مهلت ۱۲روزه زوج‌‌ها برای ارائه مدارک و حذف نشدن از سامانه وام ازدواج

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از نصف شدن صف متقاضیان وام ازدواج خبر داد و گفت: متقاضیان بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه ۱۲روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه مراجعه نکنند، اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از نصف شدن صف متقاضیان وام ازدواج خبر داد و گفت: متقاضیان بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه ۱۲روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه مراجعه نکنند، اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهد شد.13930205000203_PhotoA

سید علی‌اصغر میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه در سال جاری با توجه به تاکیدات دولت و مجلس شورای اسلامی درخصوص تسهیلات ازدواج تلاش‌های گسترده‌ای از سوی بانک‌ مرکزی شروع شده است،اظهارداشت: در تیرماه امسال افراد در صف حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و الان این آمار به ۶۵۰ هزار نفر رسیده و تعداد افرا‌د در صف به نصف رسیده است.

میرمحمدصادقی در خصوص پرداختی‌های تسهیلات ازدواج از سوی سیستم بانکی از اول سال ۹۳ تا سوم آذر امسال گفت: در سال جاری حدود ۸۶۰ هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده که نسبت به سال‌های گذشته رشد بسیاری داشته‌است به‌طوری‌ که ما در کل سال ۹۲، برای ۹۴۰ هزارنفر تسهیلات پرداخت کردیم و امسال طی ۸ ماه حدود ۹۰۰ هزار نفر وام پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه افراد منتظر در سامانه کاهش چشمگیری داشته اند،عنوان کرد: در سامانه قبل از سال ۹۱ صرفاً ۵۰ هزار نفر، سال های ۹۱ و ۹۲ تعداد ۲۰۰ هزار نفر و امسال ۴۰۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات باقی مانده‌اند و در کل ۶۵۰  هزار نفر در صف دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی تاکید کرد: اولویت با کسانی است که در سال‌های گذشته ثبت‌نام کرده‌اند و از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که کم شده، اکثراً مربوط به سال‌های قبل بوده‌است.

وی با بیان اینکه میزان عرضه و تقاضا قابل پیش‌بینی نیست،افزود: امیدواریم صف انتظار را به زیر شش ماه برسانیم و تا پایان سال پاسخگوی اکثر متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج باشیم.

میرمحمدصادقی ضمن بیان اینکه تعداد شکایات در زمینه وام ازدواج کم‌ شده ‌است، ادامه داد: برخی‌ اظهار می‌کنند بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات ازدواج سلیقه‌ای عمل می‌کنند، ولی باید گفت فرآیند ثبت‌نام اینترنتی است و از مهم‌ترین دلایلی است که باعث شده بانک‌مرکزی به ‌طرف این سامانه حرکت کند فراهم آوردن شرایط لازم برای پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای و به دور از عدالت بود.

وی خاطر نشان ساخت: از سال ۸۷  این سامانه راه‌اندازی شده و تا سوم آذر امسال حدود ۶ میلیون و ۳۲۰ هزار نفر از طریق این سامانه توانسته‌اند تسهیلات ازدواج دریافت کنند،بنابراین اینکه می گویند بانک‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند صرفاً ممکن است مربوط به بانک‌هایی باشد که در سامانه ما حضور ندارند.

وی با بیان اینکه در تیرماه سال گذشته تعداد بانک‌های متصل به سامانه حدود ۱۲ بانک بوده است، اظهار داشت: با تلاش‌هایی که بانک‌مرکزی انجام داد امروز ۱۹ بانک در سامانه وجود دارد؛ در طول دو سال گذشته بانک‌های پارسیان، سامان، انصار، دی،قرض‌الحسنه رسالت، توسعه ‌تعاون و ایران‌زمین هم به سامانه اضافه شده اند و دوم آذر نیز حکمت ایرانیان به این سامانه افزوده شد.

به گفته وی زوج‌هایی که درخواست ثبت‌نام در این سامانه را دارند مطمئن باشند به هیچ عنوان سلیقه‌ای عمل نمی‌شود و پرداخت تسهیلات صرفا براساس نوبت صورت می‌گیرد.

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص صف انتظار متقاضیان تسهیلات ازدواج در استان‌ها گفت: در استان‌ها ممکن است با توجه به میزان متقاضیان، تعداد در صف متفاوت باشد، زیرا در یک استان ممکن است در یک ماه تعداد افراد بیشتری وارد سامانه بشوند و وقتی تراکم صف داشته‌باشیم مهلت بیشتری برای اعطای وام صرف می شود ولی تلاش خواهیم کرد تا این فاصله را کم کنیم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۵۰ هزار نفر در صف داریم و این تعداد هم با تلاش‌های بانک‌مرکزی و بانک‌هایی که در سامانه حضور دارند، قطعاً کاهش خواهد یافت، گفت: هر بانکی که سپرده ‌قرض‌الحسنه از مردم اخذ می‌کند قطعاً در این سامانه وارد خواهد شد، ضمن اینکه ما در شش‌ماه گذشته حدود ۷ بانک خصوصی را وارد این سامانه کرده‌ایم و تا آخر سال بقیه بانک هایی که سپرده‌‌گیری می‌کنند نیز وارد این سامانه خواهند شد.

میرمحمد صادقی در خصوص مدت زمان درخواست وام ازدواج افزود: متقاضیان می‌توانند در سالی که عقدنامه صادر شده یا سال بعد از آن برای ثبت‌نام به سامانه مراجعه کنند و بعد از پذیرش در سامانه و اعلام تعیین شعبه ۱۲روز کاری وقت دارند برای تکمیل مدارک به شعبه مراجعه کنند و چنانچه ظرف ۱۲روز به شعبه مراجعه نکنند، اسم‌شان از فهرست سامانه حذف خواهدشد بنابراین از متقاضیانی که در سال های ۹۲ و ۹۳ عقدنامه‌شان صادر شده‌است درخواست می‌کنیم هرچه سریع‌تر به سامانه مراجعه نمایند تا بتوانند از مهلت تعیین شده برای بهره‌مندی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه یک ضامن معتبر برای دریافت این تسهیلات کافی است، عنوان کرد:از بانک‌ها درخواست کرده‌ایم برای وام ازدواج به مردم سخت نگیرند و حتماً با یک ضامن معتبر و با تشخیص خودشان این‌کار را برای مراجعین انجام بدهند.البته مطالبات معوق در این زمینه بسیار کم بوده چون مردم به تعهدات خودشان عمل می‌کنند به همین خاطر از بانک‌ها درخواست می‌کنیم مساعدت لازم را انجام دهند.

مدیرکل اعتبارات در خصوص تسهیلات ۵ میلیون تومانی وام ازدواج اظهار داشت: طبق تصمیمات اتخاذ شده در شورای پول و اعتبار مقرر شد صرفاً جهت حمایت از مزدوجین واجد شرایط خاص، سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ۲ میلیون تومان افزایش یابد که مراتب از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل ابلاغ شده است

وی شرایط اخذ وام ۵ میلیون تومانی ازدواج را دارا بودن یکی از موارد ذیل برشمرد: ۱- برای دخترانی که مهریه آنان تا ۱۱۰ سکه بهر آزادی است، ۲- برای پسرانی که قبل از ۲۵ سالگی ازدواج می‌کنند، ۳- برای هریک از دختران و پسرانی که یکی یا هر دوی آنها فاقد پدر باشند و ۴- هریک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه‌ها یا طلبه حوزه‌های علمیه و در حال تحصیل هستند.

براساس این گزارش،‌ با توجه به کاهش فرهنگ عمومی سنت پسندیده پس انداز قرض الحسنه و جاذبه کمتر سپرده های پس انداز قرض الحسنه برای سپرده گذاران (به دلیل جذابیت بیشتری سپرده گذاری با نرخ سود بالاتر) از یک سو، و تعداد متقاضیان در صف دریافت تسهیلات مزبور از سوی دیگر و در نتیجه محدودیت وعدم تکافوی منابع قرض الحسنه شبکه بانکی جهت اعطای سقف افزایش یافته تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، حسب مصوبات شورای پول و اعتبار مقرر شد بانک های عامل در صورت وجود منابع قرض الحسنه، نسبت به اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با سقف فردی افزایش یافته (تا ۵ میلیون تومان) به واجدین شرایط یادشده اقدام نمایند و سایر مزدوجین صرفا تا سقف ۳ میلیون تومان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند خواهند شد.

در هر حال بدیهی است در صورت بهبود وضعیت منابع قرض الحسنه شبکه بانکی، امکان اعطای سقف فردی افزایش یافته ۲ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای مزدوجین دارای شرایط فوق نیز فراهم خواهد شد.

/بانک مرکزی

Share