طرح رتبه‌بندی فرهنگیان از ابتدای مهر آغاز می‌شود

براساس تمهیدی که در دولت انجام شده و همچنین هماهنگی که با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته ان‌شاءالله از ابتدای مهر طرح رتبه‌بندی در سطح فرهنگیان انجام خواهد شد و امیدواریم که فرهنگیان عزیز شاهد افزایش حقوقی در آغاز سال تحصیلی باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حاشیه جلسه امروز هیأت وزیران در جمع خبرنگاران به بیان مهم‌ترین اولویت‌ها و برنامه‌های خود در وزارت آموزش و پرورش پرداخت و اظهار کرد: امروز آموزش و پرورش مشکلاتی دارد که باید به طور فوری برطرف و برخی موضوعات نیز باید با اولویت‌بندی مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: بخشی از این مشکلات مربوط به مطالبات معوق فرهنگیان است که خوشبختانه با هماهنگی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شده، پرداخت این معوقات از ابتدای شهریورماه آغاز شده است و امیدواریم که تا پایان شهریور بخشی از این مطالبات که مربوط به بازنشستگان و نیروهای حق‌التدریس و همچنین کارکنان مدارس خارج از کشور است، ‌انجام شود.

وی با بیان اینکه بودجه آموزش و پرورش دارای یک مشکل ساختاری است، خاطر نشان کرد: بودجه آموزش و پرورش هر سال با یک کسری بسته می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که با وجود اینکه دولت هر سال بیش از صددرصد اعتبارات آموزش و پرورش را اختصاص می‌دهد باز هم این کسری باقی بماند. در این زمینه باید تلاش کنیم که در بودجه ۹۹ این مشکل را برطرف نماییم و آموزش و پرورش را از این مطالبات معوق نجات دهیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ساماندهی نیروی انسانی را از دیگر اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: قانون تصویب کرده است که تعدادی از آموزش‌یاران سوادآموزشی و مربیان دوره‌های پیش دبستانی که در آموزش و پرورش شاغل هستند بعد از یک دوره یک ساله طی شرایطی استخدام شوند؛ آیین‌نامه مربوطه توسط آموزش و پرورش به دولت ارائه شده و در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب شده است و ان‌شاءالله در جلسه آینده در دستور کار قرار خواهد گرفت.

حاجی میرزایی ادامه داد: بعد از حل و فصل این مسائل و مشکلات فوری که نیازمند اهتمام ویژه است، برگزاری شایسته مهر را در دستور کار داریم؛ پروژه مهر بسیار مهم است و شهر در آغاز مهر آهنگ دیگری پیدا می‌کند. همچنین زندگی مردم شکل دیگری می‌یابد و در کشور تحرکات ویژه‌ای ایجاد می‌شود. در این زمینه همه فرهنگیان، معلمان و مدیران مناطق مختلف آموزش و پرورش کشور در حال آماده شدن برای آغاز پروژه مهر هستند.

وی ادامه داد: دوستان ما در آموزش و پرورش اطمینان داده‌اند که تمهیدات لازم را برای محیط‌های آموزش پیش‌بینی کرده‌اند و امیدوارم ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ بتوانیم بدون وقفه و مشکلی کلاس‌های درس را دایر کنیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: کتب درسی مورد نیاز دانش‌آموزان به میزان مورد نیاز تولید و در مدارس و مراکز مربوطه توزیع شده است.

حاجی میرزایی توجه به شایستگی‌ها در آموزش و پرورش انتصابات را از دیگر اولویت‌های پیش روی این وزارتخانه عنوان کرد.

وی با تأکید بر اهمیت موضوع عدالت آموزشی گفت: نتایج کنکور امسال واقعیت‌های تلخی را آشکار کرد؛ باید برای توسعه عدالت آموزشی اقدام کرد چرا که به گمان من تمام بی‌عدالتی‌ها نقطه عزیمت‌شان بی‌عدالتی در فرصت‌های آموزشی است. وقتی که فرصت‌های آموزشی درست توزیع نمی‌شوند به توزیع نابرابر قدرت، ثروت و سایر امکانات اجتماعی منجر می‌شود.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: باید تلاش کنیم ظرفیت مدارس دولتی را افزایش دهیم و استانداردهای آن‌ها را بالا ببریم. در این زمینه قطعا یکی از برنامه‌هایی که برای درازمدت به آن فکر می‌کنیم و در تلاش هستیم که در آن زمینه گام برداریم، این موضوع خواهد بود.

حاجی میرزایی اظهار کرد: به دلیل آنکه در آستانه انتخابات مجلس و سپس انتخابات ریاست جمهوری هستیم، باید به صراحت اعلام کنم که آموزش و پرورش لیه و علیه کسی نخواهد بود و هر کسی که بخواهد در آموزش و پرورش از فرصت آموزشی در این زمینه استفاده کند قطعا برکنار خواهد شد. تلاش ما این است که محیط تعلیم و تربیت فرزندان کشور، محیطی آکنده از بازی‌های سیاسی نباشد بلکه متمرکز بر تعلیم و تربیت باشد. من تلاش خواهم کرد که در این زمینه انتصابات مربوطه را تحت کنترل قرار دهیم تا با حداقل تغییرات ضروری معیارهای مورد نظر حاصل شود.

وی در ادامه با اشاره به طرح نظام رتبه‌بندی فرهنگیان خاطر نشان کرد: آیین‌نامه‌های مربوطه به این نظام به دولت ارائه شده و نیازمند مصوباتی است؛ دولت به این نتیجه رسیده است که می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های مجموعه دولت آیین‌نامه رتبه‌بندی را اجرا و لایحه مربوطه را با دقت تنظیم کنیم و به مجلس ارائه دهیم؛ براساس تمهیدی که در دولت انجام شده و همچنین هماهنگی که با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته ان‌شاءالله از ابتدای مهر طرح رتبه‌بندی در سطح فرهنگیان انجام خواهد شد و امیدواریم که فرهنگیان عزیز شاهد افزایش حقوقی در آغاز سال تحصیلی باشند.

Share