دوران گلادیاتورها تمام شده است|نمی‌توان لشکری درست کرد که دنبال فیلترشکن باشند

آذری جهرمی برخی می‌گویند فیلترشکن‌ها را نیز فیلتر کنید اما نمی‌توان این کار را کرد، مگر فقط یک فیلترشکن وجود دارد؟ زمانی که ۳۰ میلیون نفر دنبال فیلترشکن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تلاش شماری از نمایندگان مجلس برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد. محمدجواد آذری جهرمی با حضور در یک برنامه تلویزیونی در واکنش به اینکه عده‌ای او را به انفعال در فضای مجازی متهم می‌کنند، گفت: «عده‌ای می‌گویند من بی‌مبالات هستم، فضای مجازی را آلوده کردم و باید من را محاکمه کنند؛ اما مدیریت‌های قبلی را دیده‌ایم و بعدی‌ها را هم می‌بینیم.»
وی با بیان اینکه «فضایی که درباره فضای مجازی و نحوه کنترل آن در جامعه جریان دارد فضای منطقی نیست و آن را به فضای احساسی تبدیل می‌کنند»‌، ادامه داد:«گاهی ناسزا هم می‌گویند. می‌گویند وزیر ارتباطات بی‌مبالات است و فضای مجازی را آلوده کرده است. بگیرید و محاکمه‌اش کنید؛ برای محاکمه‌مان امضا هم جمع می‌کنند اما باید بگویم مدیریت‌های قبلی را دیده‌ایم، بعدی‌ها را هم می‌بینیم، البته من تأکید می‌کنم که در برخی موارد فیلترینگ لازم است.»
آذری جهرمی افزود: «از نظر من منطقی پشت فیلترینگ و فروش فیلترشکن نیست و مقیاس قابل توجیهی برای مردم ندارد، البته تأکید کنم فیلترینگ برای تمام کشورها لازم است. اما نمی‌توانیم تمام پلتفرم‌هایی که مورد استفاده مردم هستند را محدود کنیم. آنها جلوی این محدودیت می‌ایستند و مقررات درست را زیر پا می‌گذارند. فیلترشکن‌ها گوشی‌های مردم را آلوده می‌کنند و آنها را در معرض آسیب قرار می‌دهند.»
وزیر ارتباطات ادامه داد: «برخی می‌گویند فیلترشکن‌ها را نیز فیلتر کنید اما نمی‌توان این کار را کرد، مگر فقط یک فیلترشکن وجود دارد؟ زمانی که ۳۰ میلیون نفر دنبال فیلترشکن هستند و شرایط اقتصادی بسیاری از افراد باعث می‌شود به این فضا دسترسی داشته باشند، حتماً راه خود را برای استفاده از فیلترشکن پیدا می‌کنند؛ نمی‌توان لشکری درست کرد که دنبال این موضوع باشند.»
آذری جهرمی درباره زمزمه‌هایی که در خصوص فیلترینگ اینستاگرام به گوش می‌رسد، افزود: «من زمزمه‌ای نشنیده‌ام در خصوص اینکه کسی بخواهد اینستاگرام را فیلتر کند؛ عده‌ای که از فیلتر اینستاگرام صحبت می‌کنند، اعتقاد راسخ قلبی دارند که اغلب شبکه‌های اجتماعی باید بسته شود.»
وی ادامه داد:«کاربرانی که در فضای اینستاگرام هستند، در هر فضای دیگری که وارد شوند، همین محتوا را تولید می‌کنند مگر این که سواد رسانه‌ای‌شان بالا برود و آموزش ببینند. اگر در تمام مدت بخواهیم از روش‌های قهری استفاده کنیم سطح تعارض مردم با حاکمیت بالا می‌رود.»
آذری جهرمی در خصوص ادعای ایفا کردن نقش پلیس خوب در حوزه فیلترینگ، گفت: «نباید در این خصوص دو قطبی خوب و بد ساخته شود. آفات و عوارض واقعی است. دشمن برای تغییر ذائقه ما آماده است و باید اینها را جدی بگیریم. اما محدودیت تنها راه آن نیست.»
وی تصریح کرد: «اختیار فیلترینگ در دست من نیست و بارها این مسأله را اعلام کرده‌ام. می‌گویند جلوی فیلترینگ باید ایستاد، اما زمان گلادیاتورها نیست که ما بایستیم و جنگ کنیم، باید راه منطقی را پیدا کرد.»
وزیر ارتباطات در پایان به رسم تمام سه سال دوره وزارت خود، حضور در انتخابات ۱۴۰۰ را رد کرد و گفت که فعلاً چنین تصمیمی ندارد.
گفتنی است اخیراً شماری از نمایندگان مجلس طرحی را در دستور کار قرارداده‌اند که به زعم آنها شبکه‌های اجتماعی در کشور را محدود کرده و برای فروشندگان فیلترشکن مجازات حبس پیشنهاد داده است.

Share