جزئیات کشف ۳۷ قلم اشیای عتیقه دوران اشکانی در املش

فرمانده انتظامی استان گیلان از کشف ۳۷ قلم شیء عتیقه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و دوره اشکانیان در شهرستان املش خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سردار “عزیزاله ملکی” در گفت‌وگو با پایگاه خبری پلیس، با اعلام این خبر گفت: در پی دریافت گزارش مردمی مبنی بر حفاری غیرمجاز و فروش عتیقه‌جات توسط افرادی در یکی از روستاهای شهرستان املش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

فرمانده انتظامی گیلان با بیان اینکه پس انجام تحقیقات نامحسوس و محرز شدن صحت خبر، کارآگاهان پلیس آگاهی با اشراف اطلاعاتی دو متهم این پرونده و مخفیگاه آنها را شناسایی کردند افزود: ماموران پلیس آگاهی با هماهنگی قضائی به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی به کشف ۳۷ قلم شیء عتیقه اعم از ۶ عدد کوزه سفالی، یک پایه جام، ۳ عدد سرنیزه٬ یک عدد پایه سفالی، ۲ عدد پیاله مفرغ، یک حلقه انگشتر مفرغ، یک عدد نگین انگشتر، ۸ عدد کهربا و ۱۴ عدد مهره در بازرسی از این مکان اشاره کرد و اذعان داشت: متهمان ۲۲ و ۴۸ ساله این پرونده نیز دستگیر و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شدند.

سردار ملکی خاطرنشان کرد: طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی، عتیقه‌های کشف شده مربوط به هزاره اول قبل از میلاد و دوران اشکانیان است.
فرمانده انتظامی استان گیلان در پایان با اعلام اینکه آثار به جا مانده از گذشتگان بیانگر تمدن٬ فرهنگ و اصالت هر قوم و ملتی است و باید به عنوان یک میراث برای آیندگان حفظ شود، بر برخورد جدی و بدون اغماض پلیس با افرادی که اقدام به تاراج میراث گرانبهای فرهنگی می‌کنند، تاکید کرد.

Share