تاخیر در رویه پیری با ژن درمانی در چین!

محققان چینی در آزمایش روی موش‌ها موفق به ابداع یک نوع ژن درمانی شدند که رویه پیری را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، روش جدید ژن درمانی که توسط محققان آکادمی علوم چین ابداع شده است برخی از اثرات پیری را در موش‌ها معکوس می‌کند و طول عمر آن‌ها را تا یک چهارم افزایش می‌دهد.

محققان چینی برای این ژن درمانی از CRISPR-Cas۹ استفاده کردند؛ CRISPR-Cas۹، ابزاری قدرتمند برای ویرایش ژن است؛ محققان با استفاده از این ابراز قدرتمند ژنی به نام KAT۷ را که عامل اصلی پیری سلولی محسوب می‌شود از فعالیت انداختند.

نتایج این مطالعه بیانگر آن است که با تزریق یک ناقل ویروسی رمزگذاری شده برای ژن KAT۷، می‌توان رویه پیری سلولی را کاهش داد.

ارگانیسم‌ها برای رشد و باز تولید بافت به تقسیم سلولی نیاز دارند؛ پیری سلولی زمانی بروز می‌کند که رویه تقسیم سلولی به پایان می‌رسد.

نتایج این آزمایش که در محیط آزمایشگاه انجام شد، نشان داد که طول عمر همه موش‌ها به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

پروفسور کو جینگ از انستیتوی جانورشناسی آکادمی علوم چین گفت: ظاهر و توان این موش‌ها پس از ۶ تا هشت ماه به طور کلی بهبود یافته و از همه مهم‌تر طول عمر آن‌ها حدود ۲۵ درصد افزایش یافته است.

با وجود این که این آزمایشات روی موش و در محیط آزمایشگاه انجام شده‌اند اما کارشناسان تصور می‌کنند که یافته‌های آن‌ها ممکن است روزی به ابداع روش‌های درمانی مشابه برای انسان‌ها کمک کند.

آن‌ها معتقدند که در مورد مداخله ژن‌ها برای درمان پیری و بیماری‌های مرتبط با سن، با کمبود تحقیقاتی مواجه هستیم.

محققان ابراز امیدواری کردند که در آینده بتوانند روشی پیدا کنند که رویه پیری را در انسان‌ها حتی در درصدی بسیار جزئی کاهش دهند.

مشروح این مطالعه در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.

Share