دولت سیاست تقلیل کشاورزی سنتی در روستا در پیش گرفت|روستای بدون بیکار زیاد داریم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اعلام اینکه دولت سیاست تقلیل کشاورزی سنتی در روستاها را در پیش گرفته است، از سیاست جایگزینی خدمات بوم گردی، صنایع دستی، قالیبافی و استارتاپی در روستاها به جای کشاورزی سنتی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، محمد امید درباره موضوع توسعه روستایی اظهار کرد: در مصوبه مجلس شورای اسلامی مشخص‌ شده است که سهم هریک از فعالیت‌های اقتصادی در روستا چقدر باید باشد، به طوری که ۴۵ درصد به کشاورزی، ۱۵ درصد صنایع کوچک، ۱۰ درصد صنایع‌دستی و ۱۵ درصد به گردشگری اختصاص‌ یافته  است اما در قانون بازنگری در حال تغییر سهمیه این بخش‌ها هستیم و معتقدیم که به بخش خدمات باید توجه بیشتری شود.

وی افزود: برای راه‌اندازی فعالیت‌های خدماتی در روستا به زیرساخت‌هایی مانند آب و زمین، کمتر نیاز است و باید این فعالیت‌ها در روستاها توسعه یابد؛ همچنین بخش گردشگری و صنایع‌دستی در روستاهای کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: گردانه ایجاد فعالیت‌ها و اشتغال روستایی به‌جای کشاورزی باید به سمت خدمات بوم گردی، صنایع  دستی، قالیبافی، استارتاپی و دانش‌بنیان بچرخد؛ این نوع از فعالیت‌های اقتصادی در شرایط فعلی در روستاها می‌تواند موثرتر باشد.

وی تصریح کرد: در کنار لزوم توجه به زیر ساخت‌های روستایی در برخی از فعالیت‌های روستایی باید بازنگری انجام شود به‌طوری‌که با دام سنتی و شیوه‌های سنتی  کشاورزی، فعالیت کردن و بهره‌ور بودن آن فعالیت‌های اقتصادی دشوار است.

امید اظهار داشت: دام‌هایی که در روستاها مورد استفاده قرار می‌گیرند بیشتر آنها نیازمند اصلاح نژاد هستند تا نژادهای بهره‌ور جای آن را بگیرند؛ نهضتی در  این ارتباط در روستاهای کشور در جریان است اما با سرعت کمی پیش می‌رود.

این مقام مسئول گفت: به طور مثال به‌جای دامی که روزانه یک کیلوگرم شیر دهد با اصلاح نژاد می‌توان چهار کیلوگرم شیر به‌دست آورد یا اینکه دام‌های کشور  دو قولوزا یا سه قلوزا شوند.

وی تأکید کرد: در برنامه‌های توسعه اشتغال روستایی علاوه بر اینکه سهم کشاورزی سنتی را  تقلیل می‌دهیم و به دنبال توسعه اشتغال در  بخش‌های دیگری  هستیم که بهره‌وری بیشتری دارند؛ این مهم اکنون مصوب شده است و پیگیر آن هستیم که به مرحله اجرایی برسد.

ورود استارت آپ‌ها به  مشاغل روستاها

امید گفت: استارت آپ های زیادی در حوزه روستایی در کشور در زمینه فروش محصولات کشاورزی، فروش مواد اولیه تولید و نهاده‌های کشاورزی، بازاریابی برای تولیدات خانگی، بازاریابی برای فروش صنایع‌دستی و مهمان پذیری در خانه‌های روستایی در حال فعالیت هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه برای ایجاد شغل در روستاها نیازمند ایجاد زیر ساخت‌ها هستیم گفت:  یک روز زیرساخت‌های  مورد  نیاز برای روستاهای کشور تنها آب و برق بود اما امروز توسعه IT  از اولویت‌های روستاها است تا از آن طریق بتوانند بازاریابی لازم را برای محصولات تولیدی خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه تعداد فعالیت‌های بوم گردی در روستاهای کشور به بیش از ۲۲۰۰ مورد رسیده است گفت: برخی از آنها ماهانه ۸۰۰ مسافر دارند که فعالیت شان از جمله بازاریابی و گردش مالی خود را از طریق اینترنت انجام می‌دهند.

امید تاکید کرد: توسعه IT جزء زیر ساخت‌های اساسی روستاهای کشور است و موجب توسعه کسب‌وکار در روستاها می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه نقش فناوری اطلاعات در اشتغال‌زایی روستایی به صورت مکمل برای سایر مشاغل عمل می‌کند گفت: میزان اشتغالزایی ایجادشده توسط فناوری اطلاعات، تنها در بخش بوم گردی روستاهای کشور ۱۰ هزار اشتغال ایجاد کرده است؛ همچنین این زیرساخت در  زمینه‌های دیگری مانند صنایع‌دستی بازار ایجاد کرده است.

وی گفت: نقش فناوری اطلاعات در روستاها مانند برق و آب است، به‌طوری‌که اشتغال مستقیم ندارند اما برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی ضروری است و نقش زیرساختی دارد.

امید اعلام کرد: اینترنت ۳۶ هزار و ۳۰۰ روستای کشور تأمین شده و به عبارتی ۹۳ درصد روستاهای کشور به اینترنت وصل شده‌اند که ۱۰ برابر قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم است.

وی  در پاسخ به اینکه چه تعداد از خانه‌های روستایی مقاوم‌سازی شده‌اند گفت: تعداد خانه‌های برخوردار از طرح مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی به ۳۵ درصد رسیده که در مقایسه با گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است.

وجود روستاهای بدون بیکار در کشور

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اظهار داشت: تعداد زیادی روستای بدون بیکار در کشور شناسایی شده که برای معرفی این روستاها به عنوان  الگو برای سایر روستاها، همایشی در این ارتباط برگزار می‌شود تا استان‌ها روستاهای بدون بیکار خود را معرفی کنند.

وی تاکید کرد: هنوز تعداد روستاهای بدون بیکار در کشور استخراج‌ نشده است اما در حال بررسی برای معرفی به‌عنوان الگو و تبادل تجربه آنها به سایر روستاهای کشور هستیم.

پیشنهاد معاون رئیس جمهور برای راه اندازی شغل روستایی

امید ادامه داد: البته درگذشته موضوع بیکاری در روستاها معنی نداشته است به طوری روستائیان در فصول مختلف، کشاورزی، دامداری و قالیبافی می‌کردند.

وی اظهار داشت: در برخی از  روستاهای سراب تبریز روزانه ۱۰۰ تا ۵۰۰ نفر از شهرها برای کار به این روستاها می‌آیند و این روستاها علاوه بر تأمین اشتغال برای ساکنان خود برای شهرها نیز اشتغال ایجاد می‌کنند؛ روستایی در کشور داریم که جمعیت آن از ۱۵ خانوار اکنون به هزار و ۵۰۰ خانوار رسیده است.

امید تأکید کرد:  صنایع کوچک و متوسط، فرآوری و بسته مواد غذایی، کشاورزی مدرن و احداث گلخانه از  جمله مواردی است که در روستاهای کشور می‌توانند  اشتغال مناسب و بهره‌وری ایجاد می‌کنند.

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر بسته‌بندی  و تولید داروهای گیاهی، سودآوری مناسبی برای روستائیان دارند و منجر به ایجاد ارزش‌افزوده بالا برای افراد و کشور می‌شود.

Share