رئيس جمهور در ديدار با وزيرخارجه تركمنستان

خزر دریای صلح,امنیت و آرامش است/تاکید بر گسترش مناسبات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رییس جمهوری با تاکید بر این که دریای خزر برای همه ما دریای همکاری، صلح، امنیت و آرامش است، گفت: بسترهای فراوانی برای توسعه روابط فرهنگی، تجاری، اقتصادی و از جمله صنعت گردشگری میان دو کشور ایران و ترکمنستان وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از پایگاه ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار «رشید مردف» وزیر امور خارجه ترکمنستان با اشاره به روابط صمیمی، تاریخی و نیز زمینه های مختلف همکاری دو کشور گفت: شرکت های دولتی و خصوصی ایران توانمندی و تجارب ارزشمندی در زمینه احداث نیروگاه، سد و مسکن دارند و می توانند با حضور در ترکمنستان، سطح مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را ارتقا دهند.

resized_344067_823وی با تاکید بر اینکه امنیت و توسعه ترکمنستان برای ایران حایز اهمیت است، گفت: داد و ستد، تجارت و تقویت مناسبات اقتصادی تامین کننده منافع طرفین خواهد بود؛ ایران آماده صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه بویژه ترکمنستان است.

روحانی تصریح کرد:گسترش مناسبات با همسایگان و توسعه همکاری ها در همه زمینه ها از اولویت های سیاست خارجی دولت تدبیر و امید است.

وی تاکید کرد: کشورهای حاشیه دریای خزر نیاز به همکاری بیشتری برای حفظ محیط زیست، اکوسیستم، دریا، کشتیرانی، تأمین امنیت و تعیین رژیم حقوقی دارند.

رییس جمهوری همچنین ضرورت همکاری دو کشور به منظور مقابله با تروریسم و افراطی گری را یادآور شد و بر تلاش همه کشورهای منطقه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته تأکید کرد.

در این دیدار «رشید مردف» وزیر امور خارجه ترکمنستان که سه وزیر دیگر دولت نیز او را همراهی می کردند، پیام کتبی «قربان علی بردی محمدف» رییس جمهوری کشورش را تقدیم رییس جمهوری کرد.

وزیر خارجه ترکمنستان با اشاره به این که در این پیام از روحانی برای سفر به ترکمنستان دعوت رسمی به عمل آمده گفت: جمهوری اسلامی ایران همسایه دوست و نزدیک ترکمنستان است و تلاش «عشق آباد» در جهت تعمیق مناسبات گسترده با تهران است.

وی ادامه داد: دریای خزر دریای دوستی فی مابین ما است و ما به طور جدی در زمینه این دریا با ایران همکاری خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان افزود: تهران و عشق آباد باید با جدیت، خود را برای اجلاس کشورهای حاشیه خزر که پاییز سال آینده در روسیه برگزار می شود، آماده کنند.

وی گفت: عشق آباد آماده است تا بر پایه روابط برادرانه و حسن همجواری میان دو دولت و دو ملت، روابط اقتصادی و فرهنگی را گسترش دهد و در حل و فصل مسایل دوجانبه، منطقه ای و جهانی با ایران همکاری کند.

وزیر خارجه ترکمنستان به دیدار هیات های رسمی و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور پس از استقرار دولت جدید در ایران اشاره کرد و گفت: کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکمنستان یکی از بهترین لوازم توسعه همکاری های بین دو کشور است.

وی افزود: هم اکنون در حوزه انرژی، سوآپ برق ترکمنستان، راه آهن، مسایل بانکی، منابع آب و دریای خزر مذاکرات خوبی انجام شده است و امیدوار هستیم برپایه حسن همجواری این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

Share