تعاونی‎ها ۷ درصد اشتغال ایران را تشکیل می‌دهند | تشکیل ۸۱ تعاونی توسعه و عمران در کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال ۶۴۳ طرح تعاونی با اشتغال ۱۷ هزار و ۸۰۰ نفر توسط معاون رئیس جمهور در سطح کشور افتتاح شد که با توجه به شرایط تحریمی یک نوید بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، نصرالله بازوند در همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر گیلان با اشاره به پیشینه تعاون در جهان و ایران اظهار داشت: نخستین تعاونی، حدود ۱۷۵ سال پیش در کشور انگلستان به ثبت رسید و در سال ۱۳۰۳ نیز نخستین تعاونی در ایران و شهر سمنان آغاز به کار کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در سال ۱۳۳۱ تعداد تعاونی‌های ما به ۱۰۰ عدد رسید، افزود: پیشرفت‌های حاصل شده در این زمینه موجب شد که سال ۱۳۴۶ به عنوان سال تعاون معرفی شود و در سال ۱۳۷۰ نیز نخستین مقررات تعاون در مجلس تصویب شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۷۰ وزارت‌خانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئولیت گسترده اجتماعی کشور را بر عهده گرفت، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۳ میلیون تعاونی در دنیا داریم که ۱۲ درصد اشتغال دنیا را تشکیل دادند اما متاسفانه تعاونی‌ها در ایران تنها ۷ درصد اشتغال ما را تشکیل می‌دهند.

بازوند با بیان اینکه هم‌اکنون ۹۳ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که در حال تولید و فعالیت مؤثر هستند؛ خاطرنشان کرد: هم‌زمان با روز تعاون امسال ۶۴۳ طرح تعاونی با اشتغال ۱۷ هزار و ۸۰۰ نفر توسط معاون رئیس جمهور در سطح کشور افتتاح شد که با توجه به شرایط تحریمی یک نوید بود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به علت موفقیت برخی تعاونی‌ها در کشور اظهار داشت: برخی قوانین مانند اصلاحات اراضی یا تسهیلات رایانه‌دار باعث توسعه، گسترش و افزایش موفقیت‌  برخی تعاونی‌ها نسبت به دیگر تعاوتی‌های موجود در کشور شد.

بازوند، حضور و فعالیت افراد خوش‌نام و با تجربه به عنوان مؤسسان تعاونی‌ها را در افزایش موفقیت تعاونی‌ها مؤثر دانست و تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حمایت از تعاونی‌های توسعه بنیان، نوآور و خلاق را در دستور کار قرار داده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۸۱ تعاونی توسعه و عمران در کشور ایجاد شده که بدون شرکت در مناقصه قادر به اجرای هر طرح عمرانی هستند، خاطرنشان کرد: همچنین ۲۱۷ تعاونی دانش‌بنیان و نوگرا در کشور ایجاد شده است.

وی، تحقق دولت الکترونیک و افزایش شفافیت را جزو اقدامات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد و افزود: سرعت در ارائه خدمات در دولت الکترونیک، ایجاد سامانه هوشمند در بخش تعاون نیز در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و نظارت بر تعاونی‌ها نیز از طریق این سامانه هوشمند انجام می‌شود.

بازوند از تشکیل تیم نظارت و افزایش مبارزه با فساد در تعاونی‌ها خبر داد و تصریح کرد: این تیم نظارتی، گلوگاه‌های فساد در تعاونی‌ها را شناسایی کرده و نسبت به آن اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

Share