اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ رای ندارند| قالیباف جناحی باندی عمل می‌کند|جلیلی این کاره نیست

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: در فضای مشارکت حداقلی وزن سبد آرای نامزد پیروز اصولگرایان به طور معناداری کم و حدود ۱۰-۱۲ میلیون رأی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ قریب به ۶ ماه زمان باقی است و جریان های سیاسی هنوز تصمیم واضح و روشنی اتخاذ نکردند.

محمد مهاجری با بیان اینکه سید ابراهیم ریئسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نمی شود، معادلات صحنه رقابت سیاسی پیش رو را در گفتگو با نامه نیوز تشریح کرد.

محمد مهاجری درباره آرایش صحنه انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد ۹۸ به نامه نیوز گفت: اصولگرایی جریان واحد شرکت‌کننده در انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود چون اصلاح طلبان یا کاندیدای شاخصی نخواهند داشت یا حتی اگر کاندیدای شاخص هم داشته باشند پایگاه اجتماعی قابل قبولی برای حمایت از او به میدان نمی آید بنابراین خود به خود میدان انتخابات در دست اصولگرایان خواهد بود.

وی با اشاره مشارکت حداقلی مردم در انتخابات مجلس افزود: تداوم چنین فضایی برای انتخابات ریاست جمهوری مثل شمشیر دو دم می ماند چراکه هرچند مانع پیروزی نامزد اصلاح طلبان می شود اما وزن سبد آرای نامزد پیروز اصولگرایان نیز به طور معناداری کم و حدود ۱۰-۱۲ میلیون رأی خواهد بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به فعال شدن جامعه روحانیت برای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: جامعه روحانیت دنبال آن است که آرای نامزد پیروز اصولگرا کمتر از ۱۶ میلیون آرای آقای رئیسی در انتخابات سال ۹۶ نباشد اما اگر اختلافات میان شخصیت های اصولگرا زیاد باشد و همه نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند، در آن صورت تجزیه آرا اتفاق می افتد.

وی با اشاره به فعالیت برخی چهره های نظامی برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ افزود: اگر آقای قالیباف نیاید معتقدم سایر چهره های نظامی می توانند با هم روی یک نفر اجماع کنند و فقط یک نفر از آنها نامزد شود اما شخصا معتقدم آقای قالیباف تا آخر در صحنه انتخابات خواهد ماند و در این صورت معتقدم حداکثر دو چهره نظامی بیشتر در این عرصه حضور پیدا نخواهند کرد.

این فعال رسانه ای با اشاره به تفاوت دیدگاه محمدباقر قالیباف با سایر چهره های نظامی، یادآور شد: آقای قالیباف به شدت جناحی باندی عمل می‌کند و مشاورانش هم او را به سمت تند کردن فضا حول می دهند، اتفاقی که ما در انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ شاهدش بودیم. در حالیکه سایر چهره های نظامی دنبال یک فضای آرام برای کارکردن هستند. در مجموع آقای قالیباف می خواهد یک بار دیگر شانس خود را امتحان کند و امیدوار است این دفعه در بازی ماروپله مار نیشش نزند.

وی درباره شانس سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: واقعا آقای جلیلی این کاره نیست. او سابقه اجرایی و مدیریتی در هیچ حوزه ای را در کارنامه ندارد. او حتی بخشدار یک منطقه کوچک نبوده است. او تنها چندسالی در شورای عالی امنیت ملی بحث های تئوریک می کرد، این سابقه برای او آمادگی ایجاد نمی کند که رئیس جمهور شود.

مهاجری گفت: سعید جلیلی بیشتر اهل تئوری پردازی و درس دادن است، صحبت هایی که مشتری هایش از اطرافیان او تجاوز نمی کند.

Share