مرمت اضطراری بنای تاریخی دانشسرا در صورت تأمین اعتبارات

ولی جهانی، با توجه به مکاتبات مستمر انجام شده با استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و وزارت‌خانه در صورت منابع مالی مورد نیاز، طرح مرمت بنای تاریخی دانشسرا در اولویت برنامه‌های این اداره‌کل خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، معاون میراث‌فرهنگی گیلان اعلام کرد: با توجه به مکاتبات مستمر انجام شده با استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و وزارت‌خانه در صورت منابع مالی مورد نیاز، طرح مرمت بنای تاریخی دانشسرا در اولویت برنامه‌های این اداره‌کل خواهد بود.

ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: عمارت تاریخی دانشسرا با تزئینات آجری و پنجره‌های چوبی با معماری خاص به عنوان نخستین دانشسرای شهر رشت (مدرسه رشیدی) روزگاری محل تربیت آموزگاران و معلمان فرهیخته این سرزمین بوده که با مساحت ۱۴۰۰ مترمربع و در دو طبقه با زیربنای ۶۷۰ مترمربع در یکی از محله‌های قدیمی شهر رشت (ساغریسازان) و با شماره ۲۳۰۴۶ در مرداد ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معاون میراث‌فرهنگی گیلان افزود: این بنای تاریخی ابتدا در اختیار اداره‌کل آموزش و پرورش گیلان قرار داشته که با شکایت وراث مالکیت بنا از آن اداره‌کل سلب و در اختیار وراث قرار گرفت که به دلیل‌عدم رسیدگی‌های لازم توسط وراث وضعیت سلامت این بنا در خطر تهدید جدی قرار گرفته است.

جهانی اضافه کرد: وضعیت این بنا و نیاز به تأمین منابع مالی برای انجام طرح مرمتی آن طی مکاتبات متعدد اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در سنوات گذشته و سال جاری با استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و وزارت‌خانه به اطلاع رسیده است.

جهانی در انت‌ها و با اشاره به آسیب‌های جدی وارده به سقف بنا دانشسرای رشت افزود: با توجه به شرایط اضطراری بنا و مذاکرات صورت گرفته با شهرداری و اعضای شورای شهر رشت و درخواست تأمین منابع مالی از استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت‌خانه همچنین استفاده از ظرفیت خیرین میراث‌فرهنگی در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز برای انجام طرح مرمت ساختمان دانشسرا این مساله در اولویت‌های اصلی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان خواهد بود.

Share