دانشگاهیان در تدوین اطلس سرمایه‌گذاری گیلان همکاری داشته باشند

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت مشارکت نخبگان دانشگاهی در تدوین اطلس سرمایه گذاری گیلان گفت: استادان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، در آگاهی افزایی عمومی برای مقابله با ویروس کرونا، نقش آفرینی موثری داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ارسلان زارع در نشست با جمعی از استادان عضو انجمن اسلامی مدرسان دانشگاه گیلان، تجربه و دانش اساتید دانشگاه‌ها را در هدایت و حمایت از تعالی استان موثر خواند و اظهار داشت: معتقدم تشکیلات آموزش عالی خضوضا اعضای هیات علمی می‌توانند در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توسعه پایدار را تسریع کنند از این رو همواره تاکید داشته و دارم که از ظرفیت آنان استفاده مطلوب‌تری شود.

وی این انتظار را از دانشگاهیان مطرح کرد که در تدوین اطلس سرمایه‌گذاری گیلان همکاری داشته باشند و گفت: این اطلس به عنوان بانک اطلاعاتی، ظرفیت‌های مختلف سرمایه‌گذاری استان را مورد شناسایی قرار می‌دهد.

استاندار گیلان با استقبال از پیشنهاد مطرح شده تحت عنوان تاسیس مرکز مطالعات اوراسیا یادآور شد: در همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلتیک منطقه آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای که هفته گذشته برگزار شد، تاکید کردم که باید بر پایه پژوهش، برنامه ریزی خوبی برای استفاده حداکثری از ظرفیت اوراسیا داشته باشیم.

دکتر زارع بر ضرورت تدوین برنامه‌ای راهبردی و درازمدت برای بهره گیری از فرصت تجارت خارجی اوراسیا و فعال‌تر کردن دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد.

وی در ادامه مسئله محیط زیست را از جمله موضوعات بنیادین در مبحث توسعه پایدار خواند و تصریح کرد: اگرچه در شرایط کنونی، کشور با مسائل خطیر و مهمی نظیر شیوع کرونا، تحریم‌های غیرقانونی و به تبع آن محدودیت تأمین منابع مالی مواجه است؛ اما هیچیک از اینها، اهمیت و اولویت مسائل محیط زیست را برای امروز و آینده ایران و استان، کم رنگ نمی‌کند.

وی با تصریح اینکه در جهت حفاظت از تالاب انزلی بعنوان میراث طبیعی گرانبهای گیلان جلسات متعددی در سطوح استانی و ملی برگزار شده، گفت: نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح حفاظت و احیای تالاب در دوره میان مدت در نظر گرفته شده که تخصیص این اعتبار ویژه دولت از سال‌جاری آغاز شده است.

دکتر زارع افزود: ابعاد مدیریت احیای تالاب از جمله مدیریت فاضلاب، پسماند، حفاظت از اکوسیستم، مدیریت رسوبات حوزه آبخیزو عملیات آبخیزداری، پایش تالاب، فعالیت‌های اکوتوریستی، برنامه‌های آموزشی و ارتقای فرهنگ زیست محیطی در قالب ۱۰ کد پروژه تعریف شده است.

وی با اشاره به تدوین سند آمایش سرزمینی گیلان و درنظر داشتن این سند بعنوان سند توسعه‌ای استان، محور این برنامه را بر مبنای رویکرد راهبردی سبز – آبی و حفظ محیط زیست عنوان و اضافه کرد: لازم است طرح‌های پژوهشی هم در راستای توسعه استان و نیز سند آمایش سرزمینی باشد.

استاندار گیلان تکمیل راه آهن و استفاده حداکثری از ظرفیت باری و ترانزیتی در حوزه حمل و نقل ریلی را گامی موثر در توسعه استان خواند و گفت: فعالیت کشتی‌های رو – رو و به‌کارگیری کانتینرهای یخچال دار در دریای خزر می‌تواند نقش مؤثری در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش نقش فرهیختگان، دانشگاهیان و سازمان‌های مردم نهاد در جریان مدیریت مطلوب کرونا را اثرگذار دانست و گفت: برای کاهش آثار مخرب ویروس کرونا، باید سطح فرهنگی جامعه ارتقا یابد که برنامه ریزی برای تحقق این امر، بر عهده استادان دانشگاه است.

وی یادآور شد: نخبگان و اساتید دانشگاهی از طریق مراکز تحقیقاتی، گروه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با همکاری تحقیقاتی به راهکارهای کنترل و کاهش آثار کرونا دست یافته و در آگاهی بخشی جامعه نقش ایفا کنند.

در این نشست هریک از استادان دانشگاه نیز به بیان نظرات خود درباره موضوعات توسعه‌ای استان پرداختند.

Share