۴۰۰واحد تجاری و مسکونی در صومعه‌سرا دچار خسارت شد | نسبت به آزادسازی حرائم اقدام شود

سیدمحمدی با تاکید بر بروز رسانی تجهیزات و امکانات، گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل بارشها، هر لحظه ممکن است سیلاب رخ دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ستاد مدیریت بحران شهرستان صومعه سرا به ریاست سیدجلال سیدمحمدی فرماندار در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

سیدمحمدی در این جلسه با اشاره به آغاز بارندگی ها از شب گذشته در سطح استان، اظهار کرد: از شب گذشته بارندگی ها در سطح استان آغاز شده و از ساعت ۳ بامداد بارش باران شدت یافته مخصوصا در صومعه سرا که باعث بالا آمدن آب رودخانه ها و جاری شدن سیلاب در نقاط مختلف شهرستان شده است.

وی با بیان اینکه میزان بارش باران به نسبت کمتر بوده اما مسائل و مشکلاتی و خساراتی را برای مردم و زیرساختها ایجاد کرده است، افزود:‌ متاسفانه طی سیلاب، شب گذشته یک جوان جان خود را در تنیان از دست داده است و با تلاش امدادگران هلال احمر امروز جسد جوان غرق شده ساعت ۱۱پیدا شده است.

سیدمحمدی با بیان اینکه متاسفانه طی این بارندگی و سیلاب خسارات زیادی به ابنیه، پل ها،اراضی شالیزاری وارد شده است، خاطرنشان کرد: تعداد ۹دهنه پل در پی بارش ها و طغیان رودخانه ها در شهرستان تخریب شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰پل نیز در شهرستان ۳۰،۵۰ و ۶۰درصد دچار آسیب شده اند، گفت: این پل ها،‌پل های ارتباطی میان روستاها بوده است.

فرماندار صومعه سرا ازآبگرفتگی و خسارت ۴۰۰واحد مسکونی و تجاری خبر داد و تصریح کرد:‌ ۵میلیارد تومان راههای ما در روستاهای مختلف بویژه گوراب زرمیخ دچار خسارت شده اند.روستاهای پشتیر،‌ تطف، تنیان، شیخ محله،‌ سیاه درویشان،‌ راجیر، ضیابر، لاکسار، فلاح آباد،‌ مهویزان بیشترین خسارات را دیده اند.

وی ضمن قدردانی از حضور میدانی و عملیاتی مسئولین از ساعات اولیه بارندگی در مناطق مختلف شهرستان،تصریح کرد: مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان از ساعات اولیه آغاز بارندگی ها در نقاط مختلف شهرستان حضور داشته اند و اقدامات بایسته و شایسته را در حد توان انجام داده اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

سیدمحمدی با بیان اینکه صومعه سرا در خصوص سیلاب حادثه خیز و با کوچکترین بارندگی دچار سیلاب می شود، گفت: در حال حاضر آنچه که به عنوان بحران می توانیم از آن یاد کنیم از بخش اعظم شهرستان عبور کرده است و روستاهای حاشیه تالاب به خاطر پس زدگی آب از طریق تالاب مواجه هستند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در سطح شهرها طیق گزارشات رسیده مشکل آنچنانی رخ نداده و آبگرفتگی بوده است، ادامه داد: نیاز است همه در کنار هم و با هم پوشانی در کنار مردم باشیم و در راستای رفع مشکلات تلاش کنیم.

فرماندار صومعه سرا با تشکر از همراهی خبرنگاران و اصحاب رسانه و انعکاس لحظه ای اخبار، تصریح کرد:‌ بحث اطلاع رسانی یکی از نقاط مثبت و قوت فضای مجازی است.

وی با اشاره به تعطیلی حدود ۲۳مدرسه امروز در سطح شهرستان با توجه به قطع راه ارتباطی و آبگرفتگی مدارس، اضافه کرد: هر انداره میزان آگاهی و سواد عمومی و اطلاعات عمومی بالاتر باشد در برخورد با واقعیت ها واقع گرایانه برخورد می شود.انتظارست رسانه ها نسبت به افزایش آگاهی اقدام کنند.

سیدمحمدی با بیان اینکه لازم است مسئولین در آماده باش کامل ودر نقاط مختلف شهرستان حضور میدانی داشته باشند، ابراز کرد:‌ ضروری است مسئولین نسبت به شناسایی عوامل بروز سیل اقدام و از امکانات برای رفع مشکلات و عدم تکرار مشکلات اقدام کنند.

وی با تاکید بر بروز رسانی تجهیزات و امکانات، گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل بارشها، هر لحظه ممکن است سیلاب رخ دهد. کاشت درختان در حریم رودخانه ها یکی از دلایل ایجاد سیلاب است.باید نسبت به آزادسازی حرائم اقدام شود.

سیدمحمدی با بیان اینکه ۱۷رودخانه در شهرستان در خصوص ساماندهی شناسایی شده است و با توجه به بحرانی بودن به پیمانکاران معرفی شده اند، خاطرنشان کرد:‌هشت نقطه تحت اختیار پیمانکاران قرار گرفته و اقدامات ساماندهی انجام شده است.

وی با بیان اینکه طی بازدیدها مشاهده شده است که رودخانه های لایروبی شده مشکلی را ایجاد نکرده اند، افزود: رودخانه هایی که به عناوین مختلف لایروبی نشده اند مشکلاتی را ایجاد کرده اند و امروز خود را نشان داده اند.

سیدمحمدی با اشاره بر اینکه وقفه ایجاد شده در خصوص ساماندهی رودخانه از اختیار شهرستان خارج بوده است،‌ متذکر شد:‌ با لایروبی رودخانه ها در منطقه بهمبر،‌مازندران محله، پلنگ ور امروز دچار مشکل نشده ایم.

وی با بیان اینکه تمام تلاش و فعالیت ما کاهش خطرات احتمالی است، تصریح کرد: انتظار است مسئولین دستگاههای اجرایی با توجه به برآوردها از سیل امروز نقاطی را که دچار مشکل شده اند بررسی و در دستور کار قرار دهند و امکانات اداری  و شهرستانی را در راستای رفع مشکلات بسیج کنند.

Share