رییس‌ جمهور در نخستین جلسه هیأت دولت در سال جدید

مهار تورم و حل مشکل اشتغال وعده اصلی دولت است/بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دکتر حسن روحانی با بیان اینکه بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است تأکید کرد: همیشه با دروغ، تهمت و افترا مخالف بوده و هستیم. این دولت آمده تا جلو افراط‌ها را بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا ,رییس‌ جمهور در نخستین جلسه هیأت دولت در سال جدید با یادآوری عملکرد و دستاوردهای هفت ماهه گذشته دولت یازدهم گفت: تقویت اتحاد، انسجام، عزم و مشارکت ملی در داخل و تعامل و اعتمادسازی متقابل در عرصه سیاست خارجی همچنان در سال ۹۳ در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد.

ohani  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است تأکید کرد: همیشه با دروغ، تهمت و افترا مخالف بوده و هستیم. این دولت آمده تا جلو افراط‌ها را بگیرد.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم

مجدداً سال جدید را به حضور همه اعضای هیأت دولت و ملت بزرگ ایران تبریک عرض کرده و برای همه مردمی که در این روزها به سفر رفته‌اند آرزوی سلامتی و تندرستی می‌کنم. برای همه کسانی که در این ایام به سفر رفتند یا هنوز در سفر هستند هم آرزوی سلامتی و تندرستی و آرزوی بازگشت سالم به منزل و وطن‌شان را دارم تا با تلاش و انرژی و نشاط بیشتر کارها را آغاز کنند. همچنین از همه مسئولانی که در این روزها برای راحتی مردم تلاش کردند، از جمله استانداران، فرمانداران، راهداری‌ها، نیروی انتظامی، هلال احمر، مسئولان گردشگری و همه آنهایی که در این ایام به مردم خدمت کردند و آنها را اسکان دادند و زحمت کشیدند تشکر می کنم.

سفرهای نوروزی مردم علاوه بر توشه روحی و جسمی، توشه فرهنگی – معنوی هم دارد

در ایام نوروز، سفرهای مردم، غیر از آنکه توشه‌ روحی و جسمی دارد، توشه‌ فرهنگی و معنوی هم دارد؛ زیرا هم جسم سالم‌تر و هم روح آرام‌تر می شود. ممکن است پدرها و مادرها به کرات به این سفرها رفته باشند، ولی فرزندانشان در این سفرها زیبایی‌ها و عظمت این کشور بزرگ را می‌بینند. آنها باید آینده کشور را مدیریت و حفاظت کنند؛ بنابراین این گردش‌ها آثاری دارد که می‌تواند از لحاظ غرور ملی و حس وطن‌دوستی این احساس را تقویت کند. این برای حراست از کشور ما و همچنین آثار باستانی آن بسیار اهمیت دارد.

این سفرها از لحاظ معنوی هم بسیار مهم است. مردم به زیارت مرقد مطهر امام هشتم و حضرت معصومه می‌روند. احمد ابن موسی در شیراز و امام‌زاده‌های دیگر در سراسر کشور که بسیاری از مردم هنگام تحویل سال به زیارت آنها می‌روند، به لحاظ معنوی و آرامش و همچنین از لحاظ تقویت روحیه و ایمان مردم خیلی مؤثر است. این امامزاده‌ها، گنبدها و بارگاه‌ها در کنار مساجد و حسینیه‌ها وسیله‌ای هستند برای اینکه مردم بتوانند از لحاظ معنوی همواره خودشان و فرزندانشان را تقویت کنند.

اساس جامعه بر تقویت برادری، حسن تعاون و مشارکت استوار است

غیر از مسئله صله رحم و دید و بازدید، در سال جدید کنار گذاشتن قهرها، کینه‌ها، ایجاد برادری و اخوت و نزدیکی و صفا و صمیمیت اصل است. در واقع اساس جامعه بر تقویت برادری و حس تعاون و مشارکت در سراسر جامعه است. نوروز وقتی نوروز می‌شود که سال و روز را نو کند. لذا خیلی به گذشته نگاه نکنیم؛ از گذشته‌ها بگذریم، آن را فراموش کنیم و بیشتر به سال جدید و آینده بنگریم.

امیدوارم این نوروز، برای مردم پربرکت باشد. از همه اعضای دولت تشکر می‌کنم. برای اینکه تلاش‌های ماه‌های گذشته‌ آنها باعث شد نوروز زیباتر و دلپذیرتری برای مردم بوجود بیاید. از لحاظ مواد غذایی و نیازمندی‌های مردم در فروشگاه‌ها و بازارها و همچنین آرامش و ثبات در بازار ارز، سکه و بازارهای مختلف مالی و پولی و کالایی، نوروزی آرامش‌بخش برای مردم بود تا ببینند مسئولان تلاش خودشان را انجام دادند. به‌رغم اینکه این سال، یک مقدار برای دولت سخت و مشکل بود، بحمدالله دولت با پایان خوبی کارش را در سال ۹۲ تمام کرد.

پیش‌بینی‌ها این بود که درآمد امسال ما ۱۱۰ الی ۱۱۵ هزار میلیارد تومان باشد. در خوشبینانه‌ترین اوضاع ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شد. در اصلاحیه بودجه‌ای که به مجلس داده بودیم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بود – البته مجلس یک مقدار اضافه کرد- ولی ما تقریباً‌ به مرز آن ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیدیم، این برای دولت موفقیت بسیار بزرگی بود. توانستیم بخشی از بدهی‌های دولت قبل را پرداخت کنیم و مقداری از طلب‌های بسیاری از پیمانکارانی را که از دولت قبل طلبکار بودند، بپردازیم تا شب عید نشاطی در آن بخش بوجود بیاوریم. برای فعالیت های عمرانی در سال جدید این کار خیلی مؤثر است. چون اگر بدهی آنها پرداخت نمی‌شد، در واقع نمی‌توانستند فعال شوند.

همه پیش‌بینی‌ها این بود که امسال نمی‌توانیم بیشتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی مصرف کنیم. سال قبل فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی داشتیم. امسال تا پایان سال ۲۲ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی اعتبار تخصیص دادیم و این بسیار مهم و رشد قابل ملاحظه‌ای است.

موفقیت های بسیاری در هفت ماه گذشته کسب کرده ایم

در صادرات نفت به اندازه‌ای که پیش‌بینی شده بود نفت صادر کردیم که این خیلی مهم است. در کل درآمدهای قبلی ما به رقم واقعی نزدیک است. درآمدهای مالیاتی ما خیلی بهتر و بیشتر از پیش‌بینی محقق شد. همه اینها نشان می‌دهد که دولت در کار خودش موفق بوده و بسیار خوشحالم که دولت در طول هفت ماهه گذشته در زمینه‌های مختلف موفقیت‌های بسیار خوبی را به دست آورد و به هر حال زمینه برای حرکت بسیار مجدانه و پرسرعت سال جدید آماده شده است.

در زمینه سیاسی به تعبیر مقام معظم رهبری در سال ۹۲ حماسه سیاسی آفریده شد؛ هم در بحث داخلی و هم در بحث خارجی حماسه سیاسی آفریده شد. در بخش سیاسی، دولت به جد می‌تواند مدعی این باشد که حماسه‌ای بزرگ آفریده شده است؛ هم در داخل کشور و هم در صحنه بین‌المللی. به هر حال در مسئله هسته‌ای ۱۰ سال با بهانه‌جویی‌های نابجای غرب و با ظلم‌هایی که به ملت ایران کردند دچار مشکلات بودیم که قدم بسیار بزرگی برداشته شد. توافق ژنو اولین قدم بسیار مثبت بود. برای جهانیان روشن شد که حتی برفرض آنکه ادعایی نسبت به مسئله هسته‌ای ایران وجود داشته باشد، با گفت‌وگو و منطق و مذاکره قابل حل است. اگرچه از دیدگاه ما هیچ مشکلی در مسئله هسته ‌ای ما نبوده و نیست. اینها بهانه‌جویی و سوءتفاهم بوده که در وهله اول رفع شده و ان شاء‌الله در مقطع نهایی مذاکرات- که در سال جاری انجام می گیرد- همه چیز حل خواهد شد و امیدواریم به موفقیت دست پیدا کنیم تا بتوانیم زنجیره‌های تحریم را که به ناحق بر روی دست و پای اقتصاد ایران بسته شده است به طور کامل باز کنیم و یک تحرک لازم در زمینه اقتصاد بوجود بیاوریم.

 

 

همواره از انتقاد سازنده استقبال می‌کنیم

در سالی که گذشت در زمینه مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاست داخلی حرکت‌های بسیار خوبی انجام شد. بسیار خوشحالم که امروز انتقاد از دولت سهل و ساده انجام می‌گیرد. سایت‌های منتقدان، برنامه‌های صدا و سیما و روزنامه های آنها هرچه بخواهند می نویسند و می سازند. فکر نمی‌کنم هیچ زمانی اینچنین بدون دغدغه و به راحتی از شخص رییس‌جمهوری، از کار دولت و راه دولت نقد و انتقاد می کردند. ما پذیرای انتقاد هستیم و آن را قبول و مفید و لازم می‌دانیم؛ البته انتقادی که سازنده و توأم با دلسوزی باشد و با هدف اصلاح امور انجام بگیرد.

 

 

بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است

دولت همیشه با دروغ، تهمت و افترا مخالف بوده و هست. این دولت آمده تا جلو افراط‌ها را بگیرد. بدترین افراط‌ها دروغ و تهمت است. بدترین افراط‌ها نگفتن واقعیت‌ها به مردم است.امیدواریم اینها رفع شود و به تدریج کنار رود و انتقاد سازنده و واقعی در کشور ما باشد.

سال گذشته در زمینه فرهنگی، همه فرهنگ دوستان و اصحاب فرهنگ امیدوار شدند و احساس نشاط داشتند و در زندگی فرهنگی خود سرآغاز جدیدی را دیدند. این را بارها در مجامع عمومی اعلام کردم و گفتم و چنین هم بوده و خواهد بود.

در سال ۹۲ دولت تصمیمات بسیار مهمی را برای کشور اتخاذ کرد که آن تصمیمات ادامه پیدا می‌کند. در زمینه سواحل جنوب، دولت تصمیم گرفت تا سواحل را شکوفا کند. در دو سفری که در استان‌های جنوبی انجام شد و نیز سفرهایی که امسال در ادامه‌ آن انجام خواهد شد، ان شاء‌الله در پایان این دولت خواهید دید که وضعیت سواحل جنوبی با آنچه در آغاز این دولت بوده بسیار متفاوت خواهد بود.

بندرها و بندرگاه‌ها، قدرت صادرات ما در سواحل جنوب است. باید برای آبادانی صنایعی که در سواحل جنوب بیشتر به نفت و گاز مربوط می‌شود تلاش کرد. صنایعی از قبیل صنایع انرژی‌بر مثل فولاد و پتروشیمی و نیز جاده‌سازی و اتصال شهرها به یکدیگر. باید وضعیت بهتری را تجربه کرد. کما اینکه ان شاء الله در سفرهای استانی برای هر استان به تناسب وضعیتی که آن استان دارد، برنامه‌ریزی‌های لازم برای حرکت بهتر به سمت جلو انجام خواهد شد .

مهمترین دستاوردی که ما در سال ۹۲ داشتیم ثبات و آرامش در مردم بود. الحمدلله امیدواریم همین ثبات و آرامش را در سال جدید هم مشاهده ‌کنیم. همه گزارش‌ها به ما می‌گوید که امسال در سفرهای نوروزی در نحوه رانندگی، اسکان و نحوه برخورد آرام‌تر و پرنشاط‌تر، با هم صحبت می‌کنند. مردم به آینده امیدوارتر می‌نگرند و این بزرگترین دستاورد برای دولت است.

مهار تورم و حل مشکل اشتغال وعده اصلی دولت است

وعده اصلی دولت مهار تورم و حل مشکل اشتغال بوده است؛ در تورم موفقیت‌های بسیار خوبی برای مهار داشتیم و درزمینه اشتغال‌ هم زمینه‌های خوبی ایجاد شده برای اینکه در سال جدید بتوانیم بر غول اشتغال و بیکاری فائق شویم و اشتغال را شکوفا کنیم. البته در سال جدید مسایلی پیش رو داریم که به فهرست‌اش اشاره شده است. همچنین بحث اجرای یارانه را در مرحله جدید پیش رو داریم که از فروردین ماه آغاز می‌شود و ان شاء‌الله در اردیبهشت همه مراحل آن عملیاتی و اجرایی می‌شود.

امیدوارم همه برنامه‌هایی که در زمینه یارانه مد نظر دولت است به زودی عملیاتی و اجرایی شود. البته رسانه‌ها و همه مردم هم باید در این زمینه کمک و یاری بکنند که بی‌تردید همه جا مردم باید حضور داشته باشند و تلاش مردم است که می‌تواند دولت را موفق کند.

امسال در زمینه بهداشت و نظام سلامت گام‌ بلندی برمی‌داریم

در زمینه بهداشت و نظام سلامت، دولت گام بلندی را در سال جاری برخواهد داشت مردم تا چند ماه دیگر شاهد خواهند بود که وضع خدمات‌رسانی به مردم در بخش سلامت تغییر می‌کند.

البته معضل سلامت، دارو و مسایلی که در این زمینه وجود دارد، همه‌شان در طول سال ۹۳ حل نخواهد شد، اما گام بسیار بلندی را در سال ۹۳ برمی‌داریم و این را ادامه می‌دهیم و ان شاء الله تا پایان این دولت وضعیتی را فراهم می‌کنیم که در زمینه سلامت و درمان هزینه مردم بسیار کمتر از هزینه‌ای باشد که امروز پرداخت می‌کنند.

درباره امنیت غذایی برای اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر، دولت بسیار حساس است و ان شاء الله در سال جاری قدم‌هایی در این زمینه برخواهد داشت؛ برای همه آنهایی که نیازمندی‌شان برای دولت به اثبات رسیده باشد و وضع مالی‌شان مناسب نباشد.

البته این برنامه‌ها جزئی‌تر اعلام خواهد شد، ولی هرکس قبلاً در کمیته امداد و بهزیستی ‌عضو بوده یا بعداً ثبت نام کند، حتماً از برنامه مربوط به امنیت غذایی و یارانه کالایی برخوردار خواهد شد. در مسئله تامین اجتماعی، بیمه‌های درمانی را گسترش می‌دهیم. تلاش بر این است که همه دارای دفترچه بیمه باشند و ارزش این دفترچه‌ها را افزایش دهیم.

مسئله آب، نفت، گاز، راه آهن و محیط زیست از مسایل مهم ما است و برنامه‌های اصلی ما در دولت خواهد بود. این‌ها را در چارچوب اقتصاد مقاومتی که رهبری ابلاغ کردند، دنبال خواهیم کرد.

تلاشمان حرکت همیشگی در چارچوب قانون است

بسیار خوشحالیم که سال گذشته توانستیم طبق قانون، لایحه بودجه را سر موقع به مجلس بدهیم. البته تلاش دولت همیشه این بوده که در چارچوب قانون حرکت کند. این دولت نخستین دولتی بود که در اولین فرصت، لیست وزرا را به مجلس شورای اسلامی برد که این تقریباً بی‌سابقه بود. مجلس همکاری و یاری کرد. دولت به موقع تشکیل شد. دولت به موقع اصلاحیه بودجه داد و به موقع بودجه سال آینده – یعنی امسال – را تهیه و تدوین و به مجلس تقدیم کرد و مجلس هم یاری و کمک کرد و دیدیم که بودجه تصویب شد. اکثر آیین‌نامه‌هایش را هم در سال گذشته تصویب کردیم و اگر چیزی باقی مانده باشد در اولین جلسات هیأت دولت آنها را نهایی می‌کنیم و شاید این جزو سال‌های استثنایی باشد که از ابتدای سال هم بودجه و آیین‌نامه و هم برنامه داریم. علاوه بر این هدف‌های ما معین و مشخص است و حتی نسبت به یارانه تمام تصمیماتی که امسال می‌خواهیم اجرا کنیم، در سال قبل اتخاذ و نهایی شده است.

هدفمان صلح، دوستی و آشتی است

در زمینه سیاست خارجی و داخلی یک هدف مهم داریم و آن هدف مهم صلح و دوستی و آشتی است و این را دولت ادامه خواهد داد؛ هم در داخل و هم در خارج. در داخل هم باید به صلح و آشتی و برادری و مشارکت و تعاون و انسجام و وحدت برسیم. در دنیای خارج هم باید به رفع تنش‌ها، اعتمادسازی و تعامل سازنده برسیم. در هر دو زمینه دولت طی هفت ماه سال گذشته موفق بوده و ان شاء‌الله امسال همان راه و مسیر را ادامه خواهد داد.

البته در زمینه مسئله شبکه ملی اطلاعات در سال قبل تصمیم بسیار مهمی را اتخاذ کرده‌ایم که انشاءالله آن را اجرا می‌کنیم. ان‌شاءالله زیرساخت‌های یک شبکه ملی داخلی اطلاعات را بوجود می‌آوریم و شرایطش را آماده می‌کنیم، برای اینکه مردم به راحتی بتوانند با دستگاه‌های اداری و دولت الکترونیک تماس بگیرند. البته با پهنای باند قابل قبول و راحت که مشکلات هم نداشته باشند. به طوری که به بسیاری از سرورهایی که در خارج است نیاز نباشد و همه بیاید در داخل. البته این معنایش این نیست که اینترنت داخلی ما به خارج متصل نیست. ما به خارج هم متصل هستیم اما در عین حال در داخل رفاه فراوانی را برای مردم بوجود خواهیم آورد.

مقام معظم رهبری در طول هفته‌های اخیر سال گذشته مفادی را فرمودند. در نامگذاری سال بر اقتصاد تأکید کردند. در سال گذشته هم بر اقتصاد مقاومتی تأکید کردند. اقتصاد مقاومتی را توضیح دادند. به حق اقتصاد مقاومتی آن است که ما در هر شرایطی بتوانیم روی پای خودمان بایستیم. این در زمانی امکان‌پذیر است که ما به اقتصاد دنیا متصل شویم تا اینگونه نباشد که هر زمانی خواستند به ما فشار واردکنند. قوی‌شدن اقتصاد یک مقوله و اقتصاد به دنیا متصل شدن هم یک مقوله است.

اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد توانمند درون‌زای برون‌نگر

هر دو این‌ها نیاز است. یعنی باید اقتصاد درون‌زا و درون‌نگر باشد. یک زمانی بود که برای صادرات نفت همه دنیا به ما احتیاج داشتند و اشاره می‌کردیم دنیا می‌لرزید که نکند ایران بخواهد نفت‌اش را تحریم کند. نفت قابل ملاحظه‌ای در بازار داشتیم و انرژی دنیا به ما متکی بود. خوب به وضعیتی رسیدیم که به هر حال، بیگانگانی ایران ستیزی کردند و نفت ما را برخلاف مقررات بین‌المللی و برخلاف قانون تحریم کردند. این که دنیا جرأت می‌کند یک عده‌ای از کشورهای غربی جرأت می‌کنند که نفت ما را تحریم می‌کنند، معنی‌اش این است که اقتصاد ما ایراد دارد و مقاومتی نیست. یعنی باید نفت‌، گاز، پتروشیمی، صنایع، فولاد، معادن ما و خودرو ما در صحنه جهانی آنچنان نقش داشته باشد که دنیا احساس نیاز کند. اشکال ندارد ما هم احساس نیاز کنیم. اما این دو به هم متصل باشد. ما که قصد تحریم نداریم. قصد آزار کشوری را هم نداریم ولی دیگران که می‌خواهند به ما فشار بیاورند دیگر راهی برایشان وجود نداشته باشد. ترانزیت ما به گونه‌ای باشد که صادرات و واردات بسیاری از کالاهای کشورهای مختلف به ایران متصل باشد. آن موقع چطور می‌توانند تحریم کنند. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد توانمند درون‌زای برون‌نگری که دنیا نتواند نسبت به این اقتصاد نظر بد داشته باشد یا تصمیم بد اتخاذ کند.

بعد از قانون اساسی مهمترین سند چشم‌انداز ۲۰ ساله است

با برنامه‌هایی که ان شاء الله امسال پیش‌رو داریم به نظرم این کار در چارچوب همان اصول امکان‌پذیر است. اقتصاد مقاومتی می‌تواند اقتصاد کشور را توانمند کند. برنامه‌ای که در اقتصاد، سیاست و در زمینه علم و دانش پیش رویمان است، یکی چشم‌انداز ۲۰ ساله است که راه را می‌تواند مشخص کند – که رهبری فرمودند چشم‌انداز ۲۰ ساله بعد از قانون اساسی مهمترین سند است – و دیگری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است که پیش روی ما ست و ان‌شاءالله در زمینه اقتصاد کار را پیش ببریم.

رهبری معظم در پیام امسال، مسئله فرهنگ را هم افزودند ، فرهنگ اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی ما مربوط به فرهنگ است. بسیاری از مسایل اقتصاد ما مربوط به فرهنگ است. زیربنای بسیاری از مسایل، مسئله فرهنگ است. در آسیب‌های امروز استحکام نداشتن خانواده را می‌بینیم که مهمترین مسئله ماست.

خانواده باید مستحکم شود؛ افزایش طلاق‌ها، کاهش ازدواج‌ها، تشکیل نشدن یا دیر تشکیل شدن خانواده و استحکام و ثبات نداشتن مسائل مهمی است. بزرگترین کار فرهنگی ما این است که بتوانیم به خانواده‌ها استحکام ببخشیم. بتوانیم به اخلاق عمومی جامعه طراوت بدهیم و تعالی معنوی را در جامعه بوجود بیاوریم، ایمان مردم را مستحکم و هویت ایرانی اسلامی را تقویت کنیم.

اینها همه در سایه فرهنگ امکان‌پذیر است .البته بگوییم یا نگوییم بزرگترین دستگاه در زمینه فرهنگ، آموزش و پرورش، آموزش عالی و بعد بقیه دستگاه‌ها هستند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه‌های علمیه و بسیاری از نهادهایی که درزمینه فرهنگ کار می‌کنند، همه اینها باید در چارچوب یک مدیریت باشد.

اگر بدون مدیریت، هرکسی از هرگوشه‌ای هر کاری را که خودش تشخیص می‌دهد به عنوان کمک به فرهنگ انجام دهد، نمی‌دانیم همانی در می‌آید که مد نظرمان است. یکسری نقاشی، بیلبورد، کتاب، شعر، مقاله، رمان‌هایی که وقتی آدم می‌خواند ته آن می‌بیند نه تنها فرهنگ را تقویت نمی‌کند، بلکه اختلاف را بیشتر می‌کند و وفاق و انسجام ملی را از بین می‌برد. ببیند، فرهنگ باید در چارچوب شاخص‌های فرهنگی باشد.

باید شاخص‌های فرهنگی را مشخص کنیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مسئولیت رده بالای فرهنگ را در کشور بر دوش بکشد و به عهده بگیرد، همه این نهادها را در کنار هم قرار بدهد و متصل کند. ما باید ان‌جی‌او‌ها و همه سازمان‌های مردم‌نهاد را تقویت کنیم . این مردم هستند که می‌توانند آسیب‌ها را از بین ببرند. اگر می‌خواهیم با اعتیاد مبارزه کنیم باید سازمان‌های مردم نهاد را تقویت کنیم . اگر می‌خواهیم بچه‌های یتیم جامعه سرپرست مطمئن داشته باشند این سازمان‌های مردم نهاد هستند که باید تلاش کنند. اگر بناست اخلاق را تربیت کنیم سازمان‌های مردم نهاد باید تلاش کنند . همه خیران و آنهایی که در زمینه فرهنگ کار کردند، معلمان بازنشسته، استادان بازنشسته و آنهایی که فعالند، بخشی از وقت‌شان را در این کار بگذارند و در این انجمن‌ها شرکت کنند و فعال شوند تا بتوانیم فرهنگ را به گونه‌ای پیش ببریم که دغدغه‌ها از بین برود.

اینکه می‌بینیم بعد از سی و پنج سال مقام معظم رهبری، بسیاری از علما و دلسوزان نسبت به فرهنگ ناراحت و نگرانند، معنایش این است که در کار همه نقص و ایراد بوده و باید این نقص و ایراد را برطرف کنیم. این البته عزم ملی می‌خواهد. همانطور که رهبری فرمودند، عزم ملی را دولت می‌تواند تسهیل کند. برای عزم ملی و این که سازمان‌های مردم نهاد وارد عمل ‌شوند، موانعی پیش روست که دولت باید این موانع را برداشته و رفع کند و زمینه را برای حضور آنها آماده کند. دولت نباید بگذارد کسی مانع فعالیت آنها شود و به هر بهانه و اشکال کوچکی یک سازمان مردم نهاد بی‌خودی تعطیل شود. اشکالش را رفع کند، به آن تذکر دهیم و حل کنیم؛ از همه مهم‌تر آن وفاق، اتحاد و کنار هم قرار گرفتن است.

رنگ مسایل حزبی ، شخصی و جناحی را کم کنیم

باید رنگ مسایل حزبی ، شخصی و جناحی را کم کنیم. باید مسایل ملی، دینی، منافع دینی و مصالح ملی را پررنگ ببینیم . غیر از این ما نمی‌توانیم از مشکلات به راحتی عبور کنیم. رهبری فرمودند که مدیریت باید جهادی باشد، البته این مدیریت جهاد به معنی جهادی سازندگی نیست، جهاد به معنی عام کلمه است، ولی آنهایی که در جهاد سازندگی بودند تجربه خوبی دارند. در دولت‌ چهار، پنج نفر از وزرا از مسئولان رده بالای جهاد سازندگی اوایل انقلاب بودند و برخی از وزرا، مسئولان و معاونان هم از ایثارگران و ماه‌های متعدد در میدان جنگ بوده‌اند، بسیاری از اعضای دولت خانواده شهید هستند. دولت، یک دولت ایثارگر جهادی به تمام معناست و مدیریت جهادی یعنی مدیریت الهی، معنوی؛ یعنی مدیریت علمی و عقلانی است؛ مدیریتی که توأم با ایثار و فداکاری است.

این مدیریت جهادی است که می‌تواند کار را پیش ببرد. ان شاء الله همه اعضای دولت و مدیران در سراسر کشور، چه در دولت و چه خارج از دولت و بقیه قوا ، مدیریت جهادی داشته باشیم.هدف الهی و برنامه علمی و عقلانی و توأم با تلاش و ایثار و فداکاری باشد تا بتوانیم به اهدافی که مد نظر است برسیم.

رهبری معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی گفتند مرکزی برای پایش باشد. من از سازمان مدیریت، سازمان برنامه بودجه می‌خواهم که این مرکز پایش را تشکیل دهد و روند اقتصاد مقاومتی را مرتب پایش کند. خود وزارتخانه‌ها این کار را بکنند که بتوانیم در هر مقطعی گزارشی را در این زمینه تقدیم کنیم؛ هم به رهبری و هم به مسئولان عالی‌رتبه نظام و دستگاه‌هایی که به نوعی بر کار دستگاه اجرایی نظارت دارند.

باز هم بر دو نکته تأکید می‌کنم؛ یکی مبارزه با فساد است که در سال گذشته شروع شده و امسال هم به جد و به طور قاطع با فساد باید مبارزه کنیم.

باید آنهایی را که از بیت‌المال و رانت سوء استفاده کردند پیدا کنیم و به دست عدالت بسپاریم و نگذاریم فساد در این کشور تکرار و ادامه پیدا کند . همچنین حقوق مردم و حقوق شهروندی از مسایل بسیار مهمی است که ان شاء الله در ماه‌های اولیه امسال حقوق شهروندی را تکمیل و این منشور را منتشر می‌کنیم. این دولت پای همه اصولی که در قانون اساسی به عنوان حقوق ملت آمده ایستاده است. امروز اگر در اجرا ما نقص و مشکلی می‌بینیم، ان شاء الله آن را رفع می‌کنیم.

همه مردم ایران باید زیر پرچم جمهوری اسلامی احساس امنیت و راحتی کنند. باید از حقوق مشروع خودشان برخوردار باشند. تمام مذاهب اسلامی و ادیان و همه آنهایی که تابع این سرزمین و ایران هستند، باید از این حقوق برخوردار باشند و اگر نقصی وجود دارد آن را در سال جاری رفع کنیم.

ان شاء‌الله در سال جدید پرتلاش‌تر و پرانرژی‌تر برای خدمت به مردم بسیار خوب و عزیزمان، آماده باشیم؛ ملت سرفراز ایران عزیز.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

Share