ذخیره‌گاه ژنتیک سپیداران گیلان‌ در فهرست آثار طبیعی ملی ثبت شد

ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت ملی ذخیره گاه ژنتیک درختان سپیدار با نام سفید پلت در فهرست آثار طبیعی ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت ملی ذخیره گاه ژنتیک درختان سپیدار با نام سفید پلت در فهرست آثار طبیعی ملی خبر داد.

ولی جهانی اظهار داشت: ذخیره گاه ژنتیک سفید پلت صفرابسته در روستای صفرابسته بخش کیاشهر، شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده و پوشیده از گونه های درختی توسکا، لرگ و سفیدپلت و سایر گونه ها مثل خرمندی، لیلکی و اوجا است.

وی با بیان این که ثبت این ذخیره گاه ژنتیک بر اهمیت و جذابیت منطقه توریستی صفرابسته گیلان افزوده است، خاطرنشان کرد: این منطقه زیستگاه گونه های بسیاری  از پرندگان، خزندگان، حشرات، پستانداران و ماهی ها است.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: این اثر طبیعی ملی در بین شهرستان های پرتردد گیلان واقع شده و راه های دسترسی به آن بسیار هموار و راحت است.

جهانی با اشاره به برخورداری این منطقه از گونه های گیاهی و جانوری ارزشمند، اضافه کرد: منطقه مورد نظر تنها باقیمانده از جنگل های وسیع جلگه ای منطقه است که تاثیر بسیار زیادی در تعدیل آب و هوا، تعادل آب و خاک و جلوگیری از شور شدن آن دارد.

وی یادآور شد: وجود بزرگترین ذخیره گاه ژنتیکی سفید پلت در ایران و حتی جهان با وسعت ۱۸۷ هکتار یکی دیگر از دلایل بالا بودن ارزش حفاظتی این منطقه است.

معاون میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: بهبود زیر ساخت های بومگردی و ارائه آموزش های لازم در این زمینه به مردم محلی، معرفی صنایع دستی و غذاهای محلی منطقه و افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی نسبت به اثر، نصب تابلو، در نظر گرفتن حریم و افزایش تمهیدات حفاظتی می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش تهدیدات موجود باشد.

جاده سر سبز و جنگلی صفرابسته در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه و بین راه آسفالته آستانه به کیاشهر قرار دارد.

روستای صفرابسته در گذشته دهی از دهستان های حومه بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه واقع در شرق گیلان بوده ،اما اینک جزو دهستان دهسرِ بندر کیاشهر است؛ دهسر دشتی معتدل و مرطوب است که در ۹ کیلومتری شمال شهرستان آستانه اشرفیه و در کنار جاده آسفالته آستانه به بندر کیاشهر واقع شده است.

کار و پیشه اهالی روستای صفرابسته کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم و کشت محصولات آنان آبی و دیمی است.

این منطقه دارای پوشش گیاهی انبوه و طبیعتی بسیار چشم نواز ،بکر و با گونه های متنوع است که در فصول مختلف سال دارای زیبایی فرح بخشیست و از این طریق توانسته است گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب نماید. شغال، روباه، خرگوش، گراز و قرقاول از جانوران و پرندگان این منطقه به شمار می آیند.

عمده فراورده های آنان برنج، تره بار و مرکبات است. سوغات منطقه شامل فرآورده های گیاهی نظیر برنج، کدو، فلفل سبز، بادمجان محلی، سیر و پیاز محلی، خربزه محلی و  همچنین نان های محلی و صنایع دستی است که در طی مسیر و نیز در بازارهای محلی بندر کیاشهر و آستانه اشرفیه در کنار انواع ماهی منطقه شمال عرضه می شود.

به اعتقاد اهالی روستا، این منطقه دارای دو قرن قدمت است اما شرایط ظاهری و ویژگی های منحصر به فرد آن می تواند دلیلی بر قدمتی طولانی تر باشد.

تالاب سوستان، ذخیره گاه سفید پلت صفرابسته، درخت نمدار کهنسال درفک معروف به کوف دار، آبشار ویسادار، غار چشمه باد، رویشگاه گل صد تومنی معروف به برزکوه، آبشار ورزان سوباتان، گل سوسن چلچراغ، آبشار خربو، قله شاه معلم ماسوله، گل لاله واژگون، درخت آزاد لفمجان، آبشار لاتون، روگا و تالاب کرد محله انزلی و کوه سماموس ۱۶ اثر طبیعی گیلان است که در فهرست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده اند.

Share