برگزاری آیین شاه حسین گویان در آستارا+ گزارش تصویری

آیین شاه حسین گویان از قدمت زیادی در آستارا برخوردار است و در دهه نخست ماه محرم برگزار می شود و در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی به اوج می رسد.

آرش جوهری: مراسم سنتی شاه حسین گویان به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی در برخی روستاهای شهرستان مرزی بندر آستارا تحت تاثیر بیماری کرونا برگزار شد.

این آئین که با احسان و نذور مردم همراه است، با صدای طبل و سنج و بر افراشتن علم ها حال و هوای معنوی به خود می گیرد و محوطه مساجد روستاهای شونده چولا، خانه های آسیاب، شونان و کانرود آستارا صبح امروز شاهد برگزاری این آئین بود.

این آئین بین اهالی به شاخسی واخسی معروف است و از رسومی است که غبار فراموشی بر چهره اش نشسته و سال به سال از تعداد مساجد برگزار کننده آن کاسته شده است.

عزاداران و سوگواران در دو دسته مقابل هم می ایستند، هر دسته یک نفر سردسته دارد که در اول صف می ایستد و بقیه نیز به ترتیب در کنار سردسته ها در یک ردیف قرار می گیرند؛ سر دسته اول بعد از ساکت شدن اعضای دسته ها و تنظیم صف ها با صدای بلند، حیدر می گوید و سردسته دوم در پاسخ می گوید: علی(ع) و بقیه اعضا نیز تکرار می کنند.

سپس سر دسته گروه اول با صدای بلند و در حالی که ۲ دستش را بالا برده و بر سینه می کوبد، شاخسی (شاه حسین) و سر دسته دوم نیز واخسی (وای حسین) می گوید و بسیاری از نوحه های مشهور شعرای بزرگ آذربایجان، بر زبان مداحان جاری می شود.

Share