تولید روزانه ۷۰۰ تن زباله در شهرستان رشت | اجرای طرح روستای بدون زباله در برخی از روستاها

فرماندار رشت با بیان اینکه روزانه بالغ بر ۷۰۰ تن زباله در سطح شهرستان تولید می شود، افزود: با اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا و ترویج طرح روستای بدون زباله در روستاها، به دنبال کاهش میزان زباله شهرستان هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا علی فتح اللهی صبح امروز در جلسه کارگروه پسماند شهرستان رشت با اشاره به اینکه خروجی جلسات باید به تناسب گزارش ها، نتیجه اقدامات و شناسایی آسیب ها، منجر به کسب یک نتیجه موفق شود، اظهار داشت: اتخاذ برخی از تصمیم ها برای یک مسئله خاص به صورت مقطعی و کوتاه مدت و برخی نیز برای کسب اهدافی در آینده است که ما در این زمان مشغول پایه گذاری برای تصمیم های بلند مدت هستیم.

فرماندار شهرستان رشت مشکلات کنونی در مبحث سایت زباله سراوان را مربوط به حداقل بیست سال گذشته دانست و افزود: با توجه به تولید بالغ بر ۷۰۰ تن زباله در شهرستان، در وهله نخست باید دلیل میزان بالای تولید زباله را در خانوارها بررسی کنیم و سپس باید با روش های برنامه محور، راهکارهایی برای کاهش آن از مبدا بیابیم.

وی در خصوص مشکلات موجود در این مقوله توضیح داد: تامین ماشین آلات، یافتن مکان فیزیکی برای دفن زباله و فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم از مهم ترین مشکلات در این حوزه هستند.

فتح اللهی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی در رفع مشکلات جامعه، تصریح کرد: هر کاری که با حمایت و همکاری مردم همراه بوده، با موفقیت به سرانجام رسیده است و استفاده از تلاش و ظرفیت سمن ها برای حفظ محیط زیست که میراثی برای آیندگان ماست، ضروری می نماید.

فرماندار شهرستان رشت ادامه داد: می توانیم با الگوسازی و فرهنگ سازی بسیاری از امور را مدیریت کنیم و در این خصوص یکی از گزینه ها، استفاده از کیسه های قابل برگشت به محیط زیست به جای کیسه های پلاستیکی است.

وی با اشاره به اجرای طرح روستای بدون زباله در برخی از روستاهای شهرستان، خاطرنشان کرد: با توجه به بازخورد خوب اجرای این طرح، میتوانیم هر چند ماه تعداد روستاهایی که این طرح در آنجا قابلیت اجرایی شدن دارد را افزایش دهیم.

Share