کسی دوست ندارد سقط جنین داشته باشدحتی درمورد روابط نامشروع

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت از وقوع ۲۵۰ هزار سقط جنین در سال خبر داد و گفت: سالانه حدود ۱۰۰ هزار نوزاد مرده به دنیا می آید. در شهر یزد ۱۴ درصد بارداریها به سقط منجر می شود و در هر شبانه روز یک زن باردار می میرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت از وقوع ۲۵۰ هزار سقط جنین در سال خبر داد و گفت: سالانه حدود ۱۰۰ هزار نوزاد مرده به دنیا می آید. در شهر یزد ۱۴ درصد بارداریها به سقط منجر می شود و در هر شبانه روز یک زن باردار می میرد.

janمحمد اسماعیل مطلق در میزگرد بررسی علل  کاهش جمعیت و راهکارهای پیش رو اظهار داشت: حدود ۱۰۰ هزار مرده‌زایی داریم. هرچند آمارها متفاوت است، اما به طور متوسط حدود ۲۵۰ هزار سقط جنین در سال گزارش می‌شود که البته اینها مربوط به سقط‌های غیرقانونی است.

وی افزود: حدود ۶ هزار سقط جنین قانونی در سال انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد:‌ دو بررسی در یزد انجام شد که نشان داد.  ۱۴ درصد بارداری ها در این شهر به سقط جنین ختم می‌شود.

مطلق تصریح کرد: اگر روی این مسائل کار کنیم از بعد افزایش جمعیت پیشرفت می‌کنیم.با درنظر گرفتن آمارها می‌توانیم یک میلیون و ۷۵۰ هزار تولد در سال داشته باشیم.

وی افزود: هیچ‌کس دوست ندارد سقط جنین داشته باشد حتی در مورد روابط نامشروع. بنابراین ما مقصریم.

مطلق گفت: آمار نشان می‌دهد که یک میلیون و ۷۵۰ هزار بارداری اتفاق می‌افتد که در مرحله سنی جوانی به میانسالی است اما به علت اینکه حدود ۱۰۰ هزار مورد آن مرده زایی است و ۲۵۰ هزار مورد این بارداریها به سقط منجر می شود. تعداد  کل موالید در هر سال به یک میلیون و ۴۰۰ هزار مورد رسیده است. که البته سالانه حدود ۳۵۰ هزار مرگ نیز در کشور ثبت می شود.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: البته ممکن است ۵ سال دیگر این آمار کمتر شود چنانچه مراقبت پیش از بارداری و در حین آن انجام شود می‌توانیم از مرگ‌ومیر نوزادان پیشگیری کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مراقبت‌های وزارت بهداشت در این خصوص ضعیف بوده است یا خیر گفت: عملکرد وزارت بهداشت در این خصوص ضعیف نبوده اما این وزارتخانه برای انجام این مهم نیاز به اعتبار کافی و تأمین نیروی انسانی دارد.

وی گفت: در حال حاضر نه اعتبار کافی داریم و نه نیروی انسانی. اگر اینها را داشته باشیم و مراقبت‌های پیش و حین بارداری را انجام دهیم جمعیت افزایش پیدا می‌کند.

مطلق افزود: اکنون از هر هزار تولد، ۱۶ نفر قبل از یکسالگی فوت می‌کند. این در حالی  است که سازمان جهانی بهداشت عملکرد ایران را در زمینه مراقبت و رعایت اصول بهداشتی خوب توصیف کرده و اعلام داشته که ایران از آمار بین‌المللی نیز جلو است. از طرفی باید گفت از هر هزار تولد، ۱۸ نوزاد قبل از ۵ سالگی می‌میرد.

وی تصریح کرد: چون می‌خواهیم در ۱۴۰۴ و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری حرف اول را در منطقه بزنیم باید این عدد را به زیر ۷ برسانیم.

مطلق با اشاره به چالشی که وزارت بهداشت درباره میزان مرگ و میر دارد، اظهار داشت: برنامه ما این نیست که جمعیت را کم یا زیاد کنیم. برنامه وزارت بهداشت تأمین سلامت مادر و کودک است.

وی ادامه داد:‌ قبل از انقلاب از هر هزار تولد ۱۴۹ نوزاد می‌مرد، اما پس از انقلاب بر روی این موضوع کار شده است. در حال حاضر افغانستان آمار تلفاتش در این زمینه خیلی بیشتر  از ایران است.

مدیرکل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت درباره چگونگی افزایش جمعیت گفت: اگر روی برنامه‌های مراقبت‌های‌مان کار کنیم و از مرگ ناشی از بارداری جلوگیری کنیم می‌توانیم به افزایش جمعیت امیدوار باشیم. در حال حاضر در هر شبانه‌روز یک مادر می‌میرد که اگر از آن پیشگیری کنیم افزایش جمعیت را شاهد خواهیم بود./تابناک

Share