شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آمریکا تحریم ها علیه ایران را تمدید نمی کند

رئیس شورای امنیت گفت: ما در جایگاهی نیستیم که اقدامات بیشتری در خصوص اقدام آمریکا برای کلید زدن مکانیسم بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران انجام دهیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا روز جمعه نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل متحد که ریاست شورای امنیت را در ماه آگوست بر عهده دارد اعلام کرد که در شورای امنیت سازمان ملل هیچ اجماعی درباره موضوع تحریم ها علیه ایران وجود ندارد.

وی گفت: “من نامه های بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل دریافت کرده ام. برای من روشن است که یک کشور که دارای موقعیت خاصی است، در حالی که تعداد قابل توجهی از کشورها دارای نظرات متناقض هستند. از نظر من هیچ اجماعی در خصوص این موضوع در شورا وجود ندارد. این به معنای آن است که شورا در جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری انجام دهد”.

واسیلی نبنزیا ، نماینده دائم فدراسیون روسیه نیز در این خصوص گفت: “من فکر می کنم که این یک اقدام عاقلانه است، با در نظر گرفتن موقعیت اکثریت اعضای شورا باید این تصمیم گرفته شود”.

وی در ادامه گفت: “تقریباً همه اعضای شورای امنیت بلافاصله با نامه هایی به رئیس پاسخ دادند. تا آنجا که می توانیم بگوییم، در این نامه ها اکثریت قریب به اتفاق کشورها به صراحت اظهار داشته اند که نامه ایالات متحده را نمی توان در نظر گرفت تا بند ۱۱ ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ را به مرحله اجرا برساند. زیرا ایالات متحده از توافق هسته ای ایران خارج شد. “

معاون نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل ، آنا گوگن، توضیح داد که سیزده  کشور از پانزده کشور شورا با این درخواست مخالف هستند. وی گفت: “ما به نظرات بیان شده توسط سیزده از پانزده کشور شورا توجه کرده ایم. در این رابطه، ما معتقدیم که به درخواست [ایالات متحده] نمی توان اقدام دیگری انجام داد.”

ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل، تجدید نظر ایالات متحده را به شدت محکوم کرد و آنرا غیرقانونی خواند. وی گفت: “ما از شما آقای رئیس می خواهیم که به درخواست آمریکا اقدامی نکنید.”

Share