تظاهرات گسترده در لبنان؛ از پایین کشیدن عکس سعد حریری تا تیراندازی هوایی

ماجرای این اعتراضات از آنجا آغاز شد که دولت روز پنچشنبه اعلام کرد که قصد دارد مبلغ ۲۰ سنت در روز برای تماس‌های صوتی که از پروتکل VoIP استفاده می کنند اعمال کند. این پروتکلی است که در اپلیکیشن‌هایی همچون واتس‌اپ که در لبنان بسیار محبوب است، استفاده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا خبرنگار العالم در لبنان گزارش داد بیست سنت مالیات جدید بر واتسآپ در لبنان، کاسه صبر مردم لبنان را از هر قشر و طیفی لبریز کرده و آنها را به خیابان ها کشاند.

به سرعت آتش تظاهرات به همه مناطق سرایت کرده و معترضان با آتش زدن لاستیک ماشین، خیابان ها را بسته و علیه حکومت شعار دادند. بیشترین تعداد معترضان در مقابل مقر دولت تجمع کردند.

** تیراندازی هوایی در بیروت

محافظ “اکرم شهیب” وزیر آموزش لبنان که در یکی از خیابان های بیروت حضور یافته بود، با تیراندازی هوایی، به سمت تظاهرات کنندگان حرکت کرده ویکی از آنان را با خودرو زیر گرفت؛ این اقدام خشم شدید تظاهرات کنندگان را به دنبال داشت.

این وزیر لبنانی در این خصوص گفت: خودرو ما در حال عبور از یکی از خیابان های بیروت به دلیل ازدحام تظاهرات کنندگان متوقف شد و از آنجا که خانواده همراهم بودند، از خودرو پیاده شدم تا با تظاهرات کنندگان صحبت کرده و آنان را آرام کنم اما برخی از آنان شیشه های این خودرو و خورد نیروهای انتظامی و امنیت داخلی که همراهم بودند، شکستند و در ادامه این وضعیت یک نوجوان از ناحیه سر آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شد.

وی تاکید کرد، عامل تیراندازی از بین نیروهای امنیتی همراهش را تحویل خواهد داد.

تحصن در خیابان های بیروت **

در یکی از خیابان های بیروت تظاهرات کنندگان با نشستن بر روی زمین اعلام کردند در اعتراض به مالیات تحصن خواهند کرد.

با بالا گرفتن اعتراضات، رایزنی های سیاسی هم سرعت گرفته است. محمد شقیر وزیر ارتباطات لبنان شامگاه پنج شنبه اعلام کرد؛ بررسی طرح اخذ مالیات از کاربران نرم افزارهای ارتباطی از دستور کار دولت خارج شده است.

وی با اشاره به ناآرامی های لبنان تاکید کرد: اتفاقاتی که اکنون در لبنان شاهد هستیم توسط دست‌های پشت پرده اداره می شود.

وی خواستار توقف خشونت‌هایی شد که ممکن است اقتصاد ضعیف لبنان را بیش از پیش تضعیف کند.

** تماس تلفنی رئیس جمهور با حریری

میشل عون، رئیس جمهور لبنان با تماس تلفنی از حریری خواست به منظور بررسی ناآرامی ها، امروز جمعه جلسه فوق العاده تشکیل دهد.

** اتحادیه کارگری درخواست اعتصاب عمومی کرد

در پی افزایش شما اعتراضات در لبنان اتحادیه کارگران این کشور نیز خواستار اعتصاب عمومی در لبنان شد.

** حمله با بمب های گازی به تظاهرکنندگان

با ادامه تظاهرات، نیروهای امنیتی نزدیک ساعت ۳ و نیم صبح وارد عمل شده و با استفاده از بمب های گازی سمی به معترضان حمله کردند. در این بین تیم فیلمبرداری العالم هم مصدوم شد.

** پایین کشیدن عکس حریری در طرابلس

در شهر طرابلس هم خبرنگار العالم گزارش داد که معترضان عکس سعد حریری، نخست وزیر و پدر وی رفیق حریری را و احمد حریری، دبیر کل جریان المستقبل را در میدان النور به زیر کشیدند.

این در حالی است که سازمان اطلاعات و امنیت ملی لبنان از مجروح شدن ۶۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور در تظاهرات جاری خبر داد.

نیروهای امنیتی لبنان اعلام کردند کسانی که دست به تخریب اموال عمومی و خصوصی زده و به نیروهای امنیتی حمله کرده اند دستگیر خواهند شد.

سازمان اطلاعات لبنان با صدور بیانیه ای صبح امروز جمعه از مردم خواست از خشونت و هرج و مرج پرهیز کنند.

در همین راستا سعد حریری، نخست وزیر لبنان دیشب دستور فوری برای لغو بررسی های مربوط به واتسآپ و لغو مالیات های جدید و نظایر آن را صادر کرد.

علی حسن خلیل، وزیر دارایی لبنان نیز گفت: “مردم حق دارند از راه های مسالمت آمیز اعتراض خود را اعلام کنند. همچنین مردم باید بدانند که ما با هیچ تصمیمی و هیچ مالیاتی درباره واتسآپ موافقت نکرده ایم.”

معترضان در برخی از مناطق لبنان با شعار «انقلاب، انقلاب» در این اعتراضات شرکت کردند. روزنامه الخبار این اعتراضات را «انقلاب واتس‌آپی» توصیف کرده که دولت سعد حریری نخست وزیری لبنان را به لرزه انداخته است.

بر اساس تازه‌ترین خبرها، سعد حریری، نخست وزیر لبنان جلسه روز جمعه کابینه این کشور را به دلیل اعتراضات لغو کرده است. گفته شده است که نخست وزیر در ساعات آینده درباره این بحران اقتصادی و اعتراضات اخیر سخنرانی خواهد کرد

 

Share