اعطای بالاترین نشان افتخار سوریه به سپهبد شهید سلیمانی

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه انتقام واقعی از اقدامات جنایتکارانه و غیرقانونی آمریکا و در رأس آن ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، خروج آن‌ها از منطقه است، گفت:‌ خوشبختانه پارلمان عراق تصمیم بسیار خوبی در اخراج نیرو‌های آمریکایی در این کشور اتخاذ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اسحاق جهانگیری در نشست مشترک هیئت های عالیرتبه ایران و سوریه اظهار داشت: دخالت های بی جای کشورهای غربی به خصوص آمریکا باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است و آمریکا با تشکیل گروه های تروریستی نظیر داعش جنایات بزرگی را در سطح منطقه و به خصوص در کشورهای عراق و سوریه انجام داده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها بر اساس خوی استکباری خود سردار سپهبد قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند، تصریح کرد: ‌پس از شهادت این سردار بزرگ اسلام موج عظیمی از عزا و همبستگی در بین کشورهای اسلامی و به خصوص مردم کشورهای منطقه ایجاد شد و مردم کشورهای منطقه ضمن ابراز همبستگی با ملت ایران، حضور شکوهمندی در مراسم های مختلف از خود برجای گذاشتند و در این میان گروه های تروریستی از این شهادت خرسند شدند.

جهانگیری اجتماعات مردم ایران در تشییع و خاکسپاری شهید سردار سلیمانی را اتفاقی کم سابقه در تاریخ کشور برشمرد و افزود: قطعاً تنفر ملت ایران نسبت به اقدامات آمریکا در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: از کشورهای دوست و مردم مسلمان منطقه که پس از شهادت سردار سلیمانی ابراز همدردی و پیام تسلیت ارسال کردند و به خصوص دولت و ملت سوریه که در همه سطوح با ما همدردی کردند صمیمانه قدردانی می کنم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود و به حمایت های خود از این کشور ادامه خواهد داد خاطرنشان کرد: ایران از تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت دولت این کشور برای برقرای ثبات و آرامش حمایت خواهد کرد و امیدوارم بحران «ادلب» نیز به نحو مطلوب حل و فصل شده و حاکمیت دولت سوریه بر تمام اراضی این کشور مستقر شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با قدردانی از اقدام بشاراسد رییس جمهور سوریه برای تقدیم بالاترین مدال و نشان این کشور به مقام شامخ شهید سردار سلیمانی گفت: ابراز لطف و محبت دولت و ملت سوریه در باره خدمات شهید سردار سلیمانی برای ما دلگرم کننده است.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تهران علاقمند است روابط و همکاری های اقتصادی خود را با دمشق گسترش دهد، بر ضرورت پیگیری و اجرایی شدن توافقات امضا شده در سفر اخیر خود به سوریه تأکید کرد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: شرکت های خصوصی ایران بسیار مشتاق هستند تا در بازسازی سوریه مشارکت فعال داشته باشند و اکنون که هماهنگی ها و توافقات برای بازسازی سوریه به اتمام رسیده، امیدوارم در سال ۲۰۲۰ شاهد اتفاقات مثبت و نتایج مطلوب در این زمینه باشیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه آغاز روند همکاری های بانکی ایران و سوریه اظهار داشت: باید روند همکاری های بانکی دو کشور سرعت دهیم چرا که روابط بانکی پیش نیاز اصلی همکاری های اقتصادی فیمابین است.

وی اضافه کرد: برای گسترش مناسبات اقتصادی و ارتقاء سطح همکاری های دو کشور باید توافقنامه های همکاری راهبردی بلندمدت که به امضاء رسیده است هر چه سریعتر پیگیری و مراحل قانونی آن طی شود تا شاهد عملیاتی شدن و اجرای توافقنامه ها باشیم.

معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد: روابط و مناسبات تهران-دمشق در تمامی زمینه های مورد علاقه طرفین همپای روابط خوب سیاسی و نظامی دو کشور ارتقا پیدا کند.

نخست وزیر سوریه نیز در این نشست با اشاره به توطئه ها و برنامه های آمریکا برای تحمیل جنگ به کشورهای منطقه گفت: نمونه و تجلی توطئه های آمریکا در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مشاهده شد و این اتفاق تلخ در حقیقت نتیجه تجاوزاتی بود که آمریکا در منطقه انجام داد.

عماد خمیس هدف از سفر خود به تهران را ابراز همدردی و تسلیت دولت و ملت سوریه به مقام معظم رهبری، مردم و مسئولین کشور برای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و افزود: سوریه بر حق جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود و مقابله با تهاجمات و تجاوزات دشمنان تأکید دارد و ما همبستگی خود را با برادران خود در جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنیم.

نخست وزیر سوریه با بیان این که خبر شهادت سردار سلیمانی را با درد و ناراحتی دریافت کردیم گفت: این فرمانده بزرگ نماد مبارزه و تقویت امنیت برای تمام مردم منطقه، ‌آزادیخواهان و گروه های مقاومت بود و هر چقدر در وصف این سردار سخن بگوییم قطعاً حق مطلب ادا نخواهد شد.

عماد خمیس با بیان اینکه همه ملت های آزادیخواه جهان و به خصوص ملت سوریه احترام خاصی برای این شهید قایل هستند تصریح کرد: شهید سردار سلیمانی خدمات فراوانی را به ملت سوریه در جهت برقراری امنیت، توازن و ثبات انجام داد و از خداوند می خواهیم که به این شهید علو درجات عطا فرماید.

وی با بیان اینکه یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از ذهن و یاد ملت های منطقه فراموش نخواهد شد گفت: سوریه، آمریکا را عامل اصلی شهادت این سردار بزرگ و حوادث پس از آن می داند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا همواره برنامه هایی برای تعدی و تجاوز به کشورهای منطقه داشته است اظهار داشت: باید آمادگی کافی داشته باشیم و هماهنگی و همکاری های خود را افزایش دهیم چرا که گسترش همکاری های فیمابین می تواند سپر بازدارنده در حوادث و توطئه های آمریکا باشد.

وی با تأکید بر اینکه سوریه در تلاش است با به کارگیری برنامه های دفاعی، اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک در برابر توطئه های دشمنان ایستادگی کند و پیروزی نهایی ما جز با حمایت و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست منطقه محقق نخواهد شد.

عماد خمیس خاطرنشان کرد: خون ملت ایران و سوریه در مقابله با توطئه ها و گروه های تروریستی در کنار یکدیگر ریخته شده و این عمق روابط دو کشور را نشان می دهد و انگیزه ای برای گسترش بیش از پیش روابط خواهد بود.

نخست وزیر سوریه همچنین از اعطای بالاترین نشان و مدال افتخار به مقام شهید سردار سلیمانی از سوی بشاراسد رییس جمهور سوریه خبر داد و گفت: اعطای این نشان حاکی از محبت فراوان رییس جمهور سوریه نسبت به سردار سلیمانی و برادران خود در جمهوری اسلامی ایران است.

در این نشست ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی با اشاره به اینکه آمریکا در دوره ترامپ استراتژی جنگ پنهان را در پیش گرفته است گفت: آمریکا در تلاش است از طریق تحریم های یکجانبه، فقر و گرسنگی را به ملت ها تحمیل کند.

وزیر دفاع سوریه هم در این نشست تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی را یک همه پرسی در محور مقاومت توصیف کرد و با بیان این که چنین جمعیتی تا کنون در مراسم تشییع وجود نداشته گفت: شهید سردار سلیمانی شریک همه پیروز های ما در سوریه بود و با وجود شجاعت و دلاوری های این فرمانده قهرمان، در عین حال فردی بسیار عاطفی و به دنبال صلح بود.

Share