دسترسی ۱۷۲۷ روستای گیلان به اینترنت پرسرعت | کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستای رودسر

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان از ارتقای ۹ سایت WLL به GSM در ۹ روستا و ۷۳ روستای تابعه در شهرستان رودسر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان اقدامات انجام شده در جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در سطح استان را یکی از دستاوردهای مهم وزارت برشمرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده و پیگیری نماینده مردم این شهرستان در حوزه روستایی، توانستیم در راستای کاهش شکاف دیجیتالی بین شهر و روستا قدمی دیگری برداشته و شاهد بهبود وضعیت ارتباطی در نقاط مختلف استان به ویژه روستاها باشیم.

وی از اهتمام و برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به افزایش پوشش شبکه‌های ارتباطی در تمامی روستاهای کشور اشاره و افزود: تا پایان برنامه ششم این وزارت مکلف است زیرساخت‌های ارتباطی را به‌گونه‌ای فراهم سازد تا حداقل ۸۰ درصد از روستاهای کشور به سرویس پهنای باند پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات دسترسی داشته تا ساکنین معزز روستاها از چهار خدمت اساسی در حوزه سلامت، آموزش، کشاورزی و خدمات بانکی بهره‌مند گردند.

توکلی افزود: در راستای این اقدام در حال حاضر با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، ۶۳ میلیارد ریال پروژه ارتباطی در شهرستان رودسر افتتاح و به بهره‌برداری رسید که این پروژه شامل ارتقای ۹ سایت ارتباطی از WLL به GSM در مناطق روستایی و گردشگری برای بهبود و ارتقای شبکه تلفن همراه روستایی به نسل دوم است.

وی با اشاره به ارتقای سایت‌های موجود در روستاهای کاکرود، سجیران، مومن زمین، طاهر سرا، بلترک، ماچیان، بزکویه، جواهر دشت و جیرکل گفت: با این افتتاح، مشترکین تلفن‌های بی‌سیم روستایی WLL در ۸۲ روستای این شهرستان از پوشش تلفن همراه نیز برخوردار خواهند شد.

مدیرکل ICT استان گیلان افزود: هم اکنون ۱۷۲۷ روستای استان به اینترنت پرسرعت روستایی دسترسی داشته و این دستاورد در راستای اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کاهش شکاف دیجیتالی بین روستاها و شهرها بوده که از محل طرح USO در فاز نخست ۲۴۸ روستای شهرستان رودسر از اینترنت پرسرعت نسل چهارم برخوردار شده و در فاز دوم تا پایان سال جاری ۷۲ روستای دیگر نیز از این سرویس بهره‌مند خواهند شد. علاوه بر این در ۱۳۳ روستا، مشترکین علاوه بر اینترنت پرسرعت می‌توانند از خدمات تلفن ثابت روستایی نیز بهره‌مند شوند.

 

کلیه نقاط شهری و روستایی شهرستان رودسر مورد پایش میدانی قرار بگیرد

عباسی نماینده مرد شهرستان رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیر از تلاش‌های اداره کل ICT استان و مخابرات منطقه گیلان در بهبود وضعیت ارتباطی، نقش مجموعه ICT را در ارتقای جایگاه شهرستان مؤثر دانست و افزود: شهرستان رودسر به عنوان یک شهرستان‌های گردشگر پذیر است و ارائه خدمات و سرویس‌های ارتباطی و اینترنت پرسرعت به روستاییان و مسافران از ضروریات این شهرستان می‌باشد.

وی با اشاره به اهمیت پایش دقیق و مستمر وضعیت ارتباطی مناطق مختلف استان توسط مجموعه ICT استان گفت: سنجش دوره‌ای در حوزه ارتباطات و پایش نقاط حائز اهمیت، نقش مهم و اساسی در برنامه‌ریزی‌های آتی استان و شهرستان در حوزه‌های ICT داشته و خواستار استفاده از تمامی ظرفیت‌های استانی و ملی برای رفع مشکل مردم شدند.

عباسی از مدیر ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان درخواست کرد طی حداکثر دو هفته آینده کلیه نقاط شهری و روستایی شهرستان رودسر را مورد پایش میدانی قرار داده و ضمن احصای نقاط فاقد پوشش یا پوشش پایین‌تر از حد نرمال، برنامه‌ای زمان‌بندی‌شده در راستای رفع مشکلات ارتباطی منطقه به ایشان ارائه نمایند تا در صورت لزوم مطالبه بخش در سطح ملی توسط نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی پیگیری گردد.

در ادامه این افتتاح عباسی نماینده شهرستان‌های رودسر و املش، اسماعیل‌پور فرماندار شهرستان رودسر، فرزاد توکلی مدیرکل ICT استان، رامین خوش پسند مدیریت زیرساخت استان، آمویی مدیر مخابرات منطقه گیلان و جمعی از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای دهستان ماچیان با حضور در مسجد روستای ماچیان از نزدیک با اهالی این روستا دیدار و گفتگو نموده و مشکلات مرتبط با حوزه ICT این روستا از نزدیک بررسی نمودند.

Share