ديدار استاندار با سركنسول جمهوري آذربايجان

روادید ورود تجار و بازرگانان ایران به جمهوری آذربایجان لغو شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا راهکارهای گسترش مناسبات گیلان با جمهوری آذربایجان در دیدار استاندار با سرکنسول این کشوردر تبریز بررسی شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا راهکارهای گسترش مناسبات گیلان با جمهوری آذربایجان در دیدار استاندار با سرکنسول این کشوردر تبریز بررسی شد .
jpg2244 استاندار گیلان در این دیدار که در رشت انجام شد با بیان توانمندی های گیلان در بخش های بازرگانی ، صنعت ، کشاورزی ،گردشگری و علم و فن آوری گفت : ساخت راه آهن ، تولید محصولات متنوع کشاورزی و صنعتی  ، امکانات بندری و گمرکی و وجود مراکز علمی و درمانی پیشرفته بستر ساز توسعه مبادلات گیلان با جمهوری آذربایجان است .
دکتر محمد علی نجفی افزود : راه اندازی خط دریایی انزلی – باکو و خط هوایی رشت – باکو و رشت – باکو- آستاراخان می توانند نقش مؤثری در افزایش مراودات شهروندان و تجار گیلان و جمهوری آذربایجان داشته باشد .

نماینده ی عالی دولت در گیلان با اشاره به فعال شدن کمیسیون های مشترک اقتصادی دو کشور گفت : باید از این فرصت برای ارتقای روابط گیلان به عنوان تنها استان کشور که دارای مرز آبی و خاکی با جمهوری آذربایجان است بهره برد

دکتر نجفی با اشاره به لغو روادید ورود اتباع جمهوری آذربایجان به ایران از ۵ سال گذشته تاکنون گفت : این انتظار متقابل از سوی تجار و بازرگانان گیلان نیز وجود دارد .

وی با تأکید برلزوم آسان کردن صدور روادیدبرای تجار و بازرگانان گیلان گفت : تمدید تفاهمنامه ی صدور پروانه ی گذر مرزی برای مرزنشسنان دو کشور تا عمق ۴۵ کیلومتری دارای اهمیت است .

وی همچنین کاهش تعرفه های واردات و صادرات کالای دوطرف ، ایجاد مرکز تجاری ایران در باکو ، بهره گیری از ظرفیت منطقه ی آزاد انزلی و تأسیس شرکت های جمهوری آذربایجان دراین منطقه نیز در تقویت روابط گیلان با جمهوری آذربایجان مؤثر عنوان کرد و گفت : در بخش توریسم درمانی ظرفیت کنونی به مراتب میتواند ارتقاء یابد .

علی علیزاده ؛ سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز نیز در نشست با استاندار گفت : آسان کردن روند صدور روادید برای تجار و بازرگانان گیلانی در مرز آستارا پیگیری خواهد کرد

وی افزود : روابط ایران و‌آذربایجان پس از انتخابات ۲۴ خرداد سال گذشته توسعه یافته است .jpg2245

Share