چالش مهدی نصیری و علی مطهری بر سر حجاب اجباری|نیازی به تسخیر سفارت آمریکا نبود

علی مطهری می گوید: با تغییری که در آمریکا اتفاق افتاد من فکر می کنم اتفاق مجلس تکرار نمی شود یعنی قاعدتا با روی کار آمدن آقای بایدن به هر حال یک گشایش اقتصادی برای کشور ایجاد می شود و مردم احساس خواهند کرد که راهی باز شده برای حل مشکلات و این راه را ادامه خواهند داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مهدی نصیری مدیرمسئول سابق روزنامه کیهان در مصاحبه ای اینترنتی در برنامه عصر حیرت با علی مطهری به گفتگو نشسته است. اصولگرایی و اصلاح طلبی، نظارت شورای نگهبان، سیاست خارجی دولت، حجاب اجباری یا اختیاری و ..از مهمترین سرفصل های این گفتگوست که مشروح آن را می خوانید؛

نصیری:خدمت شما سلام عرض می کنم جناب آقای دکتر مطهری خیلی سپاس گذارم که دعوت من را برای این گفتگو پذیرفتید.

 مطهری: خواهش می کنم. سلام عرض می کنم خدمت شما و بینندگان عزیز در خدمت شما هستم.

نصیری: انشاءالله که گفتگوی خوبی داشته باشیم من هم به بینندگان عزیز سلام عرض می کنم. آقای دکتر من الان در برابر چه چهره و شخصیتی نشستم یک شخصیت اصول گرا یا اصلاح طلب یا اعتدالی یا نه یک شق دیگری ممکن است باشد؟

مطهری: عرض کنم که حالا این نامگذاری ها و دسته بندی ها به نظر من خیلی اصالت ندارد و بالاخره به نظر من هر کسی شخصیت خودش را دارد و لزوما نباید حتما در یکی از این قالب ها جا بگیرد ولی اگر ضروری باشد که حالا حتما اعلام کنیم که مثلا در کدام قالب هستیم

نصیری: یا به کدام جریان احساس نزدیکی بیشتری می کنید؟

مطهری: بله؛ عرض شود که من اگر بخواهم یک عنوان اعلام بکنم باید بگویم اصول گرای اصلاح طلب؛ چون به هر حال یکی از اصول الهی خود اصلاح طلبی هست و هر اصلاح طلبی هم بالاخره یک اصولی دارد که براساس آن اصول می خواهد اصلاحات اجتماعی انجام دهد لذا به نظر من اساسا هر کسی باید در واقع اصول گرای اصلاح طلب باشد.

 نصیری: من الان از پاسخ شما این را استنباط می کنم که گویا جریان اصول گرای ما از جهت اصلاح طلبی مثلا نقصانی دارد و جریان اصلاح طلبی ما هم از حیث اصول گرایی دچار نقصانی است که شما نمی خواهید کنار یکی از اینها بایستید

مطهری: بله برداشت درستی هست تقریبا حرف من هم همین است. ولی حالا اگر بخواهم بیشتر توضیح بدهم باید عرض کنم که از حیث به اصطلاح پایبندی به مثلا احکام اسلام و اصول اولیه ی اسلام شاید من به اصول گرایان نزدیک تر باشم ولی از حیث مسائلی مثل آزادی بیان و حقوق شهروندی و حقوق ملت و این چیزها به اصلاح طلب ها نزدیک تر هستم.

نصیری: بسیار خوب؛ آقای دکتر برداشت ما این است که جنابعالی دچار یک تطوّر و تحول معرفتی و سیاسی بودید از موقعی که وارد میدان سیاست و عرصه ی سیاست و مجلس شدید و از نقطه ی اصول گرایی به سمت اصلاح طلبی آمدید البته الان خودتان می گویید که این وسط بین این دو تا ایستادید حالا اگر این را تایید می فرمایید می شود بیشتر توضیح بدهید که این تطوّر از چه از جهت است؟

هیچوقت خودم را اصولگرا معرفی نکردم

مطهری: ببینید البته من هیچوقت خودم را به عنوان یک شخصی که به اصطلاح به صورت مثلا عضوی از اعضای اصول گرای اصطلاحی باشم معرفی نکردم منتهی چون در ورود به مجلس هشتم طبعا در لیست اصول گرایان بودم طبیعی است که بنده را به عنوان یک اصول گرا می شناسند و در آن زمان هم شاید گرایش اصول گرایی من بیشتر بود چون انتقاداتی داشتم به برخی افکار اصلاح طلب ها که به صورت مقالات و مصاحبه ها و اینها.

نصیری: شاید بیشتر در مسائل فرهنگی

مطهری: بیشتر در مسائل فرهنگی و…

نصیری: کلامی ـ اعتقادی درست است؟

مطهری: بله بعضی برداشت هایی که از اصول عقاید داشتند و اینها احساس می کردم که به هر حال گاهی برخی انحرافات فکری وجود دارد آن دوره همینطور بود یعنی به هر حال بیشتر اصول گرا حساب می شدم و دیگران اینجور معرفی می کردند بنده را ولی من با ورود به مجلس هشتم کم کم که یک مقداری وارد امور سیاسی و کشوری شدیم دیدم که یک نگاهی در بین اصول گرایان هست که….

نصیری: و خیلی از آدم های دو جناح را از نزدیک دیدید و حرف زدید و گفتگو کردید

می گفتم در مقابل احمدی نژاد باید اقدامی کنی