سپاه پاسداران، نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی بود. از طرفی با تغییر و دگرگونی در اوضاع جامعه و پیروزی نهضت حضرت امام راحل(ره)، می بایست تدابیر لازم برای حفظ و تداوم و ثبات و نیز دستاوردهای آن اتخاذ می شد.

حسن حبیبی کوشکوهی*

به بهانه دوم اردیبهشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در نظام نوپای انقلاب اسلامی به منظور ساماندهی اوضاع سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی کشور تدابیر و تلاش های زیادی می شد، زیرا به عقیده ی صاحب نظران و نظریه پردازان انقلاب ها «نگهداری انقلاب و دستاوردهای آن» به مراتب دشوارتر از اصل انقلاب و پیروزی آن است و این اصل مسلم را تمامی رهبران و شخصیت های اندیشمند انقلاب به درستی دریافته بودند.
در این راستا تلاش و کوشش های فراوانی صورت می گرفت،تا نهادهای برخاسته از انقلاب بر اوضاع مسلط شوند. به همین دلیل تدابیر جدی، از طریق شورای انقلاب اندیشیده می شد تا اوضاع به هم ریخته ی پس از پیروزی انقلاب سروسامان یابد.
بهترین تدابیر در این زمینه تاسیس نهادهای متعدد در موقعیت های مختلف کشور بود که فرمان آن از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) ،صادر می گردید و یاران امام و وفاداران انقلاب در تامین و استقرار آن اهتمام می ورزیدند.
یکی از این نهادها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که باتوجه به ماهیت اسلامی و باورهای مذهبی در انقلاب ایران، سپاه پاسداران از نیروهای مخلص و متدین وانقلابی از اقشار مختلف مردم و بویژه دانشجویان، شکل گرفت و این نهاد جدید در حفظ وحراست از نهال نو پای انقلاب نقش مهمی ایفا کرد و رفته رفته درحوزه های خدمتی در کنار نهادهای امنیتی و به ویژه ارتش جمهوری اسلامی جایگاه ویژه یافت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی بود. از طرفی با تغییر و دگرگونی در اوضاع جامعه و پیروزی نهضت حضرت امام راحل(ره)، می بایست تدابیر لازم برای حفظ و تداوم و ثبات و نیز دستاوردهای آن اتخاذ می شد.
سپاه پاسداران پس از تاسیس در تمامی صحنه های انقلاب باحضور مستمر و مستحکم خود ثبات و پایداری انقلاب اسلامی را تضمین کرده و منشاء خدمات و آثار پربرکتی برای انقلاب اسلامی شده است.
در سال های نخستین انقلاب، ترور ها؛ ناامنی هاو تهاجمات نظامی ضدانقلاب را خنثی کرد و در عرصه های دفاع مقدس مقاومت ستودنی از خودنشان داد و در سال های پس از جنگ نیز، در راستای کمک به دولت ها،و بهره مندی از تجهیزات وامکانات موجودخود به عرصه سازندگی، زیرساخت ها و نیز در ابعاد مختلف علمی،فرهنگی،اقتصادی، پرداخت.
تبعیت از ولایت فقیه، محرومیت زدایی،فقرزدایی،خدمت به مردم ،ترویچ فرهنگ ایثاروشهادت وتربیت نیروهای انقلابی، جزو اولویت های سپاه پاسداران است.
امروز سپاه پاسداران بیش از آنکه یک سازمان صرفا نظامی باشد، نهادی است که در کنار حفاظت از تمامیت ارضی ایران و سیاست از جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای آن، در ارتقای فرهنگ وعمران آبادانی وسلامت جامعه ایران می کوشد که نمونه بارزش را حوادث سیل اخیرکشور،وشیوع ویروس منحوس کرونا، می بینیم که همیشه سپاه خودش رامخاطب حوادث می داند.
سپاه پاسداران با رسالت پاسداری از انقلاب و دستاودهای آن،گاه این دستاوردهای انقلاب از طریق هجوم به مرزها موردتهدید واقع می شود.
پاسداران ما باید با لباس رزم بپوشند و در مرزها وارد بشوند و گاه انقلاب ودستاوردها انقلاب در داخل کشور تهدید می شوند، پاسداران ما باید وارد صحنه شوند و انقلاب و دستاوردهای انقلاب را از تجاوز مخالفین و هجوم کنندگان پاسداری کنند، و این روزها هم بر اثر شیوع بیماری ویروس کرونا،پاسداران عزیز با لباس سفیدسلامت،در کنار کادردرمانی، ضدعفونی کردن، شهرها، اماکن، تهیه و راه اندازی کارگاه های تولید ماسک…و راه اندازی بیمارستان های سیار، و بکارگیری کلیه لجستیکی خود، کمک به آسیب دیدگان حادثه کرونا، به کنترل و مهار این بیماری فراگیر برآمدند.

لذا امروز به جهت اثربخشی این نهاد انقلابی و مردمی ست که نظام سلطه درسوم شعبان وروز پاسدار سال گذشته، دریک اقدام احمقانه سپاه پاسداران را با اهداف سیاسی وحمایت از رژیم کودک کش اسرائیل درلیست گروه های تروریستی قرارداد وهرچنداین اتهام نیز باعث شد پیوند بین سپاه ومردم عمیق ترشود.

*مدرس دانشگاه

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Share