب و غیرمتعارفی را موجب شده است، چهره هایی که تنها به دلیل ظاهری ویژه و صدایی نسبتاً مناسب، آنتن میلیونی تلویزیون را در اختیار گرفتند و عمدتاً با جوگیری های عجیب و غریب و رفتارهای گاهاً موهن ، توهم آمیز ، با موضعی بالا در برابر میهمان و مخاطبان، و متاسفانه با حمایت های گاه و بیگاه مسئولان تلویزیون، آنقدر درجه توهم خود را تشدید کردند که برخی از آنان، یک شبه و با سواد اندک، خود را تئورسین های نوین جامعه تصور کردند!

 خاطره البرادعی از ناراحتی احمدی نژاد از اوباما

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کتاب خاطرات خود با اشاره یکی از دیدارهایش با رئیس جمهور سابق ایران در تهران نوشت که احمدی نژاد پاسخ ندادن اوباما به پیام تبریکش بعد از انتخابات آمریکا را مورد توهین قرار گرفتن خود می دانست.

وی در بخش دیگری از خاطراتش با اشاره به سخنان رئیس جمهور سابق ایران در مورد هولوکاست، نوشت:گفتم:« نباید به مخالفان خود اجازه دهید از بیانات شما سوء استفاده کنند.»وی فورا فهمید که به چه چیزی اشاره می کنم، گفت:هیچ کس در دنیای عرب و مسلمان حاضر نیست«رژیم صهیونیستی» را بپذیرد.

البرادعی می افزاید: بعد از جلسه، صالحی گفت احمدی نژاد از تلاش من برای کمک به رفع مساله ایران تقدیر کرده و به وی گفته است که در سفر بعدی اش به وین، هدیه زیبایی برای همسرم خواهد آورد. به این ترتیب، عایده یک گلدان سنتی ایرانی و یک آیه قاب شده زیبایی قرآنی دریافت کرد. هنگام ترک تهران، به من هم بسته های درجه یک هدیه دادند. چنین چیزهایی جلوه هایی از خدمات مدنی بین الملل محسوب می شدند.

 سخنرانی عربی وزیر اطلاعات در جمع عشایر

وزیر اطلاعات گفت: امروز با وجود ناامنی‌های فراوان در کشورهای همسایه مانند عراق، سوریه و افغانستان به لطف پروردگار و حضور مردم و تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج) امنیت پایدار در کشور ما وجود دارد. حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در سفر به شهرستان حمیدیه در جمع عشایر حمیدیه به زبان عربی به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: در هشت سال دفاع مقدس از نزدیک شاهد ایثار و شجاعت فرزندان عشایر در دفاع از خاک وطن در برابر متجاوزان بعثی بودم.

 تعطیلی یک سایت اپوزیسون

سایت جرس ، ارگان اصلاح طلبان خارج از کشور با درج خبری از توقف داوطلبانه فعالیتهای خود خبر داد. عبدالعلی بازرگان ، عطاالله مهاجرانی و محسن کدیوراز مهمترین سیاستگذاران این سایت بودند.

هاشمی رفسجانی در ایام عید کجاست؟

اکبر هاشمی رفسنجانی به جزیره کیش سفر کرد. او در این سفر با استاندار هرمزگان نیز دیدار کرد. به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با جاسم جادری استاندار هرمزگان در جزیره کیش، افزود: معتقدم در آینده ملت و دولت ایران ضمن حفظ حقوق هسته ای خود قدم های مثبت و بزرگی در این زمینه برخواهند داشت.

گرفتن سلفی در تیم ملی فوتبال، ممنوع؟

از زمان سفر تیم ملی به اتریش، بازیکنان هیچ عکسی از خود در فضای اجتماعی منتشر نکرده اند و ظاهرا این موضوع بی ربط به تذکر کمیته اخلاق نیست.در ایام برگزاری جام ملت های آسیا، تعدادی از هواداران ایرانی عکس هایی سلفی با بازیکنان گرفتند و این عکس ها را در فضای اجتماعی منتشر کردند که با واکنش کمیته اخلاق روبرو شد.محمدزاده رئیس این کمیته اعلام کرد بازیکنان دیگر نباید عکس سلفی بگیرند. همین اظهارات در سایت های معتبر دنیا بازخورد زیادی داشت و باعث شد حتی سایت های عربی ملی پوشان را به تمسخر بگیرند. حالا در اولین اردوی ایران پس از جام ملت ها، تا این لحظه بازیکنان تیم ملی یک عکس سلفی هم از خود منتشر نکرده اند و به نظر می رسد این موضوع بی ارتباط به هشدارهای کمیته اخلاق نیست.

پیشنهاد فقهی برای سود بانکی

سیدعباس موسویان رئیس شورای فقهی بانک مرکزی با انتقاد شدید از رقابت ناسالم نرخ سود در بازار پول درباره فرمول پیشنهادی تعیین نرخ‌ سود گفت: بنگاه‌های اقتصادی باید از نرخ تورم بعلاوه ۴ درصد برای نرخ سود سپرده و ۶ درصد برای تسهیلات استفاده کنند. وی گفت: اگر رویه فعلی بانک‌های کشورمان را با چنین فرمولی مقایسه کنیم شاهد شکاف زیادی هستیم بنابر این باید نرخ سود سپرده‌های بانکی در شرایط فعلی اقتصاد ۱۹ تا ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات هم حداکثر ۲۱ تا ۲۲ درصد تعیین شود. عضو کارگروه بانکداری بدون ربا با انتقاد از رقابت ناسالم در تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی بین موسسات اعتباری و برخی بانک‌های خصوصی تاکید کرد: هم اکنون برخی بانک‌های خصوصی و مؤسسات برای پول‌های درشت نرخ‌های سود ۲۵ درصد و حتی شنیده شده که تا ۲۷ درصد یا بیشتر پرداخت می‌کنند که با هیچکدام از منطق اقتصادی همخوانی ندارد.

بدبخت ترین کشور جهان کجاست؟

همزمان با انتشار نتایج نظرسنجی مؤسسه گالوپ مبنی بر اینکه مصر بدبخت ترین کشور جهان است، روزنامه واشنگتن پست نیز در مقاله‌ای درباره فضای نامناسب سرمایه گذاری در مصر هشدار داده است.

وقتی ضرغامی مجتهد می شود!

هفته نام مثلث در ویژه نامه نوروزی خود با عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صدا و سیما گفت و گویی کرده است. وی در بخشی از این گفت و گو می گوید: من همیشه معتقد به اجتهاد رسانه‌ای بودم و معتقدم در رسانه ملی، مدیر باید چارچوب را بشناسد و اجتهاد کند. گاهی اوقات جز رئیس سازمان صدا و سیما هیچ کس شرعی بودن یا نبودن یک اقدام را نمی‌داند. وقتی در مسابقات والیبال جهانی بازی ایران با کشورهای بزرگ پخش می‌شد، تشخیص می‌دادیم برخی از نکات نظارتی را مورد اغماض قرار دهیم چون اصل بازی برای مردم خیلی مهم بود.

اما در مورد بازی آمریکا و آرژانتین که بازی خیلی مهمی بود و نتیجه آن تکلیف صعود ما را مشخص می‌کرد، چنین اغماضی را نمی‌توانستم انجام دهم و حجت شرعی برای پخش نامناسب تماشاگران نداشتم.

 ما شبکه HD را راه اندازی کردیم که مسابقات ورزشی را با کیفیت بهتر ببینند. یک بار شبکه سه در حال پخش یکی از مسابقات ورزشی بود و من این مسابقه را تماشا می‌کردم. در ذهن خودم، این مساله را تجزیه و تحلیل کردم و وظیفه شرعی خودم را در نظر گرفتم. بدین ترتیب، اعلام کردم که شبکه سه آن مسابقه را پخش اما شبکه HD، پخش این مسابقه را قطع کند. وقتی مردم مشاهده کردند که پخش این مسابقه از شبکه HD قطع شد؛ شبکه سه را تماشا کردند. کسی نمی‌دانست که دقیقاً چه بود اما من دیدم که تصاویر در حال پخش، تصاویر نامانوسی در جمهوری اسلامی ایران است و برای پخش آن‌ها در شبکه HD با رزولوشن و کیفیت بالا مجوز ندارم؛ یعنی بین خودم و خدای خودم، مجوزی نمی‌دیدم و به همین دلیل، جلوی آن را گرفتم.

علت نام گذاری سال جدید به سال دولت و ملت، همزبانی و همدلی؟

عماد افروغ در گفتگویی با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» و با اشاره به زمینه‌های این نامگذاری، اظهار داشت: این نامگذاری، در وهله اول یک حمایت پررنگ از دولت صورت گرفته و دولت مرهون و مدیون این نامگذاری است؛ این را هم می‌توان از فهوای نامگذاری و هم از زمینه‌های موجود، برداشت کرد. درواقع این نامگذاری تداعی‌کننده یک نوع مسامحه و رابطه دوسویه همدلی بین دولت و ملت است.

افروغ تصریح کرد: این نامگذاری از یکسو دولت را فرا می‌خواند تا بستر همدلی را فراهم کند و از طرف دیگر اقشار مختلف جامعه را نیز دعوت می‌کند تا با حٌسن نیت و نقدهای مٌستدل، به مسائل دولت بپردازند. این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به شرایط منطقه، اظهار داشت: به نظر من یکی از شرایط موجود که منجر به نامگذاری سال جدید با این عنوان شده، شرایط منطقه‌ای است؛ امروز شرایط منطقه‌ای ما امن نیست و همه این را می‌دانیم و چرایی آن نیز بحث مفصلی بوده که قابل بررسی است.وی ادامه داد: نکته دیگری که منجر به این نامگذاری شده، مسائل فرا منطقه‌ای است که در دو بٌعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری (خاص و عام) قابل بررسی است. افروغ تصریح کرد: آنکه خاص است، مسائل مربوط به فناوری هسته‌ای و مذاکرات هسته‌ای است و همه می‌دانیم که هر چه تیم مذاکره‌کننده کشورمان از حمایت یکدست و یکپارچه‌ای برخوردار باشد، قدرت چانه‌زنی آنها بیشتر می‌شود و در طرف مقابل نیز قدرت مانور غیرگفتگویی آنها کمتر می‌شود و دیگر نمی‌توانند از چیزی به عنوان «شر سرکوب» یا «شر قطع مذاکره» استفاده کنند. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم در ادامه با اشاره به جنبه عام شرایط جهان و ارتباط آن با نامگذاری امسال، گفت: شاید در ظاهر امر خیلی چیزها در جهان امروز به نفع انقلاب اسلامی نباشد، اما یک واقعیت دیالکتیک نیز وجود دارد؛ وقتی قرار است یک اتفاق بزرگ جهانی بیافتد، هر تحولی با یک نوع سختی همراه است، این همان چیزی است که در قرآن کریم با آیه «ان مع العسر یسری» تعریف شده است.

ارتباط داماد جان کری با واژه خلیج فارس!

القدس العربی نوشت اقدام جان کری وزیر خارجه آمریکا در به کار بردن عبارت خلیج فارس ممکن است به ایرانی بودن دامادش ربط داشته باشد. روزنامه القدس العربی چاپ لندن با اشاره به تبریک جان کری وزیر خارجه آمریکا به مناسبت عید نوروز در صفحه توئیتر خود و کاربرد خلیج فارس در آن نوشت روزنامه های عربی این موضوع را بسیار پوشش داده اند و درباره ارتباط آن با داماد ایرانی جان کری مطالب زیادی نوشته اند. جان کری در بخشی از تبریک نوروزی خود گفته است: واقعا برای من افتخار است که پس از رییس جمهور آمریکا، نوروزی پر از سلامت و شادی برای همه افرادی که این عید را در سراسر جهان، در آسیا و قفقاز، در منطقه خلیج فارس و افرادی که در آمریکا جشن می گیرند آرزو کنم . به نوشته القدس العربی کاربران پایگاههای اجتماعی این اظهارات را نشان تمایل و تعهد جان کری به ایران دانسته و آنرا به ایرانی بودن دامادش ربط داده اند. پایگاههای اجتماعی به همین علت تصاویر فراوانی از دختر جان کری و همسر ایرانی اش منتشر کرده و نوشته اند: آقایان! این دختر و داماد ایرانی جان کری است. آیا پیام را دریافت کرده اید؟ برخی نیز اقدام جان کری را در به کار بردن عبارت خلیج فارس تحریک آمیز دانسته اند.

ادعای روزنامه عربی در باره جان کری در شرایطی مطرح شده است که باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا نیز در پیام نوروزی خود از خلیج فارس نام برد.

درج دو قیمت متفاوت بر روی یک کالا

مردم همواره از کم فروشی، گران فروشی، تفاوت قیمت یک کالا در چند نقطه شهر و امثال آن شکایت دارند. برای انعکاس این مشکل هم نهادهای ناظر و بازرس وجود دارد. اما در یک مورد بدیع و نادر، این بار یک کالای واحد با دو قیمت متفاوت در روی جعبه آن عرضه شده‌است. قطره استامینوفن تولید شرکت داروسازی خوارزمی تهران، هم اکنون در بسته‌ای عرضه می‌شود که بر روی آن قیمت مصرف کننده ۱۲۵۰۰ ریال درج شده‌ است. این قیمت چاپی بر روی بسته است و به نظر می‌رسد قیمت اصلی داروست.

با این حال در زیر بسته دارو قیمت جدیدی پرفراژ شده که عدد ۱۶۰۰۰ ریال را نشان می‌دهد. در واقع این کالا هم اکنون با همین قیمت جدید به فروش می‌رسد و قیمت قبلی عملا کارایی ندارد. تفاوت ۲۸ درصدی این دو قیمت گر چه در آشفته بازار قیمتی کشور عجیب نیست،‌ اما می‌تواند جای سوال باشد.

جلوس اصلاح‌طلبان بر کرسی مجلس دهم منوط به عملکرد دولت یازدهم است
حسین‌علی شهریاری  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: جلوس اصلاح طلبان بر کرسی مجلس دهم بستگی به عملکرد دولت یازدهم دارد متاسفانه  دولت در برخی حوزه ها  عملکرد مناسب نداشته است و ادامه این روند نارضایتی اقشار جامعه به ویژه محرومان را در پی خواهد داشت. البته در حال حاضر تنها نقطه قوت این دولت حوزه سلامت و طرح تحول نظام سلامت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره احتمال حضور احمدی نژاد در مجلس دهم، گفت: من اصلا به حضور ایشان عدد و نمره ای نمی دهم اگر هم بیاید با اقبال عمومی مواجه نمی شود؛ عملکرد نامناسب وی باعث شد تا جایگاهش را بین اصولگرایان از دست دهد.

شهریاری درباره اینکه آیا ممکن است از طرف احمدی نژاد افرادی به مجلس دهم معرفی شود، افزود: من فکر می کنم اگر افراد خوش نام عاقلی باشند با لیست احمدی نژاد نباید در انتخابات حضور داشته باشند.

Share