نخستین جرم در اطلس جرایم گیلان سرقت خرد و دومین جرم ایراد ضرب است

احمد آقایی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان اظهار داشت: نخستین جرم در اطلس جرایم گیلان سرقت خرد و دومین جرم ایراد ضرب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در بخش گفتگوی ویژه خبر ۲۰ شبکه باران از سرقت به عنوان یک پدیده ضد اخلاقی و ضد اجتماعی یاد کرد و گفت: در اطلس آمار جرایم در کشور همانند دیگر کشورها، سرقت و خشونت آمار بالایی دارد.

احمد آقایی با بیان اینکه پارسال ۲۶ هزار و ۱۳۱ پرونده سرقت در دادسرای گیلان و ۸۲۶ هزار پرونده در دادسراهای کشور تشکیل شد افزود: رئیس قوه قضاییه بر حسب فراوانی جرم های مرتکب شده مجاز است دادسراهای تخصصی در کشور راه اندازی کند.

وی اضافه کرد: چون در تهران آمار سرقت بالا است دادسرایی ویژه ای برای این جرم ایجاد شد اما در دیگر استان ها و کلان شهرهای کشور شعبات ویژه ای وجود دارد که برخی دادیاری و برخی دیگر به امر بازپرسی از جرایم مقرون به آزار، عنف و سرقت اختصاص دارد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از صدور بخشنامه رئیس قوه قضاییه در کنترل مجرمان سابقه دار و خطرناک در استان ها خبر داد و گفت: خوشبختانه با غنای فرهنگی شهروندان گیلانی، حسن تدبیر و مدیریت دستگاه های قضا، امنیتی و انتظامی، آمار جرم های بسیار خشن، سرقت های مسلحانه و مقرون به آزار در گیلان بسیار کم است.

آقایی افزود: نخستین جرم در اطلس جرایم گیلان سرقت خرد و دومین جرم ایراد ضرب است.

وی اضافه کرد : امسال ۸۷۴ هزار پروند به دستگاه قضایی گیلان وارد شد که ۱۳ هزار و ۵۴۲ فقره سرقت بود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان از فعالیت کارگروه کنترل مجرمان سابقه دار و خطرناک در گیلان با همکاری نیروهای انتظامی، اطلاعات، سپاه، دستگاه قضا و برخی دستگاه های امنیتی و نظارتی در گیلان خبر داد و گفت: در این کارگروه اسامی، نشانی، مشخصات فردی و سابقه این افراد ثبت شده و تحت نظر هستند که نقش بازدارنده از ارتکاب مجدد جرم برای این مجرمان دارد.

Share