غرامت ۱۶۵ میلیارد تومانی ایران با حکم فیفا در پرونده مارک ویلموتس!

سرانجام ماهها انتظار مردم، رسانه ها و اهالی ورزش به پایان رسید و امروز اتاق حل اختلاف فدراسیون جهانی فوتبال با تایید قسمتی از درخواست مارک ویلموتس، فدراسیون فوتبال ایران را در پرونده اختلاف با مربی بلژیکی، به پرداخت غرامت ۶ میلیون یورو غرامت به سرمربی بلژیکی محکوم کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تابناک ورزشی، فیفا در نهایت پس از ماهها وقفه در اعلام حکم پرونده دعوای حقوقی ایران با مارک ویلموتس، رای خود را اعلام و فدراسیون فوتبال کشورمان را موظف به پرداخت ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار یورو به سرمربی سابق تیم ملی تحت عنوان غرامت کرده است. این درحالی است که ویلموتس تنها ۶۳ روز در خاک ایران و همراه تیم ملی حضور داشت و پیش از بازی با تیم ملی عراق نیز از تمرین دادن تیم ملی سرباز زده بود.

بعد از ماه‌ها کش مکش و ارائه لوایح طرفین به کمیته تعیین وضعیت فیفا، اتاق حل اختلاف با پذیرش قسمتی از درخواست مارک ویلموتس اعلام کرده که فدراسیون فوتبال ظرف مدت ۳۰ روز باید به تعهدات خود در این پرونده عمل کند، یعنی کل دستمزد این مربی ناکام تا پایان مدت قرارداد وی را بدون اینکه از او کاری گرفته باشد، تسویه نماید.

محاسبه بهره غرامت نجومی از دی ماه سال ۹۸ !

این رای به فدراسیون فوتبال ایران و ۳ وکیلش به نام های لودویک دلشات، رضا شاه منصوری و علی مهدی‌زاده اعلام شده و امضای اریکا مونته مور فریرا رییس دپارتمان را پای خود دارد. تاریخ این حکم که ۱۷ آگوست (۲۷ مرداد) صادر شده، نشان می دهد که میزان بهره بانکی این جریمه از زمان ژانویه ۲۰۲۰ (هشت ماه پیش) محاسبه خواهد شد. رای نهایی قاضی این پرونده در ۸ بند به فدراسیون فوتبال ایران اعلام شده که مهم‌ترین بند آن به جریمه ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار و پانصد یورویی به این سرمربی به همراه ۵ درصد اشاره دارد.

در بند ۳ قرارداد تاکید شده که سایر ادعاهای ویلموتس مورد پذیرش قرار نگرفته و همچنین لوایحی که ایران در دفاع از خود به فیفا فرستاده بود نیز مورد پذیرش کمیته تعیین وضعیت قرار نگرفته است. طرف محکوم پرونده(ایران)‌ باید به محض پرداخت پول فیفا و همچنین برنده این شکایت را از این مساله مطلع کند.

جزییات رای فیفا به نفع ویلموتس، چیست؟
همین چندماه پیش بود که مهدی تاج پس ازمدتها غیبت در رسانه ها برای پاسخگویی، در شبکه سه آفتابی شد و ضمن دفاع از استخدام ویلموتس ، دستمزد او را طبیعی قلمداد کرده و حتی مدعی شده بود در پرونده شکایت این مربی، فدراسیون پیروز خواهد شد. تاج استدلال هایی برای ادعای خودش آورد اما تقریبا هیچگاه ادله مدیران فوتبال ایران در چنین دادگاه هایی به حقیقت بدل نشده است.

رای اعلام شده امروز آب سردی بر پیکره فوتبال بی جان ایران بود چراکه پرداخت چنین مبلغ نجومی نزدیک به بودجه یکسال دولت برای اداره ورزش کشور است. با این وجود با توجه به غرامت سنگین ایران در این پرونده، مسئولان فدراسیون فوتبال ظرف روز‌های آینده درخواست ریز پرونده را از فیفا خواهند کرد که چرا و چگونه این تصمیم علیه فوتبال ایران اتخاذ شده است. در این صورت مهلت ۳۰روزه فیفا برای پرداخت غرامت به حالت تعلیق در می‌آید و از این پس فدراسیون فوتبال ۲۱روز برای درخواست تجدیدنظر در دادگاه حکمیت ورزش مهلت خواهد داشت. علاوه بر این فدراسیون فوتبال باید مبلغی در حدود ۵هزار یورو نیز به عنوان هزینه دادرسی به کمیته تعیین وضعیت واریز کند.

طبق یک حساب سرانگشتی و براساس نرخ یورو در بازار امروز ایران، فدراسیون فوتبال موظف به پرداخت ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب سرمربی بی مصرف بلژیکی سابق تیم ملی است که با دو شکست مقابل عراق و بحرین، ایران را از صدر رنکینگ آسیا انداخت و شانس صعود تیم پرستاره کشورمان از مرحله مقدماتی جام جهانی را نیز به حداقل رساند. فوتبال ایران طبق آخرین آمار رسانه ها؛ اکنون هیچ طلب بلوکه شده ای هم نزد فدراسیون جهانی ندارد که بتواند این بدهی را تسویه کند و مشخص نیست این رقم هولناک قرار است چگونه از بیت المال مردم ایران به یک مربی اجنبی بدون هیچ دستاوردی داده شود.

مرد نجیب، کلاه فوتبال ایران را برداشت و پرید

ویلموتس بعد از ۵ ماه سرمربیگری ایران و هدایت تیم ملی در ۴ بازی رسمی که با دو شکست به عراق و بحرین همراه بود، به علت دریافت نکردن مطالباتش در فیفا و به علت نقض قرارداد شکایت کرده بود که حالا با وکالت همسرش – یکی از حقوقدان های برجسته اروپایی در حوزه ورزش – پیروز پرونده شد. حالا سرمربی که از سوی تاج لقب «مرد نجیب» گرفته بود، با این پول بادآورده ناشی از جهل و مسایل حاشیه ای مدیران ایرانی به خصوص شخص مهدی تاج؛ می تواند تا سال ها بخورد و بخوابد و به ریش فوتبال فلک زده ایران بخندد.

بیانیه وکلای فدراسیون درباره پرونده سرمربی سابق تیم ملی

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال،وکلای ایرانی پرونده در این بیانیه به نکات ذیل اشاره کرده اند:

۱_تا به لحظه انتشار خبر،ایمیلی بر مبنای صدور حکم از سوی فیفا به روابط بین الملل فدراسیون فوتبال ارسال نشده است.
۲_در حدود ساعت ۱۶ امروز_دوشنبه مورخ ۲۷ مرداد سال ۹۹_رای اولیه مربوط به شکایت مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی به ایمیل وکلای ایرانی پرونده ارسال و رویت شد.
۳_در رای اولیه ناعادلانه فیفا که در دادگاه عالی ورزش قابل تجدید نظر می باشد؛فدراسیون به پرداخت مبلغ ۶/۲میلیون یورو محکوم شده است.
۴_وکلای فدراسیون در پرونده درموعد مقرر لایحه مربوطه برای اعتراض به رای صادره را به دادگاه عالی ورزش آماده و ارسال خواهندکرد.این رای قطعی نیست و قطعا روال حقوقی مربوطه طی خواهد شد.بدیهی است مراحل قانونی پیگیری و در روزهای آتی اطلاع رسانی خواهد شد.

Share