شتاب در اجرای پروژه‌های مرتبط با پسماند، مطالبه به‌حق شهروندان است

استاندار گیلان شتاب در اجرای پروژه‌های مرتبط با پسماند را مطالبه به‌حق شهروندان خواند و با تصریح اینکه هیچ دشواری در مسیر مدیریت پسماند، حل‌نشدنی نیست، گفت: برنامه جامع آموزشی حوزه پسماند، با هدف کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدأ اجرا شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،  ارسلان زارع پیش‌ازظهر امروز (چهارشنبه) در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان با بیان اینکه موضوع پسماند برای جوامع مختلف در جهت توسعه پایدار ، رکنی مهم و مولفه ای در حفاظت از محیط زیست است که همواره مطالبه گری می شود، اظهار کرد: اصل پنجاهم قانون اساسی کشورمان، حفاظت از محیط زیست را به عنوان دارایی مشترک نسل امروز و فردا یک وظیفه همگانی می‌داند و بر این مبنا در اسناد  بالادستی به ویژه قانون برنامه ششم توسعه بر اجرای پیوست های زیست محیطی و سلامت در اجرای طرح های توسعه تأکید شده است.

وی با اشاره به اینکه محیط زیست خصوصاً مدیریت پسماندها در تحولات علمی، جنبش ها و فعالیت های مدنی از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است، ادامه داد: طی سالیان اخیر با تأکید بر رعایت حقوق شهروندی، سازمان‌های مردم نهاد به عنوان یک ظرفیت همواره در کنار دولت علاوه بر مطالبه گری در فرهنگ سازی و ارتقاء سطح افکار عمومی از طریق آموزش، نقش آفرینی مؤثری ایفا کرده‌اند.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت اجرای برنامه جامع آموزشی حوزه پسماند در مناطق مختلف شهر و روستایی براساس تقویم زمانی مشخص و به منظور آگاهی بخشی بیشتر مردم تأکید و تصریح کرد: اجرای پروژه هایی همچون افزایش ظرفیت شرکت کود آلی تا هزار تن در روز، احداث نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی رشت، تصفیه خانه شیرابه و بهسازی محل دفن سراوان و طراحی سامانه خرید پسماند خشک صرفاً با کاهش تولید زباله و تفکیک از مبدأ توسط مردم با فرهنگ گیلان، منجر به تحقق برنامه ها و مدیریت این حوزه می شود.

وی  با بیان اینکه هر اقدام مؤثری در حوزه مدیریت پسماند به رضایتمندی مردم منجر می‌شود، افزود: برای پاسخ به حساسیت جامعه و افکار عمومی نسبت به مسائل پسماند باید با قوت، اهتمام و سرعت عمل گام برداریم چراکه انتظار به حق مردم و موضوعی بسیار حیاتی است.

استاندار گیلان با تأکید براینکه باید با قاطعیت ضمن بهره‌گیری از تمامی امکانات و ظرفیت‌های موجود، شاهد پیشرفت در پروژه های پسماند باشیم، اظهار کرد: اگر مدیری با انگیزه و جدی پای کار باشد و زمان را مغتنم بشمارد، در مواجهه با سخت ترین کارها نیز هر کاری را می تواند عملیاتی کند و در این مسیر باید از تمام ظرفیت ها استفاده شود تا نتایج خوبی به دست آید.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که امید مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه کشور، زنده نگه داریم و همه مسئولان ذیربط در این خصوص باید تلاش بیشتری کنند.

زارع با اشاره به اینکه با تلاش های صورت گرفته برای مدیریت کرونا قطعاً با فروکش کردن این بیماری شاهد بازگشت به شرایط مطلوب حضور گردشگران در استان خواهیم بود، گفت: حفظ محیط زیست دغدغه همه مردم استان و گردشگرانی است که به این استان مسافرت می کنند و باید با طرح های آموزشی میزان آسیب ها را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه دولت در زمینه مدیریت پسماند با تخصیص اعتبارات، حمایت های موثری به ویژه در سال گذشته داشته، افزود: بیش از ۵۰۰  میلیارد تومان اعتبارات موجود استان های شمالی تا تیرماه سال آتی و پیش بینی حدود یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وزارت کشور در بودجه سال آینده در حوزه پسماند ، نشان از اهتمام جدی دولت در این حوزه دارد که نیازمند پیگیری مجدانه و ارائه طرح ها در جذب عمده اعتبارات برای گیلان است.

نماینده عالی دولت در گیلان به هم‌پوشانی اعتبارات موجود در طرح‌های مرتبط با تالاب انزلی، سازمان جنگل ها و وزارت نیرو برای مدیریت پسماند اشاره و خاطرنشان کرد: متولیان این حوزه ها به ویژه شهرداری‌های استان برای اتمام پروژه‌های حوزه پسماند در موعد مقرر اهتمام جدی داشته باشند و از هر ظرفیتی بهره بگیرند.

در این جلسه علاوه بر گزارش دبیرخانه کارگروه از روند برگزاری جلسات متناظر شهرستانی و اجرای مصوبات، گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های استان از آخرین وضعیت پروژه های در دست اجرا، گزارش فرمانداری های شهرستان های رشت، رودسر و آستارا از روند مدیریت پسماند در شهرستان و نیز گزارش شهردار رشت در خصوص پروژه های تفکیک از مبدأ، زباله سور و تصفیه خانه شیرابه سراوان ارائه شد.

Share