۶ ماه حبس برای شکارچی پلنگ تنکابن

رئیس اداره محیط زیست تنکابن گفت: پس از گذشت حدود یک ماه از شناسایی و دستگیری عاملین کشتار البرز (پلنگ تنکابن)، طی رای صادره از دادگاه عمومی بخش خرم آباد تنکابن، متهم ردیف اول پرونده به تحمل ۱۸۲ روز زندان محکوم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رئیس اداره محیط زیست تنکابن گفت: پس از گذشت حدود یک ماه از شناسایی و دستگیری عاملین کشتار البرز (پلنگ تنکابن)، طی رای صادره از دادگاه عمومی بخش خرم آباد تنکابن، متهم ردیف اول پرونده به تحمل ۱۸۲ روز زندان محکوم شد.پلنگ

هادی منصور کیایی در این رابطه گفت: دو هفته پس از حادثه تلخ مجروح شدن یک پلنگ عظیم الجثه بر اثر اصابت گلوله که در نهایت منجر به قطع نخاع و مرگ دلخراش این پلنگ شد، با تلاش پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان تنکابن، نیروهای یگان محیط زیست و همکاری مردم محلی، دو نفر که پدر و پسر بوده و از اهالی یکی از روستاهای منطقه دوهزار تنکابن هستند، در این رابطه شناسایی و صبح روز شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ تحویل مقامات قضایی شدند.

رئیس اداره محیط زیست تنکابن اظهار داشت: در جریان بازجویی از متهمین مشخص شد که اسلحه ای که به وسیله آن به پلنگ شلیک شده است فاقد مجوز است. همچنین تحقیقات مشخص کرد پلنگی که از سوی مجرمین هدف گلوله قرار گرفت هرگز به دام‎های آنها حمله نکرده بود و اصولا هیچ تلفاتی از دام اهلی در روستای محل سکونت آنها گزارش نشده است.

منصور کیائی تصریح کرد: پس از تکمیل تحقیقات، دادگاه عمومی بخش خرم آباد شهرستان تنکابن متهم ردیف اول پرونده را به جرم حمل و استفاده از سلاح قاچاق به ۹۱ روز حبس و به جرم شکار گونه جانوری حمایت شده به ۹۱ روز حبس و مجموعا به تحمل ۱۸۲ روز حبس تعزیری محکوم کرد.

به گفته وی، حکم صادره قابل تجدیدنظر خواهی بوده و در صورت اعتراض متهم مجددا بررسی خواهد شد. حبس تعزیری در نظر گرفته شده در رای بدوی، قابل خرید نبوده و در صورت تایید حکم در دادگاه تجدید نظر متهم می بایست برای اجرای حکم به زندان معرفی شود.

رئیس اداره محیط زیست تنکابن یاد آور شد: همچنین یکی از متهمین (پدر) تمام مسئولیت حمل سلاح غیرمجاز و شلیک به پلنگ را بر عهده گرفته و بنابراین متهم ردیف دوم (پسر) از اتهامات وارده تبرئه شد.

وی افزود: متهم می بایست مبلغ پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک پلنگ ایرانی را پرداخت کند.

به گزارش مهر، روز جمعه ۹۲/۱۰/۱۳ یک پلنگ نر بزرگ جثه در حاشیه رودخانه‌ای در منطقه جنگلی دوهزار تنکابن در حالی که قادر به حرکت دادن پاهای خود نبوده و خود را روی زمین می کشید، مشاهده شد. پس از انتقال حیوان به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شد پلنگ به دلیل برخورد گلوله به ستون مهره‌ها دچار قطع نخاع کامل شده است.

پنجه دست این پلنگ عظیم الجثه که نامش را البرز گذاشتند در گذشته به دلیل گرفتار شدن در تله‌های سیمی کشاورزان قطع شده، بدنش پر از ساچمه‌های اسلحه شکاری و استخوان دستش نیز بر اثر برخورد گلوله شکسته بود.

با توجه به آسیب نخاعی برگشت ناپذیر و تشخیص تیم تخصصی دامپزشکان برای جلوگیری از تحمل رنج بیشتر در حیوان، پس از انتقال پلنگ تنکابن به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با روش یوتانایز (مرگ بدون درد) با استفاده از دوز بالای داروی بیهوشی به زندگی این پلنگ خاتمه داده شد.

دوستداران محیط زیست نام این پلنگ را البرز گذاشتند و البرز به نمادی از استقامت و مظلومیت حیات وحش ایران تبدیل شد./مهر

Share