تاثیر پایین شیمی درمانی در درمان سرطان | بارداری در سرطان؛ بلامانع است

مشاور عالی وزیر بهداشت با انتقاد از نبود نظارت جدی در حوزه درمان سرطان در کشور، عنوان کرد: سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان صرف داروهای شیمی درمانی می‌شود که نه طول عمری به بیمار سرطانی اضافه می‌کند و نه تاثیری در ارتقای کیفیت زندگی او دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، مشاور عالی وزیر بهداشت با انتقاد از نبود نظارت جدی در حوزه درمان سرطان در کشور، عنوان کرد: سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد تومان صرف داروهای شیمی درمانی می‌شود که نه طول عمری به بیمار سرطانی اضافه می‌کند و نه تاثیری در ارتقای کیفیت زندگی او دارد. البته این تذکرات بارها مطرح شده ولی متاسفانه هیچ زمان کنترل و نظارت دقیقی بر تجویز و مصرف این داروها صورت نگرفته است.

دکتر محمد اسماعیل اکبری در بخش دیگری از نشست خبری خود، در رابطه با وضعیت درمان سرطان در کشور، اظهار کرد: ۴۹ درصد درمان سرطان با جراحی، ۴۰ درصد با رادیوتراپی و جراحی باهم و تنها ۱۱ درصد از طریق شیمی درمانی انجام می‌شود، این در حالیست که گرانترین و بیشترین هزینه‌ها در حوزه شیمی درمانی صرف می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود تاثیر پایین شیمی درمانی در درمان سرطان تقریبا ۳۰۰ میلیارد تومان در سال برای شیمی درمانی در کشور هزینه می‌شود که از نظر بنده به عنوان متخصص سرطان کمکی به مردم نمی‌کند.

وی هدف از درمان سرطان را دو مسئله افزایش طول عمر و افزایش کیفیت زندگی بیماران عنوان کرد و گفت: به غیر از سرطان خون که شیمی درمانی جایگاه اول درمانی را دارد، در سایر سرطان‌ها، جراحی درمان اصلی محسوب شده و شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان درمان‌های جانبی محسوب می‌شوند، علاوه بر این شیمی درمانی عوارض زیادی دارد که این مساله نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی در عین حال به داروهای هدفمند شیمی درمانی اشاره کرد و گفت: اثربخشی این داروها که «مونو کلونال آنتی بادی» نام دارند، آرزوی هر پزشکی است، ولی متاسفانه تجارت بیشتر از واقعیت به این آرزو رسیده، چراکه اثربخشی این داروها حتی به ۳۰ درصد هم