از وبگاه موزه‌های دانشگاه گیلان رونمایی شد+ آدرس وبگاه

با توجه به اهمیت مستندسازی و حفظ آثار و اسناد تاریخی، روابط عمومی دانشگاه گیلان از وبگاه موزه‌های دانشگاه متشکل از سه موزه نهضت جنگل، تاریخ طبیعی و دانشگاه رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، با توجه به اهمیت مستندسازی و حفظ آثار و اسناد تاریخی، روابط عمومی دانشگاه گیلان از وبگاه موزه‌های دانشگاه متشکل از سه موزه نهضت جنگل، تاریخ طبیعی و دانشگاه رونمایی کرد.

در موزه دانشگاه که در محله صیقلان رشت قرار دارد و معروف به خانه ابریشمی است بیش از صد جلد کتاب چاپ سنگی، حدود ۵۰ عدد مجسمه، تابلو و دیوارکوب اهدایی به دانشگاه از دانشگاه‌های بین المللی، بیش از یک هزار برگ اسناد و تصاویر از تاریخچه دانشگاه، حدود ۱۰۰ عدد کاسه و بشقاب چینی دوره قاجار، بیش از ۵۰ قطعه ترازو، میزان و لوازم اندازه گیری قدیمی و حدود ۵۰ قطعه لوازم اداری قدیمی خیرین نگهداری می‌شود.

در موزه تاریخ طبیعی که در دانشکده علوم کشاورزی قرار دارد حدود صد نمونه از گونه‌های منحصر به فرد از پستانداران و اسکلت‌های مربوط به آن ها، حدود ۳۰۰ گونه از پرندگان، ۲۰۰ نمونه از خزندگان، بیش از ۲۰۰ نمونه از ماهی ها، بندپایان و حشرات و گونه‌های دریازی شامل خیار دریایی، توتیا، خارپوستان و. . موجود است.

در موزه نهضت جنگل که در محل پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه واقع در سلیمانداراب رشت است بیش از ۱۵ هزار تصویر از اسناد نهضت جنگل وجود دارد.

با توجه به شرایط کرونایی موجود، از موزه‌های دانشگاه در مرحله اول به صورت مجازی رونمایی شد که با بهبود شرایط، طی مراسمی رسمی و به صورت حضوری از این موزه‌ها رونمایی می‌شود.

روابط عمومی دانشگاه گیلان ضمن اینکه منتظر دریافت نظرها، پیشنهادها و انتقادهای دانشگاهیان گرانقدر در این زمینه است؛ از همکاران دانشگاهی و به طور خاص از همکاران بازنشسته دعوت می‌کند ضمن بازدیدی از وبگاه این موزه ها، اسناد و تصاویر تاریخی دانشگاه را به صورت امانت برای قرار دادن در موزه در اختیار دانشگاه قرار دهند.

وبگاه موزه‌های دانشگاه گیلان

Share