ستاد ملی کرونا مسئولیت حفظ سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده ها را بعهده بگیرد

حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت: ستاد مبارزه با کرونای کشور در خصوص بازگشایی مدارس در روز شنبه ۱۵ شهریور، باید مسئولیت کامل را با اعلام شفاف مصوبه ستاد به‌عهده بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به تعدد تماس های فرهنگیان و اولیای دانش آموزان از سراسر کشور و طرح ابهام  و بلاتکلیفی موجود،  در خصوص نحوه فعالیت مدارس از شنبه ۱۵ شهریور گفت: از زحمات وزارت آموزش وپرورش بخاطر تلاشی که برای برنامه ریزی، در راستای استفاده از فرصت های مختلف برای پیشگیری از تعطیلی آموزش، علیرغم تعطیلی فیزیکی مدارس انجام شد، تقدیر و تشکر می‌کنم.

وی افزود: شاید آموزش‌های دیجیتالی ومجازی پاسخگوی نیاز همه دانش آموزان نبود، اما با بحران پیش بینی نشده‌ای که در سال گذشته به سیستم‌های آموزش جهان تحمیل شد، بادر نظر داشتن شرایط باید گفت، برنامه‌های وزارت آموزش وپرورش وتلاشهای فرهنگیان، پاسخ خوبی در آن وضعیت خاص بود.

حاجی بابایی تاکید کرد: برای سال تحصیلی پیش رو، آموزش و پرورش فرصت خوبی برای تدارک برنامه‌های خود، در شرایط موجود داشته است، لذا انتظار می رود، برنامه‌ها به گونه‌ای تدوین شود، که با ایجاد زمینه برای دسترسی همه دانش آموزان کشور به آموزش و پرورش کارآمد و متعالی که منجربه تربیت چند ساحتی و اعتلای عدالت آموزشی با دسترسی یکسان، چه از نظر کمی و چه به صورت کیفی برای همه دانش آموزان شود.

وی افزود: در این راستا دو مولفه حیاتی برای ما مهم است. در درجه اول حفظ سلامت دانش آموزان و فرهنگیان و خانواده‌ها که اساسی‌ترین اولویت است و بعد از آن آموزش وپرورش عادلانه و دسترسی همه اقشار در تمام دوره های تحصیلی باید تضمین شود.

رئیس فراکسیون فرهنگیان در پاسخ به این سئوال که تا چه حد با بازگشایی و حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس کشور برای، روز شنبه ۱۵ شهریور موافق هستید گفت: مرجع تصمیم گیری در این خصوص ستاد مبارزه با کرونا کشور است که باید ورود جدی داشته باشد و به صورت شفاف و روشن در این مورد بسیار حیاتی، موضع خود را با رعایت تمام جوانب، سلامت دانش دانش آموزان و فرهنگیان و لزوم پیشگیری از وقفه آموزشی اعلام نماید.  آموزش وپرورش نیز موظف به رعایت نظرات ستاد کرونای کشور خواهد بود.

وی گفت: از ستاد مبارزه با کرونای کشور درخواست می‌کنم به منظور تعیین تکلیف مردم با توجه به ابهامات و بلاتکلیفی های موجود در اسرع وقت ورود جدی نماید و حتی اگر نیاز باشد به صورت استانی ومنطقه ای وضعیت آموزش و پرورش دانش آموزان را تعیین تکلیف کند.

حاجی بابایی افزود: فراکسیون فرهنگیان مجلس آمادگی کامل خود را برای پشتیبانی از آموزش وپرورش در استفاده از تمام ظرفیت های موجود و مورد نیاز آموزش وپرورش برای حفظ سلامت دانش آموزان وفرهنگیان و خانواده ها و  ایجاد عدالت آموزشی در شرایط موجود در چارچوب دستورالعمل های ستاد کرونای کشور اعلام می کند.

وی گفت: طرح موضوع حضور داوطلبانه دانش آموزان نیز به نظر، تنها در صورتی قابل توجیه است که تمام آموزش هایی که در مدرسه ارائه می شود، به صورت کامل به صورت مجازی برای همه دانش آموزان ارائه شود، یعنی همه دانش آموزان کشور بتوانند انتخاب کنند که اگر مدرسه نباشند، با آموزش مجازی که در دسترس دارند، از هیچ مبحثی جا نمی مانند، که این رویکرد در عمل به جز مراکز استانها و شهرستانها، در تمام مناطق کشور به ویژه مناطق دور ومحروم، قابلیت اجرایی ندارد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان از وزیر محترم آموزش وپرورش درخواست کرد به منظور روشن شدن وضعیت، بازگشایی مدارس، در اسرع وقت با هماهنگی و حضور رئیس ستاد مبارزه با کرونای کشور، برنامه نهایی اعلام نمایند.

وی تاکید کرد، گستردگی فعالیت های آموزش وپرورش به گونه ای است که به جرات می توان گفت، تمام مردم در اقصی نقاط کشور، تحت تاثیر فعالیت های آموزش وپرورش هستند، لذا ستاد مبارزه با کرونای کشور باید به صورت واضح و شفاف مسئولیت حفظ سلامت دانش آموزان، فرهنگیان وخانواده ها را بعهده بگیرد.

حاجی بابایی اظهار داشت، همانگونه که پیشتر تاکید شد، در برنامه های آموزش وپرورش و ستاد مبارزه با کرونا کشور، هیچ دخالتی نمی کنیم، اما با پشتیبانی از تصمیمات معقول، از جایگاه نظارتی خود هیچ مسامحه و کوتاهی وسهل انگاری را در زمینه ایجاد مخاطرات احتمالی برای سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده ها کوتاه نخواهیم آمد.

وی گفت: از  تمامی پروتکل های دقیق بهداشتی برای سلامت مردم حمایت و برای اجرایی شدن آنها نهایت مساعدت را داشته ایم و در آینده نیز کمک خواهیم کرد و معتقدیم اگر ستاد مبارزه با کرونا مسئولیت برنامه های آموزش و پرورش را عهده دار شود، به طور کامل از آن باید حمایت شود، لذا بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان را منوط به مصوبه و اعلام نظر ستاد مبارزه با کرونای کشور می دانیم.

Share