حجت‌الاسلام سيدمحمود علوي وزير اطلاعات

بازداشت بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر تکفیری در کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت‌الاسلام علوی با بیان اینکه ۲ جلیقه انفجاری در روز قدس در مرکز ۲ استان کشور کشف و خنثی شده است گفت: طی ده‌ها عملیات بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر تکفیری در کشور شناسایی و بازداشت شده‌اند.

OnlineNewsImage.aspxبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت‌الاسلام علوی با بیان اینکه ۲ جلیقه انفجاری در روز قدس در مرکز ۲ استان کشور کشف و خنثی شده است گفت: طی ده‌ها عملیات بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل موثر تکفیری در کشور شناسایی و بازداشت شده‌اند.

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات که به منظور پاسخ به دو سوال مشترک دو نماینده مجلس حاضر شده بود، با اشاره به ۳۰ سالگی وزارت اطلاعات، گفت: وزارت اطلاعات حساسیت نسبت به مسائل امنیتی و تهدیدات کشور را همواره عمیقا درک کرده و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری با استراتژی به تاکیدات امنیتی پاسخ داده و خواهد داد.

وی ادامه داد: وزارت اطلاعات چه در سطح راهبرد و چه در سطح عملیاتی و چه در سطح تاکتیکی با رویکرد واقع‌گرایانه و آینده نگرانه مسائل امنیتی را رصد کرده و به نحو احسن امنیت را در کشور با همکاری سایر نهادهای امنیتی به تثبیت رسانده است.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه بیان جزئیات برنامه‌ها و اقدامات وزارت اطلاعات به لحاظ امنیتی ممکن نیست، اما اصل وظایف قانونی طبق برنامه‌های تدوین شده در دو بخش آماده است، در مورد بخش اول، اظهار داشت: بخش اول شناسایی و پیشگیری است که در این زمینه اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته است.

حجت‌الاسلام علوی اولین مورد را در زمینه شناسایی، پیشگیری و اشراف اطلاعاتی وزارت اطلاعات به گروهک‌ها و تهدیدکنندگان امنیت ملی و رصد مستمر فعالیت‌های آنها و اشراف بر فضای تبادل اطلاعات و تحرکات دشمن دانست و گفت: وزارت اطلاعات فرصت هرگونه حرکتی را از دشمن سلب کرده و اشراف اطلاعاتی به تمام معنا بر دشمن وجود دارد الا مواردی که اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات مورد توجه قرار نگرفته باشد که ممکن است در آنجا آسیب‌هایی وارد شده باشد که وزارت اطلاعات در جهت آسیب‌زدایی تدابیری را اندیشیده است.

وی ادامه داد: مورد دوم، اطلاع‌رسانی و هشدار به مسئولان و کمک به ایجاد فضای یکپارچه در برخورد با تهدیدها که اسناد و مدارک آنها نزد بنده موجود است و براساس آنها وزارت اطلاعات به موقع گزارش‌های جامع و کارآمدی به مسئولان در زمینه تهدیدها داده است. به طور مثال قبل از تحرک گروهک خودخوانده جیش‌العدل در مرز‌های جنوب شرقی، اطلاعات لازم در اختیار مقامات مسئول در استان قرار داده شد و حتی اهداف عملیاتی گروهک مذکور نیز در گزارش‌ها تبیین شده و هشدارهای لازم داده شده است.

وزیر اطلاعات اضافه کرد: سومین مورد، شناسایی مواضع، پایگاه‌ها و مقرها و ردیابی دشمن در قلمرو امنیتی و شناسایی آسیب‌پذیری و ضعف‌ها و چالش‌ها نسبت به تهدید گروهک‌ها و اقدام به رفع آنهاست.

علوی خاطرنشان کرد: مورد چهارم نیز خنثی کردن برنامه‌ها و ناکام گذاشتن دشمن در انجام عملیات که موارد آن بسیار زیاد است، از جمله کشف و خنثی‌سازی دو جلیقه انفجاری که برای انفجار در دو مرکز استان در روز قدس پیش‌بینی شده بود که به یاری خدا و عنایت امام زمان و دعای رهبر معظم انقلاب این توطئه کشف شد و از انجام این عملیات جلوگیری به عمل آمد و نمایندگان استحضار دارند که در صورت انفجار چه فاجعه‌ای به وجود می‌آمد.

وی بخش دوم برنامه‌های وزارت اطلاعات را اقدامات درگیرانه با دشمن عنوان کرد و اظهار داشت:‌ موارد اقدامات درگیرانه با دشمن بسیار زیاد است و می‌توان به تعدادی از آنها اشاره مختصر کرد.

وزیر اطلاعات اولین مورد از اقدامات درگیرانه با دشمن را دستگیری عناصر معاند و ضدانقلاب و شرور از جمله شناسایی و دستگیری هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با تکفیری‌ها طی ده‌ها عملیات و دستگیری بیش از ۱۳۰ نفر از عوامل آنها برشمرد.

علوی افزود: مورد دیگر وارد کردن ضربات غیرقابل جبران به مواضع و نیروهای گروهک شرور و از هم پاشیدن تعدادی از گروهک‌ها در شرق و غرب کشور از جمله برخورد با گروهک خودخوانده الفرقان و کشف و خنثی سازی محموله‌های سنگین انفجاری آنهاست که قرار بود در یکی از شهرهای پرجمعیت و مقدس منفجر کنند و آزاد کردن گروگان‌ها که شمشیرباز بین‌المللی و یک وکیل بودند.

وی تصریح کرد: سومین مورد از اقدامات درگیرانه وزارت اطلاعات، معدوم کردن سران موثر در اقدامات درگیرانه سربازان گمنام امام زمان(عج) با گروهک‌ها در شرق و غرب کشور است که گزارش آن را به صورت مبسوط‌تر در کمیسیون امنیت‌ملی عرض کردم. از جمله به هلاکت رساندن عامل جنایت تاسوعای چابهار و انهدام کامل گروهک وابسته به آنهاست.

وزیر اطلاعات تاکید کرد: امروز دشمن با تمام وجود لمس می‌کند که هیچ نقطه‌ای از چشمان هوشیار و بیدار سربازان گمنام امام زمان(عج) پنهان نیست و پنجه آهنین سربازان گمنام امام زمان(عج) در هر نقطه‌ای در گلویش فرو رفته و آرامش را از آنها سلب و فرصت دسیسه را از آنها بازستانده است.

علوی کشف اسلحه و مهمات از جمله جلیقه‌های انفجاری که دشمن قصد انفجار در اماکن و مناسبت‌های خاص را داشت که اگر موفق به این امر می‌شد فاجعه انسانی سنگینی رخ می‌داد و انهدام تجهیزات و امکانات ارتباطاتی و اطلاعاتی گروهک‌های شرور را از دیگر اقدامات عملیاتی وزارت اطلاعات برشمرد و گفت: نتیجه این اقدامات که به لطف حضرت حق و عنایت امام زمان(عج) تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری و همت سربازان گمنام امام زمان(عج) و همکاری شایسته همه دستگاه‌های امنیتی، نظامی و انتظامی به رقم ناامنی‌هایی که در منطقبه وجود دارد، موفقیت فعالیت‌ها و برنامه‌های وزارت برای امنیت آحاد ملت ایران را با تمام وجود لمس می‌کنیدد که نتایج برخی از این اقدامات را عرض می‌کنم.

وی با اشاره به نتایج کارهای سربازان گمنام امام زمان(عج) اظهار داشت: همان‌طور که در ۲۹ سال گذشته وزارت اطلاعات خدمات بسیاری داشته، در یک سال اخیر سربازان گمنام امام زمان(عج) کارنامه درخشانی داشتند و در این مدت مدیریت شد که هیچ‌گونه انرژی در موارد بی‌مورد صرف نشود و در جهت برطرف کردن تهدیدات امنیتی و مدیریت بحران‌های احتمالی توان‌های وزارت اطلاعات به کار گرفته شود.

وزیر اطلاعات بازدارندگی مبتنی بر قدرت امنیتی و اطلاعاتی و عملیاتی را از نتایج اقدامات سربازان گمنام امام زمان(عج) دانست و تصریح کرد: دشمن با درک اقتدار نظام انگیزه توطئه را تا حد زیادی از دست داده و امروز اقتدار، صلابت وزارت اطلاعات دل دشمنان را به لرزه درمی‌آورد و فرصت دسیسه را از آنها سلب کرده و مایه آرامش مردم شده و ما امیدواریم این خدمت مقبول درگاه حضرت حق، امام زمان(عج) و رهبر عزیزمان قرار گیرد.

علوی کاهش آسیب‌پذیری با پیشگیری و پیش‌بینی از نفوذ دشمن را در حوزه امنیت داخل کشور و ناامید شدن محیط داخلی و پیرامونی برای دشمن و ایجاد آرامش و آسایش برای مردم و فراهم شدن فضای فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را از دیگر دستاوردهای وزارت اطلاعات برشمرد.

وی در خصوص اقدامات وزارت اطلاعات در زمینه بررسی احراز صلاحیت افراد در به کارگیری افراد در مشاغل حساس و مهم، اظهار داشت: همان‌طور که در کمیسیون امنیت‌ملی عرض کردم، وزارت اطلاعات در چارچوب قوانین و مقررات موجود وظیفه خود را در این زمینه انجام می‌دهد. قوانین موجود مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است و محتوا نیز براساس پرونده افراد است.

/تسنیم

Share