تقسیم شهرستان خمام به دو بخش و ۴ دهستان|فرماندار خمام به زودی منصوب می‎شود

معاون سیاسی اجتماعی استانداری گیلان، گفت: در تاریخ آبان ماه سال جاری بخش خمام به شهرستان ارتقاء پیدا کرد و این فرایند از طریق وزارت کشور به استانداری گیلان ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، “محمود قاسم نژاد” معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان در رابطه با شهرستان شدن خمام، اظهار کرد: در تاریخ ۱۲ آبان سال جاری تصویب نامه هیئت وزیران بخش خمام را به شهرستان ارتقاء داد و این فرایند از طریق وزارت کشور امروز به استانداری گیلان ابلاغ شد.

وی ادامه داد: بر اساس این تصویب نامه شهرستان خمام به دو بخش مرکزی و چوکام و ۴ دهستان چاپارخانه، کته سر، چوکام و فرشکی جزو دهستان های این شهرستان خواهند بود، البته یک شهر و ۳۹ روستا دارد که جمعیت این شهر بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ بالغ بر ۵۴ هزار و ۸۶۰ نفر است که بیش از ۲۰ هزار ۸۹۷ نفر شهری و ۳۳ هزار و ۹۶۳ نفر روستایی هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گیلان با بیان اینکه نزدیک ۲۳ سال است که در استان گیلان هیچ اتفاق تقسیماتی صورت نگرفته است، تصریح کرد: آخرین تصویب نامه مربوط به شهرستان های املش و سیاهکل بوده که در سال ۷۶ اتفاق افتاد که امیدواریم ارتقاء این بخش بزرگ استان گیلان بتواند باعث رشد و توسعه این استان شود.

قاسم نژاد در خصوص استقرار ادارات در این شهرستان، گفت: با توجه به دستور و تأکید استاندار اولین مکان فرمانداری شهرستان خواهد بود که خوشبختانه ساختمان فعلی بخشداری خمام مکان مناسب استقرار فرمانداری است و دستور استاندار نسبت به تأمین نیروها صادر شده و در حوزه مدیریت توسعه و مدیریت منابع در حال انجام است.

وی افزود: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری با فرمانداری مستقل در شهرستان خمام انجام می شود و در تلاش برای انتصاب فرماندار و بخشداران این شهرستان هستیم.

معاون سیاسی استانداری گیلان در خصوص وضعیت نماینده این شهرستان، خاطرنشان کرد: ۳ نماینده مجلس رشت در دوره های اخیر مربوط به بخش های تابعه هم می شدند اما از هم اکنون بایستی بعنوان نمایندگان شهرستان رشت و خمام و بخش های تابعه تلقی شوند، بدیهی است افزایش تعداد نمایندگان تابع یکسری مسائل همچون افزایش جمعیت است که  فعلا بر اساس قوانین موجود کل این محدوده شهرستان رشت و خمام دارای ۳ نماینده هستند.

Share