فرود هواپیمای حامل ظریف در محل برگزاری اجلاس گروه هفت+ واکنش ترامپ

طبق اطلاعات سایت «فلایت ۲۴»، امروز یک هواپیمای ایرانی که از تهران عازم شده، در شهر «بیاریتز» فرانسه، محل برگزاری اجلاس گروه ۷، فرود آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا وزیر امور خارجه ایران وارد فرودگاه شهر بیاریتز فرانسه، محل برگزاری اجلاس گروه ۷ شد و با همتای فرانسوی خود گفتگو کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تأیید خبر ورود محمد جواد ظریف به محل برگزاری نشست سران گروه ۷ در توییتر اعلام کرد که این سفر به دعوت ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه انجام شده است. سید عباس موسوی در توییتر نوشت که در این سفر «با هیئت آمریکایی ملاقات یا مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت».

سخنگوی وزارت خارجه در توییتر حضور محمد جواد ظریف در نشست گروه هفت را به دعوت وزارت خارجه فرانسه تایید کرد.

موسوی اضافه کرد: در این سفر با هیات آمریکای ملاقات یا مذاکره‌ای صورت نخواهد گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه هواپیمای حامل آقای ظریف در ساعت ۱۴ و ۱۳ دقیقه در فرودگاه بیاریتز به زمین نشسته است. دقایقی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری رویترز نیز به نقل از وبسایت Flightradar24.com ویژه رهگیری پروازها نوشت که این هواپیما از نوع ایرباس ای‌۳۲۱ همان هواپیمایی است که آقای ظریف هفته گذشته از آن برای سفر میان اسلو، پایتخت نروژ و پاریس، پایتخت فرانسه استفاده کرده است.

آغاز گفتگوها
کاخ الیزه نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید حضور محمد جواد ظریف در بیاریتز نوشت که وزیر امور خارج ایران برای «بررسی شرایطی که منجر به کاهش تنش میان تهران و واشنگتن می‌شود» به این شهر سفر کرده است.

کاخ الیزه نیز در این بیانیه تأیید کرده است که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های آمریکایی در این سفر ندارد.

واکنش ترامپ
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که در هنگام ورود محمد جواد ظریف به بیاریتز مشغول گفتگو با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن بود، در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد سفر وزیر خارجه ایران به محل برگزاری اجلاس گروه هفت گفت: «اظهار نظر نمی‌کنم».

Share