ابعاد تاثیر رسانه‌های اجتماعی در تربیت فرزندان

امروزه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در تکوین هویت فرهنگی و اجتماعی انسان عصر حاضر، تغییر و جهت دهی نیازها و برجسته ساختن مفاهیم هویتی و هویت ساز و در نتیجه ایجاد سبک زندگی برای انسان امروز ایفا می‌کنند.

حسن حبیبی کوشکوهی؛

عصر حاضر، عصر مطبوعات، رسانه‌های گروهی و ارتباطات است، دنیای کنونی ما عصر تاخت و تاز وسایل ارتباط جمعی از جمله رادیو، تلویزیون، ماهواره، اینترنت می‌باشد، در عصر کنونی با توجه به رشد و توسعه چشمگیر فناوری‌های ارتباطی و رسانه‌ای روند تغییرات هویتی و فرهنگی شتاب فزآینده‌ای به خود گرفته است.
امروزه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در تکوین هویت فرهنگی و اجتماعی انسان عصر حاضر، تغییر و جهت دهی نیازها و برجسته ساختن مفاهیم هویتی و هویت ساز و در نتیجه ایجاد سبک زندگی برای انسان امروز ایفا می‌کنند.
نقش والدین و مسئولیت آنان در پرورش جسمی و روانی فرزندان و انتخاب شیوه تربیتی مطلوب، از اهمیت خاصی برخوردار است. خانه، نخستین و بادوام‌ترین عامل رشد شخصیت افراد خانواده است و نفوذ والدین بر فرزندان تنها به جنبه‌های ارثی محدود نمی‌شود و بلکه در رشد تمام ابعاد وجودی آن ها نقش تعیین کننده دارد.
فرزندان به وسیله خانواده با دنیای خارج آشنا می‌شوند و طرز معاشرت و روابط اجتماعی با دیگران را می‌آموزند و راه و رسم زندگی، اخلاق، و فلسفه اجتماعی، معنویت و آداب و رسوم آن را فرا می‌گیرند. کودکان اثر حاضر مانند کودکان نسل‌های گذشته نیستند که تنها بازی کردن با همسالانشان و تماشای کارتون‌های تلویزیونی سرگرم شوند، تقریباً این کودکان و نوجوانان از همه این فناوری‌ها یا برخی از آن‌ها برخوردار برخوردارند. مدتی است که موضوعی با عنوان مدتی است موضوعی با عنوان آسیب‌های نوپدید به ویژه آسیب‌های ناشی از اینترنت، تلفن همراه، شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و بازی‌های رایانه‌ای از سوی مسئولان و کارشناسان این حوزه مطرح شده است و بر لزوم برنامه ریزی و سیاستگذاری در حوزه پیشگیری از آن این آسیب‌ها تاکید می شود.

ابعاد تاثیر رسانه‌های اجتماعی در تربیت فرزندان، از آثار مثبت اینترنت سهولت گفتگو و تبادل اطلاعات با دیگران، سرعت تبادل اطلاعات، ناشناخته ماندن مبادله کنندگان، قلت هزینه‌های تبادل اطلاعات، دستیابی به اطلاعات در خصوص هر موضوعی، ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی که از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند، انجام مبادلات بانکی، به روز کردن اطلاعات، استفاده از مطالب علمی و دسترسی به فناوری‌های روز است.
اما به موازات آن گرایش نوجوانان و جوانان به چت روم ها، عشق‌های مجازی، کلاهبرداری و سوءاستفاده از دختران و پسران با ارائه شخصیت‌های دروغین، سرقت اطلاعات و اخاذی و…را موجب شده است. تهدیدات سایبری در میان جوانان، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک پدیده جهانی است، مربیان و والدین این و سیاست گذاران برای محدود کردن این رفتار منفی و گاهی ویرانگر باید تلاش مضاعف داشته باشند. والدین می‌توانند نقش مهمی در جلوگیری از تهدیدات سایبری و ایجاد جهان آنلاینی‌ای مهربان‌تر یا آنچه که به اصطلاح مهربانی سایبری خوانده می‌شود، ایفا کنند. والدین با اشکال جدیدتر شبکه‌های اجتماعی آنلاین، مانند فیس بوک، وبلاگ‌ها و چت روم‌ها خیلی آشنایی ندارند علاوه بر اینها در مورد مسئله تهدیدات سایبری چندان نگران نیستند و از میزان تهدیدات سایبری در میان فرزندانشان مطلع نیستند، اگرچه اقلیت والدین کنترلهای سخت گونه تر، در خصوص فناوری و مجازاتهای سخت‌تر را به عنوان راه حل این مشکل مطرح می‌کنند، البته راهکار موثرتر در بلندمدت، برای بزرگسالان در خانه و مدرسه به منظور پیشگیری از آسیب‌های پیش روی فرزندان، ایجاد مدلی برای رفتار درست، فراهم آوردن فرصت‌هایی به منظور گفتگو با جوانان و بهبود و توسعه برنامه حل این معضل، به همکاری میان دانش آموزان و والدین و مربیان تربیتی آنان نیاز دارد.
ارتباط از طریق فضای مجازی علیرغم تمام محاسن و مزایای آن، درسال‌های اخیر جایگاه قابل توجهی را در بین نسل جوان جامعه ما پیدا کرده و دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی را به خانواده تحمیل کرده است. بنابراین افراد باید برای ورود به دنیای مجازی، اطلاعات کافی و لازم را در اختیار داشته باشند تا دچار مشکلات احتمالی آن نشوند.
ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و خانواده‌ها نسبت به تهدیدات فضای سایبری در درجه نخست اولویت قرار دارد. درحال حاضر فضای مجازی و امنیت آن چالش‌های جدی مواجه شده است و سلامت اخلاقی وحتی جسمانی کودکان و نوجوانان را در جامعه به مخاطره انداخته است.
بسیاری از مسائل اجتماعی و محیطی امروز در هر جامعه‌ای، متاثر از رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی است که به طرز فراگیری در دسترس مخاطبان قرار گرفته و شاید همه ابعاد زندگی آن‌ها را تحت شعاع خویش قرار داده است. لذا برای کاهش آسیب‌های نوپدید دراینترنت و شبکه‌های اجتماعی برگزاری، جلسات آموزشی از سوی ارگان‌های فرهنگی به منظور آگاه‌سازی والدین نسبت این عرصه ها، آموزش مهارت‌های فرزندپروری به خانواده‌ها در ایجاد حس دوستی و در عین حال مدیریت و اقتدار در تربیت فرزندان، فرهنگ‌سازی و آموزش فرهنگ استفاده از ابزارهای ارتباطی نسل جدید ثمربخش واقع خواهد شد.

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Share