واقعی کردن نرخ حامل‌های انرژی در شرایط کنونی امری واجب و ضروری است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رویه فعلی و برداشت‌های وقت و بی‌وقت دولت از صندوق توسعه ملی برای صرف در اموری غیرمولد انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، محمود شکری، با بیان اینکه نحوه برداشت از منابع صندوق توسعه ملی نیازمند اصلاح و یک بازنگری جدی است اظهار داشت: در حال حاضر سهم بسیار قابل توجهی از منابع موجود در این صندوق به جای بخش تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری در اموری کاملاً غیر مولد هزینه می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به طرحی که سال گذشته در این کمیسیون تصویب شده بود اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس مصوبه مجلس کل درآمد حاصل ا‌ز فروش نفت کشور باید در صندوق توسعه ملی ذخیره شود تا بتوان برای توسعه امور زیربنایی و اساسی در کشور از منابع انباشت شده در آن استفاده کرد.

شکری از رویه فعلی و برداشت‌های وقت و بی‌وقت دولت از صندوق توسعه ملی برای صرف در اموری غیرمولد انتقاد کرد و بیان داشت: مجلس سازوکارها و زمینه ذخیره درآمدهای نفتی در صندوق توسعه ملی و نحوه برداشت و هزینه‌کرد صحیح منابع آن را فراهم کرد اما به دلایل مختلفی این کار در کشور عملیاتی نشد.

وی بحث فرارهای مالیاتی در کشور و افزایش رقم‌ آن به نسبت سال‌های گذشته را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: به عقیده بنده فرار مالیاتی هیچ فرقی با اختلاس و دست‌درازی به بیت‌المال ندارد و بهترین راه برای کنترل و کاهش فرار مالیاتی در کشور، طراحی یک سامانه جامع و هوشمند دریافت مالیات است.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس با تأکید بر اینکه هم‌اینک رقم فرار مالیاتی در کشور بسیار قابل توجه است ابراز داشت: فرار مالیاتی و عدم پرداخت سهم مالیات توسط برخی از افراد هیچ فرقی با اختلاس از منابع دولتی ندارد و وجود بدهکاران بزرگ مالیاتی نشان‌دهنده ضعف سیستم اداری در کشورمان است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برخورد فیزیکی با متخلفان و یا کنترل سنتی نحوه پرداخت مالیات توسط افراد و صنوف مختلف را روشی ناکارآمد خواند و اظهار داشت: در سال‌های اخیر به علت اعمال مدیریت‌های اشتباه روند فرار مالیاتی در کشور سرعت بیشتری به خود گرفته و ارقام آن افزایش پیدا کرده است.

شکری ایجاد یک عزم ملی برای بستن راه‌های فرار مالیاتی و اصلاح فرهنگ پرداخت مالیات در کشور را امری ضروری اعلام کرد و گفت: اقتصاد کشورمان به درآمدهای حاصل از فروش نفت تکیه شدیدی دارد و تا زمانی‌که این حجم وسیع از وابستگی مورد بازنگری و اصلاح قرار نگیرد نمی‌توان به توسعه همه‌جانبه فکر کرد.

وی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و واقعی کردن نرخ آنان را در شرایط کنونی امری واجب و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: البته اقشار مختلف مردم به ویژه دهک‌های پایین جامعه نباید نگرانی خاصی در این مورد داشته باشند زیرا دولت قبل از اجرای هر طرح و برنامه‌ای در درجه نخست موظف است سازوکار آن را فراهم کند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس کنترل تورم و جلوگیری از وارد آمدن فشار به مردم و اقشار آسیب‌پذیر را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: در صورت آزاد شدن قیمت حامل‌های انرژی و از طرفی دیگر با حمایت از قشرهای ضعیف جامعه عدالت نسبی در بحث توزیع انرژی در کشور برقرار می‌شود.

Share