اهدای عضو مرد ۵۶ ساله سیاهکلی به چند بیمار جان دوباره بخشید

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدای اعضای علی پریوش مرد میانسال سیاهکلی پس از مرگ مغزی بر اثر تصادف، به چند بیمار زندگی دوباره بخشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اهدای اعضای علی پریوش مرد میانسال سیاهکلی پس از مرگ مغزی بر اثر تصادف، به چند بیمار زندگی دوباره بخشید.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهداء عضو علی پریوش ۵۶ ساله اهل شهرستان سیاهکل که نوزدهم ماه جاری بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش صورت گرفت.

مازیار محمدی افزود: کبد این بیمار دچار مرگ مغزی در مرکز واحد فراهم آوری بیمارستان امام خمینی تهران برداشته و به بیمار نیازمند، پیوند زده شد.

وی اظهار داشت: نسوج این بیمار دچار مرگ مغزی شامل (دریچه های قلب، چند قطعه استخوان، تاندون نیز برای استفاده بیماران نیازمند برداشته شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده  ۱۶ بیمار دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کردند.

اعلام رضایت برای اهدای اعضاء از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این استان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهداء عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو افزوده می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این قانون اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

Share